DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Światła przeciwmgłowe (przeciwmgielne) - montaż / instalacja

pazorro - 2008-04-17, 10:09
Temat postu: halogeny
moze mi ktos powiedziec jak sa zamocowane halogeny w sedanie, bo dokupilem dwie sztuki z allegro i nie mam zielonego pojecia jak je podczepic do zderzaka, czy sa potrezbne jkaies uchwyty czy klamry czy cos w tym stylu...ze zderzaka wystaja tylko takie trzy plaskie wypustki po 4 cm kazdy, od wewnetreznej strony.
KaS602 - 2008-04-17, 12:38

Obudowe halogenu - po przyłożeniu do wspomnianych przez Ciebie platikowych wypustek - zaczepia sie metalowymi spinkami. Jesli ich nie masz podjedz do ASO i kup.
laisar - 2008-04-17, 13:02

Oprócz samych lamp [1, 2] potrzebne są jeszcze dla każdej po dwie śruby [4, 5] i nakrętki [6, 7] (ok. 7-8 zł za każdy element):
pazorro - 2008-04-17, 18:28

zaje, dzieki chlopaki
thoms - 2010-03-03, 11:23
Temat postu: Wymiana lamp przednich przeciwmgielnych
Witam wszystkich

Szykuję się do wymiany przedniego światła przeciwmgłowego. Z tym, że chcę to zrobić we własnym zakresie. Serwis w Gdańsku zażyczył sobie ponad 400 zł za nową lampę wraz z wymianą. Na allegro można kupić nową lampę wraz z żarówką już od 75 zł. Tylko czy te lampy są konkretnie na lewą i prawą stronę czy to bez różnicy. Po zdjęciach wygląda mi na to iż to bez różnicy.

Pozdrawiam

laisar - 2010-03-03, 11:28

Faktycznie - bez różnicy (:
petek - 2010-03-03, 16:05

Nie ma różnicy. Przed wymianą zaopatrz się w śrubokręty torx i taki plastikowy grzybek, który przytrzymuje od dołu plastikową osłonę. Nie da się go wyjąć - trzeba uciąć. Jeśli nie masz ze starej lampy to będziesz potrzebował jeszcze 4 metalowe klipsy na jedną lampę. Sama naprawa nie jest bardzo skomplikowana.
jollek - 2010-04-26, 20:27
Temat postu: Światła przeciwmgłowe (przeciwmgielne) - montaż / instalacja
Witam wszystkich Daciomaniaków,

Chciałabym zamontować światła przeciwmgielne w mojej Dacii.
Narazie mam tylko lampy firmy Valeo - a czego jeszcze potrzebuje, by podłączyć światła do auta (Dacia Logan MCV).
Czy ktoś z Was ma może pomysł/wiedzę, jak się za to zabrać?
Czy jest może do tego jakaś instrukcja?

Dziękuję za pomoc.

laisar - 2010-04-26, 22:42

To zależy, jak bardzo zgodnie z oryginalną instalacją chcesz to zrobić... (;


Po pierwsze, trzeba w "zderzaku" wyciąć dziury - na szczęście po jego zdjęciu dość dokładnie widać jak to zrobić, trzeba za to uważać, żeby nie uszkodzić punktów mocowania świateł.

Po drugie, klosze trzeba zamontować za pomocą odpowiednich śrub (ref 7703026055 x 8 szt x 7,4 zł) oraz spinek (7703046141 x 8 szt x 4,6 zł).

Po trzecie, światła trzeba podłączyć - oryginalnie: ze sobą za pomocą "wiązki zderzaka przedniego" (6001548296, 106 zł), a potem z jednej strony do (brakującego, nie wiem jak z podstawką) przekaźnika nr 231 w skrzynce bezpieczników w komorze silnika, a z drugiej strony, poprzez skrzynkę bezpieczników kabiny, do przełącznika zespolonego na kierownicy (czyli dźwigni świateł).

(Czy są do tego potrzebne odpowiednie kable - to by trzeba najpierw sprawdzić, jakie wiązki w aucie są obecnie).


Aktualizacja
Oryginalne instrukcje montażu do fazy 1:

jollek - 2010-05-21, 21:26

laisar napisał/a:


Po drugie, klosze trzeba zamontować za pomocą odpowiednich śrub (ref 7703026055 x 8 szt x 7,4 zł) oraz spinek (7703046141 x 8 szt x 4,6 zł).



Dobry wieczór,

bardzo dziękuję za szczegółowy opis oraz załączony plik ze schematem.

Chciałabym jeszcze zapytać o wspomniane przez Pana śruby i spinki: czy mógłby Pan wskazać, gdzie można kupić takie śruby? Tylko w sklepach motoryzacyjnych?
Narazie jestem jeszcze laikiem w tej instalacji ale na pewno wszystko pójdzie dobrze.

Dziękuję i pozdrawiam.

laisar - 2010-05-21, 21:56

@jollek: Wszystkie części dostępne są po prostu w serwisie - właśnie według numerów referencyjnych. Dobranie czegoś odpowiedniego w niezależnych sklepach też pewnie byłoby możliwe, ale myślę, że bardzo czasochłonne - a oszczędności finansowe w sumie chyba niewielkie na takich duperelach... (;
eastcowboy - 2010-05-22, 12:50

Instrukcje
DrOzda - 2010-12-13, 11:16
Temat postu: Regulacja przeciwmgłowych.
Podepnę się pod temat bo nie chcę zakładać nowego.
Czy ma ktoś instrukcję / zdjęcia dotyczące regulacji świateł przeciwmgłowych ?
Prawy spadł z mocowania , zgłosiłem przy wizycie w serwisie , umocowali ale oczywiście już nie wyregulowali i wali w górę bez sensu ....

jackthenight - 2010-12-13, 11:35



Po prawej stronie na samym dole widzisz takie pokrętło z zębatką ?
To właśnie jest jakby taka śruba do regulacji kąta odbłyśnika.

Druga sprawa, sprawdź czy dobrze zamocowali halogen, a nie np. do góry nogami.
Wtyczki w dobrze zamontowanym halogenie powinny być wkładane od dołu.

laisar - 2011-04-06, 23:35

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=85790#85790
bebe napisał/a:
jak dokładnie mocowane są światła przeciwmgłowe? Bo nie do tej plastikowej atrapy przecież, tam jakiś stelaż jest od pasa przedniego czy cóś?

Cóś = sławetne adaptery:

corrado - 2015-01-05, 09:38

laisar napisał/a:


Po trzecie, światła trzeba podłączyć - oryginalnie: ze sobą za pomocą "wiązki zderzaka przedniego" (6001548296, 106 zł), a potem z jednej strony do (brakującego, nie wiem jak z podstawką) przekaźnika nr 231 w skrzynce bezpieczników w komorze silnika, a z drugiej strony, poprzez skrzynkę bezpieczników kabiny, do przełącznika zespolonego na kierownicy (czyli dźwigni świateł).

(Czy są do tego potrzebne odpowiednie kable - to by trzeba najpierw sprawdzić, jakie wiązki w aucie są obecnie).


Aktualizacja
Oryginalne instrukcje montażu do fazy 1:


Nie działają mi przeciwmgielne z przodu.
Kontrolka na zegarach się świeci .
Po podłączeniu miernika - na zaciskch żarówki h11 mam napięcie powoli rosnące do ok 9-10V.
Czy ten sam schemat - przekaźnik 233 pod maską silnika - i ten schemat elektryczny z zegarami i manetką będzie obwiązywał u mnie w Dusterze?

laisar - 2015-03-24, 12:50

Cytat:
Czy ten sam schemat - przekaźnik 233 pod maską silnika - i ten schemat elektryczny z zegarami i manetką będzie obwiązywał u mnie w Dusterze?

Tak - oprócz tego, że przekaźnik od przeciwmgłowych ma nr 231 (nic się nie zmieniło, po prostu źle przepisałeś).

Andrzej J - 2016-10-21, 20:16
Temat postu: Dokker montaż reflektorów przeciwmgielnych
Mam Dacię Dokker /blaszak/ w wersji z czarnym zderzakiem i z fabrycznie zaślepionymi otworami w zderzaku.
Co muszę mieć oprócz oczywiście halogenów , żeby zamontować reflektory w pojeździe.
Mam na myśli elementy mechaniczne - z prądem sobie poradzę. Przy wymianie wkładu filtra paliwa i po odchyleniu nadkola z przodu zobaczyłem że jest dobry dostęp do montażu reflektorów , tylko nie wiem czego mam szukać.

Marek1603 - 2016-10-21, 20:36

Wystarczy użyć funkcji "szukaj"
http://www.daciaklub.pl/f...logeny+monta%BF

Andrzej J - 2016-10-23, 07:59

Dziękuję.
Wszystko jasne

shrek - 2016-10-23, 15:11
Temat postu: Re: Dokker montaż reflektorów przeciwmgielnych
Andrzej J napisał/a:

Co muszę mieć oprócz oczywiście halogenów , żeby zamontować reflektory w pojeździe.
Mam na myśli elementy mechaniczne


Srubokret, pare wkretow i nakretki do nich.

wat - 2016-10-23, 20:25

hmm nakrętki do wkrętów coś mi tu nie pasuje da rade na śrubach M20x160? czy wkręty do karton gipsów wystarczą i bez nakrętek wtedy? ;-)
Marek1603 - 2016-10-24, 05:06

Marcinku, na upartego i trytytki wystarczą. ;-) :mrgreen:
shrek - 2016-10-24, 05:28

Mialem na mysli takie blaszki z orworem. Chociaz M20 do przeciwmgielnych dobrze by wygladalo. ;-)
seba899 - 2018-09-12, 17:55
Temat postu: schemat świateł przeciwmgielnych
Szukam schematu instalacji świateł przeciwmgielnych do Sandero II, może ktoś pomóc? Chciałbym doposażyć auto.
shrek - 2018-09-12, 20:32

Instalacja powinna juz byc. Zobacz czy masz kable/wtyczki pod zderzakiem przednim i tu masz linka z opisem kabelkow przy przelaczniku zespolonym

http://www.daciaklub.pl/f...14845&start=175
Jak masz to wszystko to tylko manetka i halogeny.

shrek - 2018-10-23, 20:57

Dziwne, ze wtyczka sie poluzowala, bo one maja zatrzaski.
acco - 2018-11-03, 22:09

Koledzy miałbym pytanie odnośnie umiejscowienia kabli do halogenów przeciwmgielnych,fabrycznie nie miałem zamontowanych a zamierzam,gdzieś wyczytałem że powinna być fabryczna instalacja ale obświeciłem zderzak i nie mogę jej zlokalizować.
corrado - 2018-11-04, 12:39

kupujesz wiazke za ok 50pln do dwoch halogenow i podlaczasz do iinstalaci na lewej nodze podloznicy ( bedzie tam wtyczka na instalacje), sama wiazka pozniej leci przyczepiona o wewnatrz do zderzaka
acco - 2018-11-09, 10:54

Dzięki corrado idąc za Twoją podpowiedzią znalazłem wtyczkę gotową do podłączenia halogenów za zbiorniczkiem płynu wspomagania.Jako,że przygotowywałem się montażu od jakiegoś czasu przewody do podłączenia zrobiłem sam już wcześniej dlatego fabryczną wtyczkę zamieniłem na tą co zamierzałem wykorzystać pierwotnie.Ominęło mnie natomiast ciąganie własnej instalacji,przekaźnika czy włącznika w kabinie,wystarczyło tylko wymienić manetkę (poprzednia i tak już była uszkodzona).Może poprosiłbym Admina o przeniesienie tych trzech postów do odpowiedniego tematu.




ex_perimental - 2018-11-20, 18:18
Temat postu: Re: schemat świateł przeciwmgielnych
seba899 napisał/a:
Szukam schematu instalacji świateł przeciwmgielnych do Sandero II, może ktoś pomóc? Chciałbym doposażyć auto.


Seba, taka sugestia jak już dokładasz. Rozejrzyj się za oryginałami Valeo na ledach, takie masz np w Citroenach DS, Toyotach i Lexusach. Z Citorena uchwyty pasują i lampy są plug & play (można porównać na zdjęciach). Czasami sprzedawcy nie widzą co sprzedają i można wyrwać w cenie zwykłych halogenów. Ja swoje kupiłem nówki na ebayu za śmieszne pieniądze. Moc na poziomie 13W każda o ile dobrze pamiętam...
Na oryginałach z żarówką 55W (bo teraz to co wsadzają, cienkie przewody w wiązce i moc żarówki na poziomie około 25W to jakaś kpina) miałem zrobionego moda w postaci żarówek H9, było lepiej, ale szału również nie było- dalej światło było rozproszone i zachodził efekt samooślepiania.
Na tych to jest dopiero jazda, świecą wąskim wycinkiem (jak reflektor z auta poruszającego się na froncie II wojny światowej) i nareszcie widać gdzie się jedzie.
Pozdrawiam.

robertkk - 2019-07-13, 02:42

Nie mogłem skonfigurować swojej wersji, bo chciałem fabryczny LPG, w związku z tym nie mam halogenów przeciwmgielnych. Auto podobno już w produkcji.

Czy jest możliwe założenie halogenów i wykorzystanie przełącznika w kierownicy?
Nie wiem, jak to wygląda w Essential :(
Dokupienie przełącznika za 470 pln oraz samych halogenów wyjdzie 2-3x drożej niż w przypadku zamówienia z fabryki :(

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group