DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - czujnik temperatury silnika

piotrres - 2008-09-14, 21:40
Temat postu: czujnik temperatury silnika
Kratylos,
Myślę,że to sprawka jesieni (temperatury), ja też ostatnio mam tylko dwie cegły. Na starym forum też ruszałem tę kwestię.
I pogodziłem się, z tym że ten typ tak ma.
P.S. Ostatnie 3 tygodnie tylko po mieście (dom-szpital-dom :-? ) o różnych porach i wynik: 8.1 L/100 km w cyklu miejskim.

Pozdrawiam PMS

KaS602 - 2008-09-15, 07:32

W dCi jeszcze mozna uznac za norme tylko 2 kreski, ale w benzyniaku (zwlaszcza, ze predzej tak nie bylo) moze to swiadczyc o jakims problemie. Ja obstawiam termostat albo czujnik temperatury...

Pitorres, tez mam 1.6 MPI i jeszcze nigdy (nawet przy - 15, -20 st) nie widzialem, aby po nagrzaniu bez powodu wskaznik temeratury wskazywal ponownie tylko 2 kreski...

DAREK - 2008-09-15, 12:16

Wskaźnik w Dacii nie jest zbyt precyzyjny, dużo lepsze są wskażniki analogowe ze wskazówką. Łatwiej obserwować temperaturę cieczy.
Proponuję prosty test. Trzeba uruchomić samochód (zimny) na postoju i sprawdzać temperaturę rury gumowej między termostatem i chłodnicą. Termostat powinien otwierać się całkowicie przy osiągnięciu temperatury cieczy ok. 90 st. Do osiągnięcia takiej temperatury (pewnie 2-3 kreska) rura powinna być zimna lub tylko lekko ciepła.

waski - 2008-09-15, 13:17

U mnie jest podobne zachowanie. Jak jeżdżę po mieście, to mam zawsze 4 kreski, ale jak wyskoczę na trasę i śmigam już sobie te 90-100 km/h to spada mi wtedy do dwóch kresek. Jeśli znowu wjadę na jakiś teren zabudowany, gdzie trzeba jechać z małymi prędkościami na niskich biegach to znowu wskakują 4 kreseczki. I tak w kółko.

A co do tego zdania wyżej że podczas szybkiej jazdy, nie mogą spaść na dwie kreski, to nie zgadzam się z tym, bo jadąc szybko, silnik chłodzony jest prze kratownicę pendem chłodnego powietrza.
Sprawdziłem to na własnej skórze, w kangoo. Jak miał siedem lat, zepsuł się czujnik termostatu, i jeżdiłem tak prze dwa lata ( wiem że nienormalny jestem), bo w żadnym warsztacie nie umieli znaleźć jego położenia, a do ASO bym nie pojechał, więc tak sobie jeździłem, starając się unikać długiego staia w korkach. Bo w lecie to zaraz temperatura leciała do góry, ale jeśli tylko wyskoczyłem na trasę, to wszystko wracało d nowrmy z temperaturą, bo chłodził go pęd powietrza.

psur - 2008-09-15, 13:47

Też mam 1.4 i nigdy mi nie schodzi z 4 kresek po nagrzaniu. Na pewno 6 kresek jest nieprawidłowe, ale nie wiem jak to jest z dwoma - zajrzyj do instrukcji, tam coś o tym pisało.
czorek - 2008-09-15, 15:47

waski napisał/a:
U mnie jest podobne zachowanie. Jak jeżdżę po mieście, to mam zawsze 4 kreski, ale jak wyskoczę na trasę i śmigam już sobie te 90-100 km/h to spada mi wtedy do dwóch kresek. Jeśli znowu wjadę na jakiś teren zabudowany, gdzie trzeba jechać z małymi prędkościami na niskich biegach to znowu wskakują 4 kreseczki. I tak w kółko.


U mnie jest tak samo. Właśnie wczoraj wróciłem z wakacji (nota bene dlatego nie mogłem być na śląskim zlocie) i w trasie przy prędkości 90-110 km/h miałem dwie kreski, jak wjeżdżałem do miasta, gdzie światła i korki to wzrastało do czterech kresek, znów trasa i większe prędkości i znów 2 kreski.[/quote]

GeRRaD - 2008-09-15, 16:51

.....obserwując dyskusję wysnuwam (spiskową teorię dziejów) że problem dotyczy Loganów benzynowych z pierwszych lat produkcji :-?
Andrzej - 2008-09-15, 17:11

GeRRaD napisał/a:
.....obserwując dyskusję wysnuwam (spiskową teorię dziejów) że problem dotyczy Loganów benzynowych z pierwszych lat produkcji :-?


...albo, że po trzech latach eksploatacji zaczynają padać termostaty...

Mamert - 2008-09-15, 18:19

Termostat - wykonany z cienkiej miedzianej blaszki wypełnionej gazem, płynem lub parafiną (czyli prawie ciałem stałym) NIE JEST elementem o DUŻEJ WYTRZYMAŁOŚCI, więc można go zaliczyć do materiałów eksplotacyjnych jak klocki hamulcowe, paski, napinacze i żarówki.
Jednym słowem "padnięcie" termostatu po trzech latach nie jest niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza po gorącym lecie, gdzie jest on prawie ciągle przegrzany.
Termostat Renault Megane silnik 1.4, 1.6 - 31,80 i 36,38 PLN.

Pablo78 - 2008-09-15, 23:31

psur napisał/a:
Też mam 1.4 i nigdy mi nie schodzi z 4 kresek po nagrzaniu. Na pewno 6 kresek jest nieprawidłowe, ale nie wiem jak to jest z dwoma - zajrzyj do instrukcji, tam coś o tym pisało.


Potwierdzam. Zawsze było tak - chwilę 2 kreski i później wskakuje od razu na 4 i tak juz zostaje zawsze!

Nigdy nie było inaczej, niezaleznie od tego jak jadę, gdzie i jaka jest temperatura na zewnątrz. :shock:

Tak jest na pewno prawidłowo :idea:

kier - 2008-09-16, 11:55

Raz mialem tak w fordzie, za w miescie temperaturka szla do czerwonego a na trasie do bialego ;) az bylem zdziwiony, bo jechałem właśnie do zakopanego.
Okazalo sie ze poszła uszczelka i płyn chłodzący wyrzuciło na zewnątrz. Obiegu praktycznie nie bylo, wiec:
- w miescie temperatura do czerwonego
- na prostej drodze w normie
- gorki i doliny spadała do minimum ;) (wentylator cały czas schładzał w chłodnicy płyn, na nierównościach pojawiał się obieg i zimny płyn zastępował gorący w silniku ;)

Ale u Ciebie pewnie cos innego ;)

--
pozdrawiam
kierek

marekwoj - 2008-09-16, 12:11

Mój Loganik ma już ponad 3 lata. Przez pierwsze 2,5 roku po nagrzaniu silnika zapalały się 4 kreski i NIGDY nie spadły, nawet jak było -20*.

Jakieś pół roku przed końcem gwarancji coś się spie..... i teraz na trasie raz mam raz 4, raz 2 kreski. Byłem w serwisie chyba 3 razy z tym problemem, zawsze twierdzili że wszystko jest OK. Być może nawet było OK jak mechanik zrobił 5 km, bo raz były 4 raz 2 kreski, ale chyba częściej 4 niż 2. Przy ostatniej wizycie też twierdzili że jest OK, ale podobno na wszelki wypadek wymienili termostat. Oczywiście nic się nie zmieniło, a na do dodatek gwarancja się skończyła :(

Oglądałem dokładnie śruby mocujące obudowę termostatu i wyglądają na nie odkręcane, ale być może dobrymi kluczami można odkręcić bez śladu. Teraz kombinuję od kogo pożyczyć miernik temperatury z czujnikiem do długim kablu. Jak mi się uda, to sprawdzę jak jest temperatura przy 2 i 4 kreskach, i będzie wiadomo czy to termostat (stawiam na to że jednak nie był wymieniany) czy czujnik temperatury.

dogberry - 2008-09-16, 12:42

A nie możecie pojechać do innego warsztatu a nie do ASO?
DAREK - 2008-09-16, 12:53

daj mi namiar na dobry warsztat w lodzi w ktorym moge to sprawdzic - zazwyczaj polecane w necie ktore zajmuja sie renowkami kreca nosem i dackami nie chca sie zajmowac (dowborczykow, legionow)[/quote]

Może spróbuj najpierw sprawdzić termostat sposobem, który wcześniej opisałem, zamiast jeździć od razu po warsztatach.

Mamert - 2008-09-16, 12:57

Kratylos napisał/a:
zazwyczaj polecane w necie ktore zajmuja sie renowkami kreca nosem i dackami nie chca sie zajmowac

No przecież to jest doskonale znany renówkowcom silnik, zresztą stoi na nim napisane RENAULT.

Mamert - 2008-09-16, 13:14

Ja bym pojechał jednak do takiego warsztatu i z lekka pojechał im po ambicji, coś w stylu :
Nooo panowie, nie znacie tego silnika ?? No przecież to z meganki i kangoora, no i chyba termostat taki sam, no nie róbcie sobie jaj że go nie znacie, przecież to wasz dobry znajomy ...
A i z tym termostatem, to chyba każdy mechanior by sobie poradził, to nie jest wielka filozofia, kiedyś kumplowi awaryjnie wymieniałem termostat z obudową w peugeocie, chociaż tej francuskiej myśli technicznej nigdy nie posiadałem.

loganik - 2008-09-16, 13:49

Silnik w aucie ma dwa obiegi płynu, obieg mały- w loganie MPi-blok, głowica, nagrzewnica, to zamyka termostat, gdy silnik osiągnie temp. około 86 st C, termostat otwiera się i puszcza płyn na chłodnicę/obieg duży/.Zakres temp. pracy termostatu jest jest oznaczony na termostacie, w loganie u mnie 83-86 st C. Niezależnie od stylu jazdy dobry termostat utrzymuje CIĄGLE temperaturę silnika w tej granicy. Jesli temperatura podnosi się i spada może to oznaczać wadliwą pracę termostatu. Uwaga! takie same termostaty mogą mieć inny zakres temp., np 90-96 st C.

W loganie dostęp do termostatu b. łatwy, niestety trzeba upuścić trochę płynu.

Pozdr. Loganik

Mamert - 2008-09-16, 14:03

loganik napisał/a:
w loganie u mnie 83-86 st C

hmmm w serwisówce napisane jest że do wszystkich silników (benzyniaki i diesele) termostay mają zakres pracy : początek otwarcia 89 st.C koniec otwarcia 99 +/- 2 st.C.

loganik - 2008-09-16, 14:43

To chyba odwrotnie, otwarcie 99 st., zamknięcie termostatu-89 st, jak mi powiedział znawca tematu, takie same termostaty o różnym zakresie pracy są montowane w silnikach do różnych stref klimatycznych.

Loganik

loganik - 2008-09-16, 15:03

Przepraszam za pomyłkę, u mnie jest 83-89 st C. :lol:
Loganik

Mamert - 2008-09-16, 15:10

loganik napisał/a:
To chyba odwrotnie, otwarcie 99 st., zamknięcie termostatu-89 st, jak mi powiedział znawca tematu, takie same termostaty o różnym zakresie pracy są montowane w silnikach do różnych stref klimatycznych.

Loganik

Nie, jest dobrze, koniec otwarcia oznacza PEŁNE otwarcie, początek - to moment kiedy zaczyna się otwierać i poniżej tej temp. jest zamknięty.

loganik - 2008-09-16, 15:32

Nie ma sprawy, ja przy okazji wymiany płynu wymieniłem i termostat /26zł/. Płyn to Dynagel -37st, 5 ltr -43zł, gwarancja na płyn -- 5 lat/ a zim?/ :-D

Pozdr. Loganik

marekwoj - 2008-09-17, 08:50

loganik napisał/a:
ja przy okazji wymiany płynu wymieniłem i termostat /26zł/.


Chyba faktycznie nie ma co się zastanawiać, tylko wymienić termostat. Jak pomoże to wiadomo co było, jak nie to pomoże, to albo czujnik temperatury albo elektronika zamieniająca temperturę na te kreseczki.

Przy okazji mam pytanie, jak spuścić płyn chłodniczy ? To znaczy gdzie szukać korka :-D
I gdzie można termostat za 26 zł kupić :)

Pozdrawiam Marek

loganik - 2008-09-17, 09:18

Niestety, nie ma korka spustowego, zdjąć węża na dole chłodnicy/nie takie proste-opaska cholernie mocna, najlepiej żabką/dla lepszego dostępu-odkręcić osłone silnika.
Termostat kupiłem w sklepie z częściami, na Alegro - 27,50. Płynu wchodzi 5,5 l. Silnik1.4 MPi.

Loganik

dogberry - 2008-09-17, 09:43

W Łodzi nie znam bo tam nie mieszkam, ale podjedź do najbliższego warsztatu. Nie muszą robić w Renówkach.
piotrres - 2008-09-17, 16:29
Temat postu: $ cegły
Andrzej napisał/a:
GeRRaD napisał/a:
.....obserwując dyskusję wysnuwam (spiskową teorię dziejów) że problem dotyczy Loganów benzynowych z pierwszych lat produkcji :-?


...albo, że po trzech latach eksploatacji zaczynają padać termostaty...


No po 3½... Coś jest na rzeczy. Mój przbieg jest mniejszy od Kratylosowego (31 kkm) i problem mam ten sam. Dzisiaj poobserwowałem sobie wskazanie temperatury i... najpierw 2 "cegły", potem na czas jakiś 4 potem z powrotem 2... Przelatywałem koło Zodiac'a więc wpadłem z nurtujacym nas pytaniem i...
Prawidłowa Odpowiedź: 4 "cegły" Raczej coś z termostatem" :-?
Sadzę, że problem jest im znany.

loganik - 2008-09-17, 17:13

To właśnie w Zodiacu mi podpowiedziano żeby przy okazji wymiany płynu wymienić również termostat. Chyba jest coś z tymi termostatami po 3,5 roku/31kkm/ :-|

Loganik

loganik - 2008-09-17, 17:21

http://moto.allegro.pl/it...el_renault.html
Mamert - 2008-09-17, 22:42

Hehe, chyba zarobię :-P , znalazłem tanie jak barszcz termostaty do silnika K7M firmy GATES (ci od pasków) 19 PLN przed upustem.
Natchnął mnie jeszcze Jan Ostrzyca z Puntem i przejrzałem ceny termostatów a tam :shock: cena od 187 do 334 PLNów za jedną sztukę do punciaka.

loganik - 2008-09-18, 08:48

:mrgreen: :mrgreen: mi się też coś należy :mrgreen: ale temostat do dci około 100PLN, czyli benzyna górą :lol:

Loganik

Mamert - 2008-09-18, 13:23

Tak patrzę i patrzę w cennik hurtowni z częściami i dochodzę do wniosku że czujniki temp. też się często psują (wynika z ilości zamienników). Termostaty w 1.5 dCi chyba są trwałe, albo ten silnik jest tak nową konstrukcją że nie występują w tej hurtowni (przeszukałem wszystkie renówki i nissany).
A tu można sobie zainstalować cennik u siebie w kompie:
http://www.autopartner.pl/www/dl1.htm
dla Kaszubów bardzo pomocny, dla innych też jako porównywarka cen.

loganik - 2008-09-21, 18:28

Jednak moment otwarcia termostatu w 1,4 MPi to temp. 89 st. , od tego momentu temp. stopniowo spada do + - 83 st i następuje zamknięcie obiegu dużego.

Loganik

piotrres - 2008-09-22, 20:51

loganik napisał/a:
Jednak moment otwarcia termostatu w 1,4 MPi to temp. 89 st. ,

Dzisiaj w pracy zmierzyłem temp. na pow. rury i...wyszło mi, że termostat otworzył obieg duży przy c.a. 65 st. C :shock:
Czujnik temperatury jest o.k.
Aha, okazało się, że średnie zużycie paliwa w trybie miejskim wzrosło z 8.2...8.8 L/100 km co znaczy , że "bierze" znacznie więcej. Jutro zawalczę z termostatem.

stempik - 2008-09-22, 20:58

loganik napisał/a:
czyli benzyna górą

niestety tak, dzisiejsza cena w Jaszpolu to 100 zł netto oryginał lub 40,91 netto zamiennik.

Mamert - 2008-09-22, 21:06

stempik napisał/a:
niestety tak, dzisiejsza cena w Jaszpolu to 100 zł netto oryginał lub 40,91 netto zamiennik.

No jak się chce żeby Dacia została Dacią to trzeba kupować części VW, odnowę się robi w Ciechocinku a szyby w Bytomiu :mrgreen:
Chyba mi już te reklamy zamidliły wodę w mózgu. :mrgreen:

stempik - 2008-09-22, 21:27

Widać schodzę na psy bo wziąłem ten tańszy, choć też "made in france". Dodam że co prawda kosztuje 50 (a nie jak na allegro 29 plus dyszka za przesyłkę) to jednak w kartoniku prócz samego termostatu znalazłem jeszcze uszczelkę.
stempik - 2008-09-23, 19:18

Termostat wymieniony i nic się nie zmieniło. Nadal dwie kreski i spalanie na poziomie 9.5 litra. Chyba coś nie tak.
loganik - 2008-09-23, 20:16

Coś nie tak napewno, na zimnym s-ku odkręć korek zbiorniczka, dolej płynu do górnej kreski, odkreć koreczek odpowietrznika niech wyjdzie troszke płynu.Zakręć oba korki. Zagrzej silnik i odkręc tylko odpowietrznik/jesli zapowietrzony to ciśnienie wypcha powietrze/.Reszte to już wiesz, zobacz kiedy otworzy się termostat/może termostat do d.../ to nic że nowy. 2 kreski-silnik db ciepły, 4 kreski - gorący.

Pozdr. Loganik

marekwoj - 2008-09-24, 08:21

loganik napisał/a:
odkreć koreczek odpowietrznika

O, nie wiedziałem że jest odpowietrznik :-) Gdzie go szukać ?


stempik napisał/a:
Termostat wymieniony i nic się nie zmieniło. Nadal dwie kreski i spalanie na poziomie 9.5 litra. Chyba coś nie tak.

Być może nowy termostat walnięty ? Ale chyba czujnik temperatury też by dał taki objaw, sterownik silnika uważa że jest mniejsza temperatura i wzbogaca mieszankę. Z drugiej strony sonda lambda wykryła by chyba za bogatą mieszankę, więc chyba termostat ?

A właśnie, mam pytanko. Czy w Loganie jest jeden czujnik temperatury ? W Lanosie są dwa, jeden wyłącznie do wskaźnika temperatury a z drugiego korzysta sterownik silnika.


Pozdrawiam Marek.

DAREK - 2008-09-24, 09:29

Jeżeli masz wyjęty termostat to można go sprawdzić, choćby dla własnej ciekawości. Wkładasz go zawieszonego np. na sznureczku do zbiornika z wodą, którą stopniowo podgrzewasz. Jednocześnie mierzysz temperaturę wody i sprawdzasz w ten sposób temperaturę przy pełnym otwarciu termostatu.
Nie wierzcie też tak bardzo we wskaźnik w Loganie. U mnie wyświetlają się albo 2 albo od razu 4 kreski. Być może różnica temperatury w tym przedziale jest mała i wskaźnik "głupieje".
Jest jeszcze jeden prosty sposób stwierdzenia uszkodzonego termostatu. Podczas obecnej temperatury zewnętrznej (ok. 10 st.C) i podczas jazdy na trasie, trzeba włączyć ogrzewanie. Przy uszkodzonym termostacie powietrze z nawiewów nie będzie gorące ale tylko ciepłe (jako odniesienie można sprawdzić temp. nawiewu powietrzna na postoju - przy nagrzanym silniku).

piotrres - 2008-09-24, 09:39

marekwoj napisał/a:
Czy w Loganie jest jeden czujnik temperatury ?

Ja znalazłem jeden. Ten element pomiarowy u góry to mój palec ;-)

stempik - 2008-09-24, 09:43

marekwoj napisał/a:
Być może nowy termostat walnięty ?
Stary był dobry, więc to pewnie nie to.

marekwoj napisał/a:
O, nie wiedziałem że jest odpowietrznik

To całkiem tak jak ja, ale przy okazji wymiany termostatu poprosiłem również o wymianę płyny więc to pewnie też jest dobrze.

loganik - 2008-09-24, 10:30

Odpowietrznik znajduje się na przewodzie idącym do nagrzewnicy/taki koreczek z krzyżowym nacięciem/ :-D
stempik - 2008-09-24, 13:07

loganik napisał/a:
taki koreczek z krzyżowym nacięciem

Już biegnę sprawdzić, puki co wielkie dzięki. Po powrocie do domu będę mógł odpowietrzyć.

andwod - 2008-09-28, 22:31

U mnie podobny problem ale zauważyłem jednen fakt:
Załączyłem silnik na wolnych obrotach i czekałem co będzie
się ziało (co kilka minut lekko przegazowałem) i czekałem...
Najpierw pojawiły się dwie kreski,
potem cztery i od razu włączył się wentylator
wentylator popracował chwilę i wyłączył się a na wskaźniku pojawiły się
dwie kreski, odczekałem chwilę i... znowu to samo.
Postanowiłem trochę pojeździć (była dzić stosunkowo pogodna niedziela)
jeżdżąc mam tylko dwie kreski.
Zacząłem szukać i... natrafiłęm na temat centralnego systemu kontroli
tem. wody w loganie że czyjnik tem. płynu chłodzącego jest 3-ścieżkowy.
Dwie ścieżki do przekazywania informacji o temp. do komputera wtrysku
a jedna do tablicy wskaźników. Czy może coś nietak z częścią czujnika temperatury.
Ja mam Logana też 3 lata (2005.V) może to rzeczywiście usterka typowa po
3 latach a może po okresie gwarancji zaprogramowana usterka aby jechać
do ASO i co nieco pozostawić za wykasowanie jakiegoś licznika???
Co o tym myślicie?
Co poradzicie? :?: :?:

piotrres - 2008-09-28, 23:06

Byłe a piątek w ASO, zdiagnozowali termostat, niestety nie mieli takowego na stanie więc... naprawa we wtorek :-?
A bestia pije znacznie więcej: z ok. 8.1 po mieście zrobiło się 9.9 :cry:

andwod - 2008-09-29, 10:17

Od rana postanowiłem pobawić się trochę z moim Loganem
w te problemy z temperaturą.
Zacząłem od wyjęcia wtyczki z czujnika temperatury.
Wtyczka dobrej jakości uszczelniona gumową uszczelką
przed dotępem wody. Wszystkie trzy połączenia bez
śladów jakiejkolwiek korozji. Włożyłem z powrotem i...
Wszystko działą jak należy. Może tam coś nie zawsze
kontaktuje. Jak pokażą się problemy sprawdzę czy
można jakoś te styki podoginać we wtyczce i zobaczymy.
Nie wiem na 100% czy to tylko wina czujnika
ale załączyłem samochód nagrzał się 2kreski potem4
no i dopiero po czasie wentylator. Po wyłączeniu wentylatora
nadal 4 kreski. W czasie testu kontrolowałem termostaty. i ...
wężyk do chłodnicy nagrzał się na długo przed załączeniem
wentylatora więc chyba wszystko z termostatem w porządku.
Jeśli ktoś zauważy coś innego niech się podzieli z Nami
swoimi spostrzeżeniami.

jackthenight - 2008-09-29, 11:53

Słuchajcie, uszkodzony termostat nigdy nie powoduje takiego objawu że temperatura z np. 90 stopni spadnie do 60 stopni.
Uszkodzony termostat daje trzy objawy :

1. Wolno się silnik rozgrzewa - to jest wtedy jak uszkodzony termostat jest otwarty zawsze
2. Silnik się przegrzewa - termostat non stop zamknięty
3. Silnik i wolno się rozgrzewa jak i się przegrzewa - pozycja termostatu jest ani nie otwarty do końca ani nie zamknięty do końca

Oznacza to że wsze problemy spadania temperatury z 4 kresek na 2-ie nie dotyczą termostatu.


Faktycznie tutaj może być problem z czujnikiem i wtyczką, zaśniedziałymi stykami.

Oczywiście nie chcę się tutaj jakoś mądrować, i nie chce abyście mnie tak odebrali, ale przerabiałem takie problemy w UNO:)

Aha i jeszcze jedno.
Kiedy się silnik rozgrzewa i przy temp. otwarcia termostatu nasz termostat się otworzy to oczywiście chwilowe obniżenie temp. silnika jest czymś normalnym, ponieważ z małego obiegu robi się obieg dłuży i nagle do obiegu trafia zimny płyn z chłodni który trochę schłodzi silnik. Trwa to krótko i temp powinna szybko wzrosnąć do swojej temp. coś koło 90 stopni i już więcej przy jeździe dalszej autem temp. powinna utrzymywać się na tym poziomie.

marekwoj - 2008-09-29, 13:56

jackthenight napisał/a:
Słuchajcie, uszkodzony termostat nigdy nie powoduje takiego objawu że temperatura z np. 90 stopni spadnie do 60 stopni.


Mechanikiem nie jestem, ale tak na logikę myślę że jest to możliwe. W czasie zamykania/otwierania termostatu mamy przesuwające się elementy, jeżeli coś skoroduje/przekrzywi się to ten ruch będzie utrudniony i przesuwanie nie będzie płynne tylko skokowe, więc i temperatura cieczy może się mocno zmieniać.

Niestety nie wiem jaka temperatura jest w momencie "zapalenia" się 2 i 4 kresek, być może różnica temperatur wcale nie jest taka duża.


Pozdrawiam Marek.

Lupo - 2008-09-29, 14:26

marekwoj napisał/a:
W czasie zamykania/otwierania termostatu mamy przesuwające się elementy

Dokladniej jeden element.
marekwoj napisał/a:
to ten ruch będzie utrudniony i przesuwanie nie będzie płynne tylko skokowe

Przesuwanie nie jest plynne tylko wlasnie skokowe.
Na zasadzie calkowicie zamkniety / calkowicie otwarty.
Czasem uszkodzony termostat, choc bardziej wadliwy fabrycznie potrafi otwierac sie nie w tej temperaturze co trzeba lub wlasnie byc zawsze otwarty lub zawsze zamkniety.

stempik - 2008-09-29, 20:09

Po wymianie termostatu troszkę jakby lepiej choć gołym okiem widać że stary był całkiem dobry. Troszkę się przestraszyłem koreczka od odpowietrzania układu i choć gulgotało w przewodach w czasie jazdy postanowiłem że sprawdzę po dotarciu na miejsce. Przez 5 kilometrów szlag buraczka nie trafi, pomyślałem. Nie trafił. Tyle że przewody lekko gorące więc ograniczyłem się do poluzowania korka na zbiorniku wyrównawczym. Wszystkim ciekawym zalecam daleko idącą ostrożność :-D Teraz już wszystko jak należy. Znaczy gulgotać przestało, bo nadal tylko dwie kreseczki. I niech tak zostanie.

Po wyzerowaniu licznika spalanie wróciło do normy. Jak sadzę powodem moich kłopotów byłem ja sam. Źle wyzerowałem licznik i przez tydzień bo tyle to trwało mój buraczek palił 10 a nawet ostatnio 11. Teraz jedynie 8.5 choć pewnie będzie gorzej, bo średnia prędkość za ubiegły tydzień to 19.8 km/h

Do Łodzi zapraszam więc jedynie osoby wyjątkowo zdeterminowane. :mrgreen:

marekwoj - 2008-09-29, 20:51

Lupo napisał/a:

Przesuwanie nie jest plynne tylko wlasnie skokowe.
Na zasadzie calkowicie zamkniety / calkowicie otwarty


Niestety ale się mylisz. Termostat otwiera/zamyka się powoli w miarę wzrostu/spadku temperatury i ten ruch powinien być płynny.

jurek - 2008-09-30, 08:08

to prawda, obserwowałem to na termostacie powoli ogrzewanym we wodzie. pozdr
andwod - 2008-09-30, 08:16

Już drugi dzień jeżdżę i wszystko OK
więc chyba t był tylko zły kontakt
na wtyczce z czujnika temperatury.
W razie potrzeby podoginam styki.
Dla wszystkich nie czytających uważnie:
styki jak nowe nic nie pokorodowało.

Lupo - 2008-09-30, 10:31

marekwoj napisał/a:
Niestety ale się mylisz.

Coz, czlowiek codziennie uczy sie czegos nowego. W poprzednim moim aucie otwieralo sie natychmiast.

piotrres - 2008-09-30, 22:07

andwod napisał/a:
Już drugi dzień jeżdżę i wszystko OK
więc chyba to był tylko zły kontakt na wtyczce z czujnika temperatury.


Dzisiaj, po wymianie termostatu pojechałem do domu i... zaraz wróciłem do serwisu, bo okazało się, że co prawda obieg duży otwiera się prawidłowo, to wskazania na kompie dalej skaczą. między 2-4 cegłami :shock:

stempik napisał/a:
Teraz już wszystko jak należy. Znaczy gulgotać przestało, bo nadal tylko dwie kreseczki. I niech tak zostanie


Zaproponowałem wyjaśnienie w postaci "czujnika temperatury" panowie przyznali mi rację i wygląda na to że oprócz wadliwego termostatu, padł też rzeczony czujnik (współodpowiada min. za dawkowanie paliwa :evil: ).


Pozdrawiam:
P. M. S.
________________________________________________________________

Pod Skryptem:

Usłyszałem też, mimochodem, że podobne problemy j.w. były spotykane w Thalii :-|
Naprawa w piątek, bo nie mają akurat tego czujnika.


Trochę mi ulżyło, bo obawiałem się, że to Jego światła Induktywność Kalkulatrycy Pierwszy zwartusiał ;-) (dla tych co wiedzą..) . Ale na szczęście komp. jest OK

marekwoj - 2008-10-01, 07:46

piotrres napisał/a:
Naprawa w piątek, bo nie mają akurat tego czujnika.


Mam prośbę, jak będziesz w serwisie to spytaj ile taki czujnik kosztuje. Wszystko wskazuje że u mnie też padł, ale samochód jest już niestety po gwarancji.


Pozdrawiam Marek.

KaS602 - 2008-10-01, 07:54

Cos jest na rzeczy z tymi termostatami/czujnikami temperatury bo dzis u siebie stwierdzilem podobne objawy jak opisane wyzej... :-/

EDIT 01,10,2008 12:22 :

Dzwonilem wlasnie do Ossowskich z pytaniem dotyczacym w/w objawow. Powiedzieli mi, ze mieli takie przypadki (dwa) i naprawa sprowadzala sie do usuniecia z komputera bledu odczytu z czujnika temperatury (termostat i czujnik same w sobie ok) Zaproponowali, aby go (czujnik) odlaczyc i podlaczyc i obserwowac dalej... Ewentualnie podjechac i zdiagnozowac dokladnie.

marekwoj - 2008-10-01, 21:26

loganik napisał/a:
Czujnik temp. płynu w serwisie ok. 150 zł. :roll:


Ups, trochę drogo. Chyba jednak daruję sobie wymianę, zwiększonego zużycia paliwa na szczęście nie zaobserwowałem, więc ta druga część czujnika przekazująca temperaturę do sterownika jest najwyraźniej OK. Chyba żeby znaleźć tani zamiennik ?


Pozdrawiam Marek.

loganik - 2008-10-02, 07:55

Popytam w sklepach motoryzcyjnych o ten czujnik, ostatnio wymieniałem automat stopu, sklep - 23 zł, serwis - 40 zł, i nie był to zamiennik tylko produkt Renault.

Loganik

piotrres - 2008-10-03, 14:43

No i po naprawie....
Od piątku mam nowy termostat a ad dzisiaj nowy czujnik temperatury :-)
wskazania temperatury, wróciły do normy. Po wyjeździe z ASO, złamałem licznik i po 12 km po mieście wyszło mi 8,2 L/100 km. (w lecie 7.9..8.1 ) Przed naprawą zaczynało już podchodzić do 11 L/100 km :evil:

loganik napisał/a:
Czujnik temp. płynu w serwisie ok. 150 zł. :roll:
Loganik


Potwierdzam, ta informacja jest prawdziwa, niestety... :-x

loganik - 2008-10-06, 15:51

Czujnik temperatury płynu w sklepie/Szik/ 73 zł. To powinno być w temacie "Jak nas Kantują"

Pozdr, Loganik

marekwoj - 2008-10-06, 19:14

loganik napisał/a:
Czujnik temperatury płynu w sklepie/Szik/ 73 zł.


Dzięki. Wprawdzie zbytnio mi to nie przeszkadza, bo zużycie paliwa w normie, ale przy takiej cenie bym się skusił. A może ktoś zna tani sklep w Warszawie ? Ewentualnie poszukam jakiegoś sklepu wysyłkowego, ale jednak jakoś wolę w zwykłym sklepie kupować :)


Pozdrawiam Marek.

laisar - 2008-10-06, 23:04

Cytat:
powinno być w temacie "Jak nas Kantują"

A właściwie dlaczego? Wpierają, że dostępne tylko u nich? Albo, że gdzie indziej wcale nie taniej? Chyba nie...

A ceny takie, a nie inne, bo przecież "nie ma darmowych obiadów" - za gwarancję też się tak naprawdę płaci, ratami, w częściach.

Po drugie, wysokie ceny ASO np firmom wcale nie przeszkadzają - ot, mają większą kwotę do wrzucenia w koszty... i wszyscy są zadowoleni <;

laisar - 2008-10-07, 08:17

Jasne, że nie każdy ma firmę (ja np nie mam), ale też nie ma obowiązku serwisowania w ASO poza okresem gwarancyjnym - a wtedy należy te wyższe ceny (w przypadku Daćki: i tak nie takie znowu wysokie) traktować jako część ceny samochodu, tyle że płatną w ratach.

Mnie się też nie podobają wysokie ceny ASO, ale chyba jeszcze bardziej nie podobałoby mi się jakby była jakaś cena "urzędowa"... zdecydowanie najbardziej podoba mi się rozwiązanie pt GVO.

TSD ciekawe czy na tzw Zachodzie różnica cen między ASO i warsztatami niezależnymi też wynosi 100%?

GeRRaD - 2008-10-07, 17:50

Tyle że GVO ma tez słabe strony dla nowego auta - bo reperując nowe auto po dzwonie ubezpieczyciel może zapłacić ci za zamienniki :evil:
laisar - 2008-10-07, 21:42

Cytat:
ubezpieczyciel może zapłacić ci za zamienniki

Po pierwsze, to zależy od umowy z ubezpieczycielem.
Po drugie, gdyby nawet, to mnie osobiście to nie przeszkadza - to przecież i tak mają być "oryginalne" (; zamienniki, o wszelkich parametrach identycznych z pierwowzorem (z wyjątkiem producenta i ceny, rzecz jasna).

Gość - 2011-06-30, 16:54
Temat postu: Problem z czujnikiem temperatury silnika
Witam
Tak jak w temacie napisane mam problem z wskaźnikiem temperatury silnika.
W czasie jazdy wyświetlacz wskazuje zazwyczaj 2 kreski ale czasem bez żadnych gwałtownych manewrów skacze na 4 lub 0, a czasami nawet z 4 na 0 i odwrotnie. Co to może być, czy ktoś miał taki problem i jak to naprawić bez wymiany całego zestawu wskaźników?
Dziękuje za odpowiedź

laisar - 2011-06-30, 21:42

WOjda napisał/a:
mam problem z wskaźnikiem temperatury silnika.
W czasie jazdy wyświetlacz wskazuje zazwyczaj 2 kreski ale czasem bez żadnych gwałtownych manewrów skacze na 4 lub 0, a czasami nawet z 4 na 0 i odwrotnie

Najbardziej podejrzane są wszelkie wtyczki i kable między czujnikiem a tablicą wskaźników oraz sam czujnik...

W drugiej kolejności - być może przycinający się termostat, choć to by raczej nie dawało gwałtownych skoków?

Beckie - 2011-06-30, 21:50

No raczej nie. Kiedyś jeździłem z nie zamykającym się termostatem i przy prędkości 90/100 km/h wskazówka temperatury pokazywała górną granicę niebieskiego pola (eskort). A termostat chyba nie wykonuje takich nagłych manewrów, że nagle się zamknie albo otworzy? Może by trzeba odpowietrzyć układ?
Nie było ostatnio nic robione z układem chłodzenia?

czaju - 2011-07-01, 11:40

podłączę się - bo mam podobny problem, ale nie wskazanie temperatury, a czasami zawahają mi się zegary (gwałtownie opadają po czym wracają równie gwałtownie na swoje miejsce).

Tylko czasami, więc nie jest to uciążliwe (powiedzmy raz na 2-3miesiące, zawsze koło 120kph)

Beckie - 2011-07-01, 17:29

czaju, a nie mogłeś się podłączyć pod jakiś inny temat? :-P ;-)
krakry1 - 2011-07-01, 17:59

czaju napisał/a:
... a czasami zawahają mi się zegary (gwałtownie opadają po czym wracają równie gwałtownie na swoje miejsce).
Jak się gwałtownie przyśpiesza, bądź gwałtownie hamuje to całkiem normalne. :mrgreen:
wat - 2011-07-01, 22:38

no co ty prze krakry1 przecierz kolega czaju jak młody emeryt pędzi ledwo za nim nadązałem w drodze na wawe więc to nie morze byc przyczyna :lol:
Gość - 2011-07-02, 01:09

Układ chłodzenia nie był ruszany
Żaden mechanik ani elektryk nie miał pojęcia co to a kable i wtyki pewnie sprawdził

laisar - 2011-07-02, 01:18

WOjda napisał/a:
pewnie sprawdził

...

piotrres - 2011-07-02, 08:45

Miałem taki problem z czujnikiem (marki Siemens, made in PRC :-/ ) temperatury po trzecim roku użytkowania Logana 1.6 MPI . Wymiana z gwarancji. Wcześniej w ASO stwierdzili, że to termostat. i też go wymienili :-D

Tak więc obstawiam czujnik temperatury:
http://www.daciaklub.pl/f...atury&start=120

eplus - 2011-07-02, 09:03

piotrres napisał/a:
Miałem taki problem z czujnikiem (marki Siemens, made in PRC :-/ ) temperatury po trzecim roku użytkowania Logana 1.6 MPI . Wymiana z gwarancji. Wcześniej w ASO stwierdzili, że to termostat. i też go wymienili :-D


W Skodzie ASO wymienia czujnik przy wymianie termostatu, nawet gdy ewidentnie jest dobry (gdy wskazanie na desce rozdzielczej jest zgodne z podglądem w diagnostyce). Także po gwarancji. :evil:

psur - 2011-07-02, 18:01

czaju napisał/a:
podłączę się - bo mam podobny problem, ale nie wskazanie temperatury, a czasami zawahają mi się zegary (gwałtownie opadają po czym wracają równie gwałtownie na swoje miejsce).

Tylko czasami, więc nie jest to uciążliwe (powiedzmy raz na 2-3miesiące, zawsze koło 120kph)


Zaobserwowałem coś podobnego, zdarzyło mi się to może 5 razy i tylko dla prędkościomierza. To był taki nagły spadek (o ok. 10-20 km/h) i potem powrót wskazówki na właściwe miejsce. Ze względu na sporadyczność nic z tym nie robiłem.

piter - 2011-08-31, 16:57
Temat postu: czujnik temperatury cieczy chłodzącej
Witam szanownych kolegów.Mam problem z czujnikiem temperatury cieczy chłodzącej.Mianowicie jego wskazania się wahają,nawet przy rozgrzanym silniku.Dodam iż dzieje się tak w 1.6 mpi.Bardzo proszę o jakieś info.Z góry dzęki
jan ostrzyca - 2011-08-31, 17:03
Temat postu: Re: czujnik temperatury cieczy chłodzącej
piter napisał/a:
Witam szanownych kolegów.Mam problem z czujnikiem temperatury cieczy chłodzącej.Mianowicie jego wskazania się wahają,nawet przy rozgrzanym silniku.Dodam iż dzieje się tak w 1.6 mpi.Bardzo proszę o jakieś info.Z góry dzęki


Napisz więcej o objawach. Na razie to wygląda na termostat.

piotrres - 2011-09-01, 10:30

Piter,
O ile mnie pamięć nie myli, ten temat już był, dość obszerny z resztą:

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=120


Położenie czujnika temperatury w silniku 1.6 MPI V8

psur - 2011-09-01, 18:26

Tak jak koledzy pisali temat był już wałkowany. Jeżeli silnik benzynowy po osiągnięciu 4 kresek spada do dwóch to najprawdopodobniej jest to problem z termostatem. Do wymiany na gwarancji.
dysco - 2011-09-05, 13:49

Tak jak ktoś juz pisał jeśli nie dogrzewa się do 4 kresek, albo robi to ale z olbrzymimi trudem to jest czujnik, mi robili na gwarancji około 40 minut i po bólu teraz jest ok.
Taki mały feler tego silnika, ale to pamiątka po jeszcze megance.

psur - 2012-03-06, 22:20
Temat postu: Czujnik temperatury - różne dane na różne wyjścia
Czy jest możliwa taka sytuacja, że czujnik temperatury podaje dobre dane do wtrysku i też do podpiętego komputera, a na tablicę wskaźników idą dane nieprawidłowe?

Bo mam znowu problem z dwiema kreskami zamiast czterech. Niecałe dwa lata temu wymieniałem termostat i potem wszystko było ok. Teraz znów to się stało, no ale po wymianie termostatu nie ma poprawy. Nie zauważyłem też zawyżonego spalania czy spadku wydajności ogrzewania. W serwisie podpięli się komputerem do czujnika i wyszło, że temp. jest 93 st. C, a na wyświetlaczu cały czas dwie kreski.

Czy jest zatem możliwa sytuacja, że tylko na wyświetlacz idą nieprawidłowe informacje? Czy też w tym czujniku na każdym wyjściu dane są zawsze identyczne?

benny86 - 2012-03-06, 22:33

psur napisał/a:
Czy jest możliwa taka sytuacja, że czujnik temperatury podaje dobre dane do wtrysku i też do podpiętego komputera, a na tablicę wskaźników idą dane nieprawidłowe?

A to na pewno jeden i ten sam czujnik? W escorcie miałem padnięty czujnik temperatury w kolektorze ssącym (podawał on sygnał do wtrysków) a wskażnik działał prawidłowo bo odpowiadał za to osobny czujnik...

psur - 2012-03-06, 22:36

Z tego co wiem to jest jedna obudowa, ale w środku może są dwa?
benny86 - 2012-03-06, 22:37

To już pytanie nie do mnie, w fordzie były zlokalizowane w dwóch różnych miejscach
laisar - 2012-03-07, 01:52

(Czujnik temperatury powietrza to zupełnie inna bajka i nie ma nic wspólnego ze wskazaniem ciepła cieczy na tablicy instrumentów).



psur napisał/a:
Czy jest możliwa taka sytuacja, że czujnik temperatury podaje dobre dane do wtrysku i też do podpiętego komputera, a na tablicę wskaźników idą dane nieprawidłowe?

W teorii to wszystko jest możliwe - nawet rzeczy o których nie śniło się filozofom (;

W praktyce: z czujnika wychodzą trzy przewody - 2 do komputera wtrysku ("sygnał [plus] czujnika temperatury cieczy" oraz "[minus] temperatury cieczy"), natomiast do tablicy - jeden ("sygnał [plus] temperatury cieczy"). Czyli wydaje się, że realnie także istnieje taka możliwość...

psur - 2012-03-07, 07:37

laisar napisał/a:
W praktyce: z czujnika wychodzą trzy przewody - 2 do komputera wtrysku ("sygnał [plus] czujnika temperatury cieczy" oraz "[minus] temperatury cieczy"), natomiast do tablicy - jeden ("sygnał [plus] temperatury cieczy"). Czyli wydaje się, że realnie także istnieje taka możliwość...

No właśnie, przez ponad godzinę przeglądałem wszystkie posty na ten temat i przewija się taka hipoteza, natomiast tak do końca to nie wiadomo.

W moim przypadku są jeszcze dwie możliwości: zepsuta tablica wskaźników (ale w to trochę mi się nie chce wierzyć) albo sytuacja opisana dawno temu (chyba 2008) przez Kolegę KaS602:
Cytat:
Dzwonilem wlasnie do Ossowskich z pytaniem dotyczacym w/w objawow. Powiedzieli mi, ze mieli takie przypadki (dwa) i naprawa sprowadzala sie do usuniecia z komputera bledu odczytu z czujnika temperatury (termostat i czujnik same w sobie ok)


Dam znać do czego dojdę to przynajmniej będziemy mieli jednoznaczną odpowiedź jak jest.

lep - 2012-03-08, 19:10

Jeśli są 3 przewody w czujniku to jest tak jak pisał Laisar :
do komputera lecą 2 przewody a jest to prawie na pewno termistor NTC
a drugi identyczny termistor zasilany jest po tym jednym pozostałym kablu (trzecim)
natomiast masę ma na obudowie całego czujnika i tu zazwyczaj są problemu.
Jeśli jest zły kontakt z masą to zwiększa się rezystancja a czujnik NTC.
Termistor NTC działa tak że wraz ze wzrostem temperatury maleje rezystancja
(klocki idą w górę) więc jeśli będzie słaba masa to wzrośnie rezystancja a co za tym
idzie wskaźnik może zaniżać.
Możliwe jest też to że jeden z termistorów jest uszkodzony i ma inną charakterystykę.

laisar - 2012-03-08, 22:06

Dobra, znalazłem (: - i owszem, w jednej obudowie faktycznie siedzą dwa czujniki o różnych charakterystykach:

- dla wskaźnika na tablicy instrumentów: http://www.daciaklub.pl/f...p=105801#105801

50 do 80 ºC = 927 Ω < X < 825 Ω
80 do 105 ºC = 300 Ω < X < 273 Ω
105 do 115 ºC = 136 Ω < X < 124 Ω
powyżej 115 ºC = 103 Ω



- dla komputera wtrysku: w zależności od silnika, więc np dla psurowego 1.4 będzie to 2000 Ω ± 100 Ω przy 25°C.


Czyli definitywnie istnieje możliwość, że nieprawidłowa liczba kresek to jakiś problem powiązany z pomiarem lub wyświetlaniem temperatury, a nie z nią samą.

No to teraz wystarczy wziąć do łapki omomierz i sprawdzić...

psur - 2012-03-08, 22:36

Super, dzięki za informację!
psur - 2012-03-14, 18:10

No i rzeczywiście - wymiana czujnika pomogła i teraz są cały czas 4 kreski.
laisar - 2012-03-14, 18:56

Brawo! I dzięki, to cenna wiadomość dla wszystkich dwukreskowców [:
kav15 - 2012-07-09, 12:44

Witam
Mam problem.
Trochę jazda w korku i mam 6 kresek a nieraz 8.
Wymienili już czujnik, przewód, termostat i cały zestaw.

TD Pedro - 2012-07-09, 13:07

niech szukają dalej... wszak masz jeszcze na samochód gwarancję...
Stepway - 2012-07-09, 14:04

kav15 napisał/a:
Mam problem.
Trochę jazda w korku i mam 6 kresek a nieraz 8.
Wymienili już czujnik, przewód, termostat i cały zestaw.


Oj! Przegrzanie silnika może przynieść gorsze skutki niż użytkowanie z mniejszą temperaturą.
Skoro dokonali wymiany, to znaczy że dostrzegli problem. Z drugiej strony, skoro wydano samochód "po naprawie", to powinni wyeliminować również przyczynę.

Płynu chłodniczego Tobie nie ubywa? Nie masz mazi, przypominającej majonez pod korkiem wlewowym oleju? Może układ chłodzenia jest sprawny, tylko uszczelka pod głowicą popuszcza?

Rano, przed uruchomieniem silnika zaznacz sobie delikatnie poziom płynu. Następnie po dwóch, trzech dniach jazdy po mieście zobacz czy jest go tyle samo. Oczywiście również rano, na zimnym silniku.

Wątpliwe aby "fachowcy" nie sprawdzili wirnika i momentu załączenia wentylatora. Więc jeżeli cieczy nie ubywa, pojedź do innego ASO. Naprawdę lepiej stracić nawet 50zł na dojazd do innego miasta, niż pluć w brodę że zatarło się sobie silnik.

PS. U mnie podczas stania w większym korku, potrafią już pojawić się cztery kreski na wskaźniku. Nadal to jednak rzadki widok. Najwidoczniej przez ten rok i 35tyś km odparowało trochę płynu :)

wojtek_pl - 2012-07-09, 14:19

A on tylko pokazuje za wysoka temperature czy tez rzeczywiscie sie grzeje ?

IMHO do wymiany termostat lub wlacznik wentylatora/wentylator lub chlodnica.

Wentylator mozna samemu sprawdzic majac kawalek (grubego) drutu...

Generalnie ja bym nie jezdzil W OGOLE samochodem, w ktorym istnieje realna grozba przegrzania silnika o ile nie jestem bardzo bogaty i nie planuje wymiany silnika na inny. :mrgreen:

PiotrWie - 2012-07-09, 19:52

Ja ( co prawda w benzynie) nie mam najmniejszych problemów - po 3,5 - 4 km są 4 cegiełki i tak trzyma - niezależnie od temperatury, korków itp - rekordowo w zeszłym roku 1,5 godzinny korek na autostradzie w płd Francji, +35, nic nie drgnęło.
Azrael - 2013-02-14, 22:17
Temat postu: Dziwna sprawa z temperaturą silnika
Hej,

Od około miesiąca Logan dziwne się zachowuje. Przestał grzać, więc wymieniłem termostat (Vernet - prosto z AD).

Zrobiło się o wiele cieplej w kabinie, ale silnik nadal wolno się nagrzewa, zamiast 3-5 km potrzebuje często kilkunastu, żeby osiągnąć 4 kreski. Jednocześnie odkryłem, że włączenie ogrzewania szyby i lusterek powodu niemal natychmiastowy skok temperatury nawiewu, a po chwili są 4 kreski na wyświetlaczu. W zasadzie wystarczy, że przejadę dystans po którym normalnie osiągał temperaturę roboczą i kliknę przycisk ogrzewania i mam już 4 kreski. Jeśli się zapomnę, mogę jechać 110, a i tak nie będzie dogrzany.

Sprawdzałem ten motyw przez dwa tygodnie i chociaż wydaje się dziwny, jestem już na 99,9% pewien, że ten Logan tak ma.

Macie jakiś pomysł o co chodzi? Jechać do mechanika, czy elektryka?

laisar - 2013-02-14, 23:25

Azrael napisał/a:
Jeśli się zapomnę, mogę jechać 110, a i tak nie będzie dogrzany.

Trzeba by zweryfikować, czy faktycznie jest niedogrzany, czy to tylko cuda na wyświetlaczu.

Czyli najpierw raczej mechanik - żeby sprawdził, jaki jest rzeczywisty stan silnika.

Lukas87 - 2013-02-14, 23:51

kabelek + laptop albo telefon z odpowiednią aplikacją + złącze OBD bluetooth i masz jak na tacy podane :mrgreen:
laisar - 2013-02-15, 00:20

Pod warunkiem, że to akurat nie czujnik temperatury wariuje (;
Azrael - 2013-02-15, 00:38

W sumie to miałem przetestować

http://allegro.pl/kb3d-ka...3029031371.html

czy macie coś lepszego na oku :-)

laisar - 2013-02-15, 01:21

Zdaje się, że jeden pieron: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1582
Kratylos - 2013-02-15, 09:31


Lukas87 - 2013-02-15, 10:55

Kratylos napisał/a:
stawiam na czujnik temperatury


no ja też bym stawiał na to bo jeśli masz nowy termostat to tylko czujnik może błędnie podawać informacje

laisar - 2013-02-15, 11:09

Lukas87 napisał/a:
tylko czujnik może błędnie podawać informacje

Jeszcze wskaźnik na desce. Albo źle kontaktujące kable / wtyczki.

Dlatego najlepiej byłoby niezależnie zmierzyć rzeczywistą temperaturę - będzie wiadomo, czy silnik niedogrzany, czy problem "tylko" ze wskazaniami temperatury.

jackthenight - 2013-02-15, 11:58

Azrael napisał/a:
potrzebuje często kilkunastu, żeby osiągnąć 4 kreski.
Azrael napisał/a:
mogę jechać 110, a i tak nie będzie dogrzany.

To wreszcie która z powyższych jest prawdziwa ?
110 czy kilkanaście km ? Bo to jakby nie było jest zasadnicza różnica.

A jaki termostat założyłeś ? Z jaką temp. otwarcia ?

Włączenie ogrzewania tylnej szyby/lusterek może spowodować wzrost obrotów silnika, dlatego szybciej osiąga temp. zadaną, ale nie ma to żadnego związku.
Czujnika nie wymieniaj, bo jeszcze żaden czujnik nie poprawił skuteczności ogrzewania w kabinie.

Poza tym nowy termostat wcale nie musi być dobry :) Skoro słabo nagrzewa się silnik, i w kabinie ciepłe powietrze wcale nie jest zbyt ciepłe, to ten termostat nie wygląda na dobry.

monopios - 2013-02-16, 19:40

jackthenight napisał/a:
Włączenie ogrzewania tylnej szyby/lusterek może spowodować wzrost obrotów silnika

Jeżeli już, to tylko i wyłącznie na biegu jałowym. Podczas jazdy niema takiej możliwości.

Mariusz - 2013-02-16, 20:51

Ja bym powiedział spadek obrotów
Azrael - 2013-02-18, 22:12

Obroty podczas jazdy ani drgną podczas włączenia ogrzewania - w końcu to nie maluch, że kilka Wat robi mu różnicę :mrgreen:

Na tą chwilę potwierdziłem na 100%, że ogrzewanie szyby robi różnicę, a termostat działa poprawnie. Dziś się nieźle "dogrzałem".

Znalazłem czujnik temperatury płynu, ale jest mocno zasłonięty, więc lenistwo wygrało.
Niech się warsztat męczy z czyszczeniem styków ;-) i mierzy temperaturę płynu.

Jutro mechanik, dam znać co się okaże.

GregW - 2013-02-20, 10:26

Dołączę się do tematu z pytaniem:
Przy normalnej jeździe na trasie (ok. 80km/h i ok. 2000 rpm) w warunkach zimowych ile kresek powinno znaleźć się na wskaźniku temperatury?

W mojej MCV-ce zawsze podczas jazdy widać 2 kreski, bardzo rzadko pojawiają się 4 lub 5, ale tylko na postojach na światłach lub przy dłuższej powolnej jeździe na dosyć wysokich obrotach (na 1 lub 2-gim biegu).

Czy przypadkiem wskaźnik nie zaniża temp. silnika?

(BTW: po założeniu uszczelki pod maskąi nie ma żadnej różnicy we wskazaniach - prawie zawsze dwie kreski)

laisar - 2013-02-20, 10:28

@GregW: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1158 - miłego czytania... (;

PS http://www.daciaklub.pl/forum/viewforum.php?f=14

Azrael - 2013-02-20, 22:44

Ja mam 4, silnik niemal ten sam, też LPG.

Po wizycie u mechanika i przeczyszczeniu styków od czujnika temperatury - poprawa nie nastąpiła :-P . Po 5km 4 kreski i spadek to 2, włączenie ogrzewania szyb i znowu 4. Po 10km od startu nie ma już znaczenia czy jest włączone ogrzewanie, czy nie jest. Są 4 kreski.

Coraz bardziej podejrzewam czujnik, który się rozkalibrował. Nawiem grzeje normalnie.

jackthenight - 2013-02-20, 22:50

Takie coś może też wskazywać na jakiś problem z masą czujnika.
Być może, kabel masowy od czujnika nie ma dobrego połączenia z masą pojazdu.

Azrael - 2013-03-02, 19:15

Problem rozwiązany. Wymieniłem czujnik temperatury cieczy i wszystko działa znakomicie.
Ksiezyc - 2014-08-20, 14:50
Temat postu: Problem z wiatrakiem chłodnicy
Mam problem z wiatrakiem chłodnicy. Starałem się przejrzeć forum i były tematy z nie działającym wiatrakiem. U mnie wiatrak działa, ale tylko czasami :) Na trasie nie ma problemu, ale jadąc po mieście często zapala mi się 6 cegiełek i muszę ogrzewanie włączać. W takim przypadku bezpieczniki/przekaźniki mogę wykluczyć? Obstawiałbym jakiś czujnik. Przy chłodnicy jest oddzielny czujnik niż ten, który daje pomiar na zegary?
Czy w programie PCMSCAN są wyszczególnione pomiary z tego czujnika?

route2000 - 2014-08-20, 19:16

Jeżeli chodzi o wentylator to myślę, ze chyba pada termostat, bo już słabo otwiera lub zamyka obieg cieczy chłodzącej co powoduje wzrost temperatury.

Aha, jak będzie wysoka temperatura silnika to sprawdź ręką gumowe rury odpływowe i dopływowe czy nie są przypadkiem ciepłe (powinny być gorące- uważaj na to, by nie poparzyć). Jeśli są ciepłe to winien jest termostat. Należy je wymienić na nowy (mały koszt wymiany).

PiotrWie - 2014-08-20, 20:02

Jak sprawdzić termostat opiszę Ci dokładnie krok po kroku - otwierasz klapę, odpalasz silnik, sprawdzasz ręką temperaturę węża tuż przed chłodnicą - powinien być najpierw zimny, potem( po otwarciu termostatu ) powinien się dość szybko rozgrzać. Ale oprócz termostatu takie objawy mogą też być przy przytkaniu chłodnicy - wymieniałeś kiedykolwiek płyn chłodniczy czy masz od fabryki?
laisar - 2014-08-20, 21:09

Ksiezyc napisał/a:
wiatrak działa, ale tylko czasami [...] Jadąc po mieście często zapala mi się 6 cegiełek

Na 99% padł opornik wentylatora chłodnicy i nie włącza się tylko jego pierwszy bieg - wiem, bo mam dokładnie to samo d;

Cytat:
muszę ogrzewanie włączać

Nie musisz - przy 6 cegiełkach włącza się 2 bieg wentylatora i temperatura sama spadnie do 4 kresek.

Cytat:
W takim przypadku bezpieczniki/przekaźniki mogę wykluczyć?

Wystarczy sprawdzić: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2301 - bezpiecznik wentylatora to 597-2-F1, przekaźnik 1 biegu to 784-700, a 2 biegu 784-336.

Cytat:
Przy chłodnicy jest oddzielny czujnik niż ten, który daje pomiar na zegary?

Nie.

Ksiezyc - 2014-08-21, 01:11

route2000 napisał/a:
Jeżeli chodzi o wentylator to myślę, ze chyba pada termostat, bo już słabo otwiera lub zamyka obieg cieczy chłodzącej co powoduje wzrost temperatury.


To akurat jest niemożliwe - w trasie mam ciągle 4 cegiełki. Problem występuje tylko w korku.
Termostat otwiera obieg. Płyn wymieniałem dwa tygodnie temu, przy wymianie rozrządu i pompy wody.

Cytat:
Nie musisz - przy 6 cegiełkach włącza się 2 bieg wentylatora i temperatura sama spadnie do 4 kresek.


Miałem już 6 kresek i sprawdzałem - nie załączał się. Od razu włączałem ogrzewanie... być może gdybym zaczekał jeszcze chwilę to by się włączył. Sprawdzę jutro te przekaźniki - dzięki za link.

http://stal-car.pl/allegr...8f2697fcada.JPG
mówimy o czymś takim? ciekawe co się mogło w tym zepsuć :) aż mam chęć to rozkręcić i zobaczyć :)

laisar - 2014-08-21, 02:05

Ksiezyc napisał/a:
być może gdybym zaczekał jeszcze chwilę to by się włączył

Niemal na pewno - 2 bieg jest na osobnym obwodzie, to musiałby być duży pech, żeby także uległ awarii.

Ksiezyc napisał/a:
mówimy o czymś takim?

Nie do końca - raczej o takim: http://www.czesci24.pl/zd...007KST-2965.jpg

(Ale zasada działania jest taka sama).

Ksiezyc napisał/a:
ciekawe co się mogło w tym zepsuć

Po prostu przerwa w obwodzie - sprężynka to zwykły drut oporowy.

Ksiezyc napisał/a:
aż mam chęć to rozkręcić i zobaczyć

Śmiało - demontaż z wiatraka zajmuje 1 min i wymaga 2 solidnych płaskich wkrętaków.

route2000 - 2014-08-21, 06:27

Ksiezyc napisał/a:

http://stal-car.pl/allegr...8f2697fcada.JPG
mówimy o czymś takim? ciekawe co się mogło w tym zepsuć :) aż mam chęć to rozkręcić i zobaczyć :)


Akurat na tym linku to jest opornik biegów wentylatora nadmuchu w wewnątrz samochodu. Taki sam miałem w scenicu. Już 2-3 razy wymieniałem bezpiecznik termiczny, bo z powodu zacierania się silnika wentylatora (był już dość stary) powodował przepalenie.

laisar - 2014-08-21, 09:56

Cytat:
zasada działania jest taka sama

TSD - no ja rozumiem: stara, solidna technologia, ale... obniżanie napięcia _grzałką_ na chłodnicy, serio-serio? d; Czy zrobienie czegoś równie solidnego i trwałego, ale na zasadzie PWM naprawdę byłoby takie trudne w XXI w.?

eplus - 2014-08-21, 15:17

Dobrze, że jeszcze ktoś nie wpadł na ten pomysł - jak zauważyłeś, 1 bieg i 2 bieg to dwa niezależne obwody, a w PWM byłby to jeden układ o zmiennych parametrach pracy. Uszkadza się jeden tranzystorek i? Jestem elektronikiem - niestety elektronika jeszcze wiele lat będzie bardziej zawodna od kawałka drutu oporowego.
laisar - 2014-08-21, 18:21

eplus napisał/a:
PWM byłby to jeden układ o zmiennych parametrach pracy

Niekoniecznie - przecież mógłby być o stałej charakterystyce, wpięty w obwód dokładnie w taki sam sposób jak obecny opornik.

eplus napisał/a:
elektronika jeszcze wiele lat będzie bardziej zawodna od kawałka drutu oporowego

W moim - retorycznym - pytaniu był zawarty warunek: "równie solidnego i trwałego", a PWM to chyba nie jest trudniejsza elektronika niż ta np na pokładzie sond kosmicznych? Voyagery już przecież trochę działają...

kali - 2014-08-22, 07:17

Na trasie auto schłodzi się samo. Przepływ powietrza powoduje wystarczające schłodzenie silnika. A w mieście trzeba się wspomóc wentylatorem.
Wiele współczesnych samochodów ma sterowanie wentylatora PWM i jakoś nie jest to specjalnie bardziej awaryjne rozwiązanie od drutu oporowego. Jest tylko opór materii, że to już komputer tego się nie naprawi a tak wziąłem kawałek drutu i dojechałem.. Większość tych sterowników w razie wykrycia awarii lub braku komunikacji z body komputer przechodzi w tryb awaryjny i wentylator pracuje na 100% mocy

eplus - 2014-08-22, 10:54

Więc musiałby być nadal układ 2-torowy - reduktor PWM i bypass na 100% stykiem przekaźnika? Koszty, koszty, KOSZTY!
Ile lat lecą sondy Voyager? Bo w USA w jednej remizie pewna żarówka (drut oporowy) świeci wciąż od ponad 100 lat!

piku - 2014-08-22, 11:10

eplus napisał/a:
w USA w jednej remizie pewna żarówka (drut oporowy) świeci wciąż od ponad 100 lat!


Ale po jej wyprodukowaniu nastąpiła słynna zmowa producentów żarówek i skrócono ich żywotność. W wyniku drugiej zmowy (pocz. naszego stulecia) wprowadzono na terenie UE nakaz stosowania tzw. żarówek energooszczędnych, tzn. 10-20 krotnie droższych, nieznacznie jedynie efektywniejszych pod względem energetycznym, o niezbadanym wpływie ich światła na wzrok i zdrowie człowieka, a z pewnością bardzo niebezpiecznych - dramatycznie obciążających środowisko naturalne i środowisko życia człowieka (patrz np. raport Polskiego Komitetu Oświetleniowego).

kali - 2014-08-22, 11:39

Sory eplus, ale bredzisz jak......
Takie rzeczy robi się żeby koszta zminimalizować. Początkowe są niewiele większe lub nawet takie same. Dziś elektronika jest tania. Taki sposób sterowania minimalizuje zużycie paliwa.
Co do żarówki to ją, chociaż widziałeś, bo ja tak. Daje tyle światła, że chińska zapalniczka daje więcej. Weź żarówkę na 230V i podłącza ja do 24V-48V. To też będziesz miał bardzo trwałą żarówkę i dającą tą samą ilość światła, co ta w remizie. Nie od dziś też wiadomą, że żarówki zabija włączanie do sieci świecące stale są znacznie trwalsze.

benyo - 2014-08-22, 12:07

piku napisał/a:
nieznacznie jedynie efektywniejszych pod względem energetycznym, o niezbadanym wpływie ich światła na wzrok i zdrowie człowieka, a z pewnością bardzo niebezpiecznych - dramatycznie obciążających środowisko naturalne i środowisko życia człowieka (patrz np. raport Polskiego Komitetu Oświetleniowego).


Jak zbudowano pierwszą kolej zasilaną maszyną parową to też pisano, że będzie źle wpływać na wzrok :mrgreen:

Żarówki energooszczędne są energooszczędne to wynika z emisji widma światła. Widmo światła jest z zakresu widzialnego więc równie dobrze można by mówić, że nie wiemy jak wpływa na nasz wzrok słońce. Na światło widzialne reaguje źrenica, na podczerwień nie. Natomiast tradycyjna żarówka to głównie podczerwień, która zamieniana jest na ciepło. Natomiast na pewno żarówki energooszczędne nie są ekologiczne wbrew powszechnemu mniemaniu i tu się z Tobą zgadzam. To taki mały OT.

eplus - 2014-08-22, 13:38

A kto jeszcze oprócz kol. Kalego wymaga, żeby opornik wentylatora świecił :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :idea: :idea: :idea:
rafal_rx - 2014-08-22, 14:20

W innych samochodach robi się to tak:
- dwa wentylatory
- dwa przekaźniki
I połączone są szeregowo (wolniej) lub równolegle (szybciej). Bez oporników, bez PWM :lol:

ajax - 2014-08-22, 18:46

rafal_rx napisał/a:
W innych samochodach robi się to tak:
- dwa wentylatory
- dwa przekaźniki
I połączone są szeregowo (wolniej) lub równolegle (szybciej). Bez oporników, bez PWM :lol:

Taki mały OT: Przed laty tankowałem na dużej stacji BP na przedmieściach Aten. Zatankowałem, daję kartę i ... "cash only". Zdziwiony twierdzę, że na BP na całym świecie przyjmują karty. W odpowiedzi słyszę "But here is Grece" i wielki :-D
Podsumowanie: "But it is Dacia" :mrgreen:

kali - 2014-08-22, 22:46

eplus napisał/a:
A kto jeszcze oprócz kol. Kalego wymaga, żeby opornik wentylatora świecił :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :idea: :idea: :idea:


Ożeszkuty gdzie to pisałem? :lol:

rafal_rx napisał/a:
W innych samochodach robi się to tak:
- dwa wentylatory
- dwa przekaźniki
I połączone są szeregowo (wolniej) lub równolegle (szybciej). Bez oporników, bez PWM :lol:


Nie robi się tylko robiło i to w bardzo niewielu samochodach bodajże jak mnie pamięć nie myli to dwa silniki grupy VAG. Z tego rozwiązania zrezygnowano, bo było drogie zawodne, a uszkodzenie, jakiego kolwiek elementu powodowało unieruchomienie całego układu.
Rozrysuj sobie ten układ to zobaczysz, jakie to skomplikowane i drogie.
Natomiast drut oporowy jest powszechnie stosowany do dzisiaj w samochodach segment A i B. Jest to rozwiązanie trwałe sprawdzone i niezawodne. Częściej w takim układzie padnie ci przekaźnik, bezpiecznik, wiązka, czy też sam wentylator. Rezystor jest ostatnią rzeczą, która pada w tym układzie.

eplus - 2014-08-23, 13:14

No jakoś pisałeś, że drut w żarówce :idea: słabo świecił i dlatego to jest niedobre stare rozwiązanie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Choć końcówka ostatniego Twojego postu wyraża dokładnie moje przekonania.
laisar - 2014-08-23, 13:44

eplus napisał/a:
reduktor PWM i bypass na 100% stykiem przekaźnika? Koszty, koszty, KOSZTY!

Chyba podobne do obecnych? Ileż w końcu może kosztować taka prosta i pancerna "elektronika"?

kali - 2014-08-23, 20:01

Tą żarówkę miałem okazję oglądać osobiści. Kupę lat do tyłu. I możesz mi wieżyc, że ona to się tylko żarzy. Światłem to ciężko nazwać. Możesz się na nią patrzeć i widzisz ten żarzący się drut oporowy koloru wiśniowego. Tak to dużo światła daje. Dlatego ci powiedziałem, że jak obniżysz napięci zwykłej żarówki to też będziesz miał tyle samo światła i podobna trwałość.
eplus - 2014-08-24, 07:52

A oporik chłodnicy u mnie w ogóle nie świeci, więc powinien mieć trwałość do końca wszechświata. :mrgreen: :idea: :idea:
Ksiezyc - 2014-10-06, 23:42

Wracając do tematu...
Sprawdziłem opornik - nie ma przerwy w obwodzie, tak więc wydaje się, że jest sprawny (sprzedawca w sklepie elektronicznym tak stwierdził - sprawdzał miernikiem).
Pozamieniałem miejscami wszystkie dostępne przekaźniki.
Termostat na 100% mam sprawny, ponieważ w trasie się otwiera - samochód się nie grzeje.

Przejechałem się kilka km, przegazowałem na parkingu i obserwowałem wiatrak - włączył się.

Kilka dni później pojeździłem po mieście, temperatura znów zaczęła się podnosić (6 kresek), wiatrak się nie włączył...
Wystarczy włączyć klimę, włącza się wentylator i temperatura spada... wolałbym jednak, żeby włączał się sam z siebie. Macie jakieś pomysły?

laisar - 2014-10-06, 23:48

Ksiezyc napisał/a:
Sprawdziłem opornik - nie ma przerwy w obwodzie, tak więc wydaje się, że jest sprawny

Ale sprawdzałeś pin do pinu? Czy może tylko sam drut oporowy? Bo u mnie drut był OK, ale między pinami już nie ma połączenia - okazało się, że padł bezpiecznik termiczny ("termik").

Reszta objawów - dokładnie taka sama jak była u mnie.

Ksiezyc - 2014-10-07, 17:36

laisar napisał/a:
Ksiezyc napisał/a:
Sprawdziłem opornik - nie ma przerwy w obwodzie, tak więc wydaje się, że jest sprawny

Ale sprawdzałeś pin do pinu? Czy może tylko sam drut oporowy? Bo u mnie drut był OK, ale między pinami już nie ma połączenia - okazało się, że padł bezpiecznik termiczny ("termik").

Reszta objawów - dokładnie taka sama jak była u mnie.


Od pinu do pinu, przerwy nie ma....
Nie wiem co z tym robić.

Wentylator sprawny, przy kłamie włącza się od razu....

laisar - 2014-10-07, 18:03

Ksiezyc napisał/a:
Od pinu do pinu, przerwy nie ma

No to jest jeszcze jednak opcja - zamienione miejscami wtyczki opornika i wentylatora.

(A jeśli to nie będzie przyczyną, to pozostaje tylko wrócić do początku i sprawdzać wszystko krok po kroku: kable, wtyczki, czujnik temperatury, przekaźniki...).

loganik - 2014-10-07, 19:51

Laisar, może Ty coś mi podpowiesz. Logan 1.4, 2005r. Wiatrak chłodnicy ma tylko 1 bieg, mimo że jest drugi przekażnik. Silniczek jest zupełnie "goły", nie ma żadnego opornika itp.
Odpowiedz ASO: TTTM.

Ksiezyc - 2014-10-08, 02:17

Czy jest ktoś z Lublina do kogo mógłbym podjechać i na parę minut podmienić ten opornik?
Nie kosztuje dużo, ale trochę szkoda go wymieniać jeśli może być dobry...
Z tego co czytałem to w większości przypadków problemem jest właśnie on ;/

laisar - 2014-10-08, 08:28

loganik napisał/a:
Logan 1.4, 2005r. Wiatrak chłodnicy ma tylko 1 bieg, mimo że jest drugi przekażnik. Silniczek jest zupełnie "goły", nie ma żadnego opornika itp.
Odpowiedz ASO: TTTM.

Opornik nie jest w/na silniku, tylko trochę wyżej, na obudowie wiatraka - nr 6:

(obrazek z dustera, ale w loganie jest mniej więcej podobnie, tylko opornik zlokalizowano wyżej)



Zasadniczo, dwa biegi są przewidziane w autach z klimą i musi być do tego odpowiednia wiązka. Jedna odnoga podłączona jest wtedy do opornika, a drugi kabel kończy się bezpośrednio przy silniku wentylatora. (Rozgałęziają się w okolicach skrzyni biegów).

laisar - 2014-10-08, 08:36

Ksiezyc napisał/a:
w większości przypadków problemem jest właśnie on [opornik]

Zrób prosty test: wsadź we wtyczkę idącą do opornika kawałek grubszego drutu, wygiętego w kształt "U". Wentylator powinien się włączyć po zadziałaniu pierwszego przekaźnika. (Też można go zasymulować drugim kawałkiem drutu). Jeżeli wiatrak zadziała, to będzie wiadomo, że winny jest jednak opornik. Jeśli nie - trzeba szukać dalej.

loganik - 2014-10-08, 16:55

Właśnie w tym problem, że niema opornika. Dwużyłowy kabel idzie z wiązki bezpośrednio do wtyczki silniczka.
laisar - 2014-10-08, 20:23

loganik napisał/a:
Dwużyłowy kabel idzie z wiązki bezpośrednio do wtyczki silniczka

A gdzie jest ten drugi przekaźnik?

(I bieg - nr 700, II bieg - 336).

Ksiezyc - 2014-10-08, 22:31

loganik napisał/a:
Właśnie w tym problem, że niema opornika. Dwużyłowy kabel idzie z wiązki bezpośrednio do wtyczki silniczka.

U mnie jest opornik (czy inaczej rezystor) i dokładnie w tym samym miejscu co na rysunku. Przewody po rozwidleniu mają po około 15 cm. Jeden idzie do silniczka wentylatora, a drugi właśnie do opornika. Sprzedawca w sklepie sprawdzał mi ten opornik i stwierdził, że obwód jest zamknięty. A to trochę dziwne, bo w takim razie wiatrak powinien cały czas chodzić. Dobry pomysł ze zwarciem tych pinów, tak zrobię :)

laisar - 2014-10-08, 23:33

Ksiezyc napisał/a:
w takim razie wiatrak powinien cały czas chodzić

Opornik przewodzi tylko jeżeli przekaźnik nr 700 podaje prąd.

(Drugi bieg to zasilanie wentylatora z pominięciem opornika, przez druga odnogę wiązki, z przekaźnika nr 336).

loganik - 2014-10-09, 08:01

U mnie wszystkie bezpieczniki i przekazniki są z lewej strony akumulatora, z prawej strony jest tylko sam przekaznik. Wentylator chodzi na przekazniku z lewej strony.
laisar - 2014-10-09, 10:37

loganik napisał/a:
z prawej strony jest tylko sam przekaznik

Ale to będzie pewnie 233 - od wiatraka wentylacji.

loganik napisał/a:
Wentylator chodzi na przekazniku z lewej strony

No to ASO miało rację: TTTM, wszystko jest prawidłowo.

loganik - 2014-10-09, 17:15

Wielkie DZIĘKI :->
laisar - 2014-10-09, 18:03

@loganik: Oczywiście, można dorobić drugi bieg (a właściwie pierwszy), albo zmniejszyć obroty temu jednemu - ale to chyba trochę sztuka dla sztuki...?
Ksiezyc - 2014-10-10, 10:40

laisar napisał/a:
loganik napisał/a:
Dwużyłowy kabel idzie z wiązki bezpośrednio do wtyczki silniczka

A gdzie jest ten drugi przekaźnik?

(I bieg - nr 700, II bieg - 336).


II bieg u mnie działa - podłączyłem drucik między 87, a 30 i wiatrak odpalił.
I bieg, raczej nie działa, bo podmieniłem przekaźnik odpowiadający za ten bieg z przekaźnikiem pompy paliwowej (a po chwili samochód odpalił :)
Które piny w tym małym przekaźniku (700) muszę połączyć, żeby urządzenie się włączyło?

laisar - 2014-10-10, 12:55

Ksiezyc napisał/a:
Które piny w tym małym przekaźniku (700) muszę połączyć, żeby urządzenie się włączyło?

Środkowe - górny z dolnym (A3-A5).

Ksiezyc - 2014-10-11, 18:38

laisar napisał/a:
Ksiezyc napisał/a:
Które piny w tym małym przekaźniku (700) muszę połączyć, żeby urządzenie się włączyło?

Środkowe - górny z dolnym (A3-A5).

Jeśli zewrę te piny, a wtyczka jest włożona do rezystora chłodnicy - wiatrak się włącza.
Jeśli wyjmę wtyczkę z rezystora i zewrę piny przekaźnika - wentylator się nie włącza.
Jeśli odłączę wtyczkę od czujnika temperatury (to normalne, że przewód jest dwużyłowy?) , samochód wchodzi w tryb awaryjny i wiatrak działa cały czas.

Czy w loganie są dwa czujniki temperatury? Na liczniku mam dobre wskazania.
Gdzieś wyczytałem, że w jednej obudowie są dwa czujniki, to prawda? Jeśli tak to chyba trzyżyłowy przewód powinien być?

laisar - 2014-10-13, 10:00

Ksiezyc napisał/a:
Jeśli zewrę te piny, a wtyczka jest włożona do rezystora chłodnicy - wiatrak się włącza.

Czyli rzeczywiście rezystor wygląda na dobry...

Ksiezyc napisał/a:
czujnika temperatury (to normalne, że przewód jest dwużyłowy?)

Nie - wg dokumentacji powinien mieć 3 (i u mnie ma).

Ksiezyc napisał/a:
w jednej obudowie są dwa czujniki, to prawda?

Tak to wygląda wg schematów - jeden podaje sygnał na tablicę instrumentów, a drugi do sterownika silnika.

corrado - 2014-10-13, 20:00

Rezystor wentylatorów chłodnicy.

Zamiana i sprawdzenie rezystora w Loganie :


Ksiezyc - 2014-10-25, 00:30

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Źle spojrzałem - faktycznie do czujnika idą trzy przewody.
Wymiana czujnika na nowy rozwiązała problem.
Zdecydowałem się na firmę Vernet - koszt około 30 zł.

specek - 2016-04-15, 13:48
Temat postu: ciągła praca wentylatora chłodnicy
Witam

Czy ktoś z was posiada Lodgy z silnikiem 1.2 (benzyna, turbo)?

Pytam ponieważ chciałbym się dowiedzieć jak powinien reagować wentylator chłodnicy w tym modelu. Podejrzewam w moim usterkę polegającą na starcie zaraz po uruchomieniu silnika (przez caly czas jazdy).
Dodam że silnik sie nie przegrzewa, nie ma ubytku płynu itp. Co może być przyczyną?

Pozdrawiam
Grzesiek

kali - 2016-04-15, 13:50

Klimatyzacja może wymuszać start wentylatora.
specek - 2016-04-15, 14:25

kali napisał/a:
Klimatyzacja może wymuszać start wentylatora.


Wentylator startuje przy wylaczonej klimatyzacji.

arnold - 2016-04-15, 15:00

Skorzystaj z gwarancji.

Nielogiczne wydaje się uruchamianie wentylatora bez klimy.

shrek - 2016-04-16, 07:05
Temat postu: Re: Wentylator chłodnicy
specek napisał/a:
Witam

Czy ktoś z was posiada Lodgy z silnikiem 1.2 (benzyna, turbo)?

Pytam ponieważ chciałbym się dowiedzieć jak powinien reagować wentylator chłodnicy w tym modelu. Podejrzewam w moim usterkę polegającą na starcie zaraz po uruchomieniu silnika (przez caly czas jazdy).
Dodam że silnik sie nie przegrzewa, nie ma ubytku płynu itp. Co może być przyczyną?

Pozdrawiam
Grzesiek


Jezeli zapalasz na zimnym silniku bez wlaczonej klimy to to wentylator nie powinien sie wlaczyc. Jezeli juz sie zalaczy to mozemy przypuszczac ,ze padl czujnik temperatury.

kali - 2016-04-16, 22:27

Pracuje na pełnej mocy?
specek - 2016-05-03, 18:52

Padl czujnik temperatury w ukladzie chlodzenia.
Marcin_R - 2016-11-23, 19:59

ja mam teraz taki problem że wskaźnik pokazuje mi od kilku dni dwie kreski ,gdzie zawsze były cztery .
chłodnica do czasu zagrzania silnika jest zimna , a później juz termostat sie otwiera , w konsekwencji czego chłodnica sie nagrzewa wiec wnioskuje że termostat jest OK.
po dłuższym czasie pracy silnika (bez jazdy) włącza sie standartowo wentylator
żeby utrzymać odpowiednią temperature , ale wskaźnik nadal tylko dwie kreski wyświetla
więc ja uważam że czujnik temp. jest OK skoro w odpowiednim czasie rusza wentylator .

niezależnie od temperatury tylko dwie kreski ?! pytam dlaczego takie dziwne zachowanie?

shrek - 2016-11-24, 08:48

Czasami wystarczy 3 stopnie roznicy i zamiast 4 cegielek masz 2. Spowodowane to jest obnizeniem temp. otoczenia lub termostat zaczyna minimalnie przepuszczac. Mozesz wymienic termostat na taki z temperatura otwarcia 89 st.
Marcin_R - 2016-11-24, 10:34

shrek napisał/a:
Czasami wystarczy 3 stopnie roznicy i zamiast 4 cegielek masz 2. Spowodowane to jest obnizeniem temp. otoczenia lub termostat zaczyna minimalnie przepuszczac. Mozesz wymienic termostat na taki z temperatura otwarcia 89 st.


problem własnie w tym że Logan był podłączony do komputera i wskazywało
prawidłowe temperatury ,nawet rozgrzany do 98 stopni płyn nadal na
wskażniku w samochodzie pokazywał tylko dwie kreski (1/4 skali) a nie połowe jak zawsze.
rozłączyłem na noc akumulator z myślą restartu kompa , nie pomogło , dalej wskazania
można by powiedzieć fałszywe .

tak na chłopski rozum to skoro czujnik temp. włacza wentylator i komputer może z niego odczytac temp. to czujnik sam w sobie jest OK, więc co ?

shrek - 2016-11-24, 11:51

A jakie ile cegielak wyswietla w momecie wlaczenia wentylatora? Czym odczytywana byla temperatyra? Trzeba tez wziasc poprawke na margines bledu testera. Mozesz wymienic termostat na nowy 89 st.( to nie jest jakas zawrotna kwota) w woekszosci przypadkow rozwiazuje to problem.
Marcin_R - 2016-11-24, 12:11

shrek napisał/a:
A jakie ile cegielak wyswietla w momecie wlaczenia wentylatora? Czym odczytywana byla temperatyra?


temperatura była odczytana w programie DDT2000 ,
zawsze tylko dwie cegiełki, kiedy włączał sie went. też były tylko dwie .

termostat dobrze pracuje , zamyka , otwiera przy odpowiedniej temp.
gorąco ,a tu cały czas tylko 2 cegły ;/
czy to może być zapowietrzenie ?
moze chłodnica ma jeden czujnik , a wskaźnik inny ?

shrek - 2016-11-24, 12:21

Zegary biora sygnal z czyjnika przy termostacie, a czujnik na chlodnicy steruje wentylatorem. Sprawdz polaczenia kabli przy zegarach i czujniku. Odpowietrzenie tez nie zaszkodzi.
Józef - 2016-11-24, 12:43

Może się przyda.
Marcin_R - 2016-11-24, 12:51

shrek napisał/a:
Zegary biora sygnal z czyjnika przy termostacie, a czujnik na chlodnicy steruje wentylatorem. Sprawdz polaczenia kabli przy zegarach i czujniku. Odpowietrzenie tez nie zaszkodzi.


znajde gdzies instrukcje jak sie odpowietrza ?

wydaje mi sie że do odpowietrzenia bedzie ten "koreczek" na gumowym przewodzie:



1.troszke podgrzac płyn
2.właczyc silnik
3.puścic na maxa ogrzewanie w aucie
4.odkrecic koreczek i czekac az zacznie płyn wyciekać ?
5.uzupełnić płyn

tak sie to robi ?

laisar - 2016-11-24, 13:06

shrek napisał/a:
Zegary biora sygnal z czyjnika przy termostacie, a czujnik na chlodnicy steruje wentylatorem

No nie - czujnik temperatury w bloku podaje sygnał bezpośrednio do zegarów oraz kompa silnika, który steruje wentylatorem.

Obwody dla zegarów i kompa są osobne, dlatego ten drugi może mieć poprawne odczyty nawet jeśli widać tylko 2 cegiełki.


Marcin_R napisał/a:
tak sie to robi ?

Nie do końca - http://www.daciaklub.pl/f...1629050#1629050

Marcin_R - 2016-11-24, 17:22

laisar napisał/a:

Obwody dla zegarów i kompa są osobne, dlatego ten drugi może mieć poprawne odczyty nawet jeśli widać tylko 2 cegiełki.


czyli problem może istnieć między czujnikiem (wykluczając czujnik) ,a nawet samym wyświetlaczem bo nawet na upartego można by było stwierdzić że nie działą dwie cegiełki,
co raczej jest mało prawdopodobne aczkolwiek możliwe .

odpowietrze , podłącze jeszcze raz laptopa i bede myśleć co dalej ,
nie daje mi to spokoju ...

shrek - 2016-11-24, 22:12

Dokladnie. Jak masz w tym programie mozliwosc sprawdzenia zegarow, to sprawdz wyswietlanie i bedziesz wiedzial.
Marcin_R - 2016-11-25, 16:16

podłączyłem auto do komputera , odpaliłem zimny silnik i obserwowałem .
Temperatura ładnie podnosiła sie w góre , następnie w okolicy 89 stopni
zimna chłodnica zaczeła sie nagrzewać wiec odpowiednio zadział termostat ,
chwilowy spadek temperatury , nastepnie powolny wzrost do 95 i włączył sie
wentylator , chodził do uzyskania 90 st. i tak w kółko kilka razy do zakonczenia
testu , wnioskuje ze mój układ chłodzenia albo raczej do utrzymywania odpowiedniej
temp. jest jak najbardziej sprawny , mam tylko nieprawidłowe wskazanie na
wyświetlaczu czyli cały czas dwie cegiełki .



teraz tylko ustalić dlaczego są złe wskazania .

laisar - 2016-11-25, 18:20

Marcin_R napisał/a:
tylko ustalić dlaczego są złe wskazania

http://www.daciaklub.pl/f...p=105801#105801

route2000 - 2016-11-25, 18:22

Albo zły soft ECU odpowiedzialny za wskazanie poziomu temperatury w cegiełkach.
laisar - 2016-11-25, 18:42

ECU - Engine Control Unit - w żaden sposób nie odpowiada za wyświetlanie "cegiełek".

Na doniesienia o uszkodzeniu elektroniki tablicy instrumentów do tej pory się nie natknąłem.

corrado - 2016-11-25, 23:28

wystarczy przestudiowac troche schemat polaczenia i wiedziec sam czujnik temp plynu chlodzacego ( zaznaczylem czarnym -nr 244) wiedziec gdzie jest i ze ma 2 termistory czyli 2 oddzielne uklady

Jeden laczy sie z zegarami ( nr 247 )
a drugi z ECU silnika

jesli dobrze wskazuje komp wcale nie znaczy ze dobry jest termistor w czujniku dzialajacy z zegarami



ewentualnie sprawdzic mase na pinie 1 czujnika bo to czesta tez sprawa ze slaba masa
a pozniej jesli nic nie bedzie zlego to sprawdzic rezystancje miedzy 4 pinem wtyczki czujnika a 12. pinem we wtyczce zegarow ( tu moze byc inny pin w loganie czy innym )

Józef - 2016-11-26, 16:12

Wracając do czujnika warto by odszukać połączenie tutaj cytuję R212 ZŁĄCZE SILNIKA / KABINY (MONOBLOK) tam przez to złącze sygnał z czujnika wędruje na wskaźnik zegarów może tam nie ma dobrego kontaktu?
Marcin_R - 2016-12-04, 14:04

dziękuje za na prawdę fachową pomoc z Waszej strony !
nie miałem ostatnio czasu sie tym zajmować ale nie wnikam dalej o co chodzi
bo uważam że przyczyną jest termistor w czujniku , aczkolwiek wczoraj ,
czyli po ponad 2 tygodniach dochodzenia nagle moim oczom ukazało sie
prawidłowe wskazanie (4 cegiełki) już sie ucieszyłem ale radośc trwała dosłowinie
3 minuty , wszystko wróciło do stanu poprzedniego .

znajde chwile to zajmę sie tym i dam znać .

Marcin_R - 2017-03-12, 11:12

Po praktycznie trzech miesiącach jazdy z nieprawidłowymi wskazaniami , które już nawet w ostatnim czasie pokazywały zimny silnik po 50km jazdy wymieniłem czujnik .
Czynność bardzo łatwa do wykonania i o dziwo wizualnie "zapieczony" czujnik bez najmniejszego problemu dało sie odkręcić .
Teraz wskazania są już prawidłowe ...


Jeszcze raz dzięki :)

corrado - 2017-03-14, 20:31

Czyli mialem racje :-)
mariush_78 - 2017-11-28, 23:00

I mnie dopadło po prawie 6 latach falowanie kostek temperatury 2- 4-2-4 i tak na przemian. Chłodzi i grzeje dobrze, więcej nie pali - komp pokazuje w granicach 8l/100km
Będę wymieniał czujnik temperatury - jakiej firmy polecacie?
...i jeszcze jedno pytanie czy w czasie wymiany wyleci mi płyn.

eplus - 2017-11-28, 23:48

Grzejesz kabinę, więc przy małym obciążeniu motoru temp. ma prawo spadać. Grzanie kabiny omija termostat i to nie jest też jego wina.
jas_pik - 2017-11-29, 00:22

Warto też sprawdzić termostat - a najlepiej wymienić na nowy :)
Wg mnie jest bardziej podejrzany niż czujnik temperatury ( ale to wyłącznie moje zdanie oparte na doświadczeniach w innych pojazdach)

GRL - 2017-11-29, 02:40

W moich autach niedogrzewanie do 90st.C oznaczało padnięty termostat.
Skoki 90st.C - 50st.C oznaczały padnięty czujnik temperatury.
Także stawiam na to drugie.

Wymiana czujnika wiązała się z utratą części płynu, ale u mnie była Skoda, więc akurat ta podpowiedź będzie średnio coś warta :)

robo1973 - 2019-02-19, 18:17

Cześć Gdzie dokładnie znajduje się czujnik temperatury w DD 1,6?
Od kilku dni pokazuje tylko 2 kreski tak więc chyba do wymiany
pozdrawiam !!

laisar - 2019-02-19, 23:45

robo1973 napisał/a:
Gdzie dokładnie znajduje się czujnik temperatury w DD 1,6?


Element nr 3 na tym rysunku:


robo1973 - 2019-02-20, 09:26

dziękuję Muślę że od góry się dostane
robo1973 - 2019-02-27, 13:30

Po odkręceniu czujnika okazuje się że jest ok M12 tylko na klucz 19 Tak że dementuję powyższe informacje/
Natomiast pomimo wymiany czujnika wskazuje w dalszym ciągi 2 kreski ? Co jest ?

robo1973 - 2019-02-28, 18:36

Marcin_R napisał/a:
Po praktycznie trzech miesiącach jazdy z nieprawidłowymi wskazaniami , które już nawet w ostatnim czasie pokazywały zimny silnik po 50km jazdy wymieniłem czujnik .
Czynność bardzo łatwa do wykonania i o dziwo wizualnie "zapieczony" czujnik bez najmniejszego problemu dało sie odkręcić .
Teraz wskazania są już prawidłowe ...


Jeszcze raz dzięki :)

A możesz podać jaki dokładnie kupiłeś ? Bo może te zamienniki są jakieś nie tego ..

bartos123 - 2019-03-01, 20:35

robo1973 napisał/a:
Po odkręceniu czujnika okazuje się że jest ok M12 tylko na klucz 19 Tak że dementuję powyższe informacje/
Natomiast pomimo wymiany czujnika wskazuje w dalszym ciągi 2 kreski ? Co jest ?

Moim zdaniem termostat, mialem tak w starym Loganie.

robo1973 - 2019-03-02, 08:36

też doszedłem do takiego wniosku w wtorek wymieniam
dam znać co i jak

robo1973 - 2019-03-05, 17:42

Po wymianie termostatu pojawiło się wskazanie 4 cegieł . Schodzi dłużej niż wcześniej zanim pokarze się temperatura ale działa
Termostat wyglądał na dobry ale tylko wyglądał.

LesnyPatataaj - 2019-03-20, 13:47
Temat postu: Czujnik temperatury wariuje
Cześć.
Pacjent Dacia Sandero Stepway I 1.6 2009
Problem wygląda tak: podczas jazdy wszystko jest ok, ale gdy tylko zatrzymam się, wskaźnik temp rośnie, ruszam i wraca do normalnej skali. Zauważyłem, że wpływ na to ma tzw ilość włączonych urządzeń- wentylator wew + światła przeciwmgłowe i do jazdy dziennej + radio, na postoju wskaźnik pokazuje praktycznie cały słupek tak jakby płyn w chłodnicy gotował się. W rzeczywistości tak nie jest. Gdy wyłączne nawiew i np światła przeciwmgielne w ciągu sekundy pokazuje normalna temp.
Wymieniłem termostat, bezpieczniki, przekaźniki pod maska i dalej ten sam problem. Alternator ma nowe łożyska i pasek.
Komputer pokazuje błąd DF 525 uszkodzony przekaźnik aktualizatora napięcia, ale nie potrafię nic na ten temat wyszukać w necie.
Wymontowalem żarówki postojowe, aby zmniejszyć zużycie prądu trochę, ale to tylko działanie zapobiegawcze a nie naprawcze. Jazda bez np klimy, bądź zwykłego nawiewu to nie jazda. Nie wspominając o radiu ☹️

Pomocy, bo powoli kończą się fundusze, a problem nadal jest.

pikodat - 2019-03-20, 13:55
Temat postu: Re: Czujnik temperatury wariuje
LesnyPatataaj napisał/a:
Cześć.
Pacjent Dacia Sandero Stepway I 1.6 2009
Problem wygląda tak: podczas jazdy wszystko jest ok, ale gdy tylko zatrzymam się, wskaźnik temp rośnie, ruszam i wraca do normalnej skali. Zauważyłem, że wpływ na to ma tzw ilość włączonych urządzeń- wentylator wew + światła przeciwmgłowe i do jazdy dziennej + radio, na postoju wskaźnik pokazuje praktycznie cały słupek tak jakby płyn w chłodnicy gotował się. W rzeczywistości tak nie jest. Gdy wyłączne nawiew i np światła przeciwmgielne w ciągu sekundy pokazuje normalna temp.


Może nie do końca na temat ale..: w moim scenicu jest wskaźnik temeperatury w postaci wskazówki. BARDZO często po zatrzymaniu nie wraca do zera i jak odpalę , to zaczyna dopiero od tego momentu iśc w góre. W szczególności raz zobaczyłem, że juz dawno płyn się wg wskazówki zagotował... ale skoro gdy jest zimny wskaźnik pokazuje z 70 stopni?
jaki z tego morał - koncenr renault ma jakies problemy z trwałoscia wskaźników temeperatury i ich powrotem do zera na postoju. Jeśli znasz zasadę (u m nie - zoabcz, ile masz stopni po nocy, jak 100 - to nie przejmuj sie , gdy przekręci się o 90stopni za 100stopni, bo to pewnie nie 170 a 70. U ciebie - nei przejmuj się, co pokazuje JAK STOI, patrz na to co się dzieje , gdy jedzie. TTTM. A pieniądze wydaj na coś ważniejszego dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

LesnyPatataaj - 2019-03-20, 14:13

U mnie niestety pokazuje ala cyfrowo w formie szczebelków. ²
2/4 norma i 7/10 że grzeje się i gotuję. W trakcie jazdy jest ok. Mogę 500 km bez zatrzymania zrobić i nie ma problemu.
Być może to tylko awaria wskaźnika, ale coś to awarię powoduje i w przyszłości coś faktycznie będzie z temp a ja to zbagatelizuje to może być poważniejsza awaria.

pikodat - 2019-03-20, 14:51

LesnyPatataaj napisał/a:
U mnie niestety pokazuje ala cyfrowo w formie szczebelków. ²
2/4 norma i 7/10 że grzeje się i gotuję. W trakcie jazdy jest ok. Mogę 500 km bez zatrzymania zrobić i nie ma problemu.
Być może to tylko awaria wskaźnika, ale coś to awarię powoduje i w przyszłości coś faktycznie będzie z temp a ja to zbagatelizuje to może być poważniejsza awaria.


A jeśli awarię powoduje skopany czujnik temepratury? Mi na przykład temeperature zewnętrzną na jesieni pokazywał rzedu -10. W zimie - rzedu 20 plus. A teraz jeżdże mając pomiędzy 48 a 55 stopni temeperature zewnętrzną na termometrze..

Czujnik oleju czasem pokazuje TOTALNY brak oleju. Na poczatku się denerwowałem, chodziłem pod maskę, otwierałem, gmerałem. najczęściej po poruszeniu kabli czujnik okazuje poprawną ilość oleju.
A teraz... jadę kilka km... staję... odpalam... i dopiero patrzę czy jest olej czy nie ma.
Aczkolwiek im mniej oleju - tym częściej wariuje - więc niedawno po pół roku od zmiany oleju 200 ml dolałem, bo było z pół cm powyżej minimum na bagnecie ( wlewane było do połowy między minimum i maksimum).

Cóż... widać czujniki w francuskich autach nie należą do super trwałych..

Dlatego moja sugestia - jeśli temeperatura jest ok, jeśli ilość płynu chłodniczego nie maleje w dziwnym tempie, jeśli jedyne złe symptomy to błędna temperatura na postoju.... Trudno. 10 letnie auto to nie nówka z salonu. Żeby tylko takie miec problemy.

LesnyPatataaj - 2019-03-20, 16:23

Spróbujemy wymienić czujnik temperatury, nie jest to duży wydatek
LesnyPatataaj - 2019-03-20, 16:25

Zastanawia mnie jeszcze błąd DF 525... Ni jak nie mogę opisu ogarnąć, a osoba, która podłączyła kompa też ma słabe pojęcie o tym
laisar - 2019-03-20, 16:33

LesnyPatataaj napisał/a:
Komputer pokazuje błąd DF 525 uszkodzony przekaźnik aktualizatora napięcia

Jaki komputer?

Fabryczna serwisówka nie zna takiego błędu.


LesnyPatataaj napisał/a:
Wymieniłem termostat, bezpieczniki, przekaźniki pod maska

Wymiana części "w ciemno", bez zdiagnozowania, który element zawodzi, rzadko daje efekty...

Zwłaszcza, że w tym przypadku pierwszym podejrzanym jest czujnik temperatury.

laisar - 2019-03-20, 16:47

pikodat napisał/a:
czujniki w francuskich autach nie należą do super trwałych

Przeważnie to są takie same czujniki jak w innych markach - czyli produkcji Bosha, Siemensa, Valeo czy Denso, więc i o podobnej trwałości.

robo1973 - 2019-03-20, 16:48

LesnyPatataaj napisał/a:
Spróbujemy wymienić czujnik temperatury, nie jest to duży wydatek

tylko kup jakiś firmowy i sprawdzony Bo jak kupiłem do DD o okazał się dużym badziewiem .

LesnyPatataaj - 2019-03-21, 03:48

Firmowy tzn? Słabo się znam na markach produkujących czujniki a cenowo waha się od 20 do 80 zł
shrek - 2019-03-21, 06:43

Tak jak pisze kolega laisar. Wymiana czegokolwiek bez diagnozy jest bes sensu. Diagnoza ",jakims" komputerem lub smartfonem przez kogos kto slabo sie na tym zna - tez.
Wiec:
W pierwszej kolejnosci sprawdzic faktyczna temp. silnika przy roznych obciazeniach. NIE KOMPUTEREM, a termometrem. Dopiero wtedy mozna wykluczyc np. awarie czujnika.
Czyujnik jak bedziesz kupowal to tylko oryginal.

Kiedy byl wymieniany rozrzad i pompa wody. ?

PiotrWie - 2019-03-21, 08:42

Zanim zmienisz czujnik zacznij od przeczyszczenia styków- czujniki raczej są trwałe, nie wiem skąd macie takie negatywna doświadczenia, mi działa prawidłowo w Lagunie 1998, oczywiście tez w Dusterze 2010, miałem kiedyś 18 letnie R25 i tez działał. Ale kilka razy zdarzyło mi sie że świrowały i pomogło przeczyszczenie styków.
LesnyPatataaj - 2019-03-21, 15:05

Rozrząd i pompa wymiane 23 tyś temu.
W momencie jak wskaźnik pokazywał wszystkie szczebelki, czyli prawie max odkrecilem korek od zbiornika wyrównawczego.. Wiecie co powinno się stać, gdyby faktycznie temperatura taka była. A tu zwykłe "psss". Układ odpowietrzony jest

Pietronelli - 2023-09-11, 19:07

Dzień dobry. Mam problem bo w mojej Dacia po tych upałach czujnik temperatury/termostat dostały w kość, i niby silnik nagrzewa się do temperatury roboczej ale na wyświetlaczu są tylko dwie kreski. Najgorzej że w środku od wylotów nawiewu na nogi idzie taki skwar jak bym włączył ogrzewanie. Czy ktoś mógłby mi wskazać jaki jest czujnik temperatury i termostat(najlepiej linki do Allegro) i jak je wymienić.
MartinezTychy - 2023-09-12, 10:56

Pietronelli, skontaktuj się z kolegą toka93. Ma części do Dacii.
shrek - 2023-09-12, 11:29

Pietronelli napisał/a:
Dzień dobry. Mam problem bo w mojej Dacia po tych upałach czujnik temperatury/termostat dostały w kość, i niby silnik nagrzewa się do temperatury roboczej ale na wyświetlaczu są tylko dwie kreski. Najgorzej że w środku od wylotów nawiewu na nogi idzie taki skwar jak bym włączył ogrzewanie. Czy ktoś mógłby mi wskazać jaki jest czujnik temperatury i termostat(najlepiej linki do Allegro) i jak je wymienić.


To że masz niedogrzany silnik może być winą termostatu, ale to że ciepłe powietrze dmucha na nogi to raczej wina ustawień nadmuchu. Sprawdź czy wszystkie klapy przy nagrzewnicy pracują normalnie i czy jakaś linka nie jest zerwana.

DrOzda - 2023-09-12, 11:52

A jakie sa odczyty komputera ? Kup sobie najprostszy ELM232 na BT podłacz i obserwuj petlę histerezy cieczy chłodzacej.
Jak temperatura będzie zbyt niska tzn. nie będzie dochodzić do 82 stopni to znaczy że trzeba wymienić termostat.
Goracy nawiew oznacza usterkę regulacji temperatury linki badz klapa przed nagrzewnica.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group