ale z tyłu jest łatwiej .
Bo przewód przechodzi miedzy klapą a dachem (ja tam zamontowałem )
a obok zbiornika trzeba rozbierać podszybie
Jedyny minus jest taki że przy pochyleniu auta płyt swobodnie wylatuje z przednich spryskiwaczy
Wynika to z kwestii że zbiornik jest wyżej od dysz
straty są jednak marginalne
Ostatnio zmieniony przez Karenzo 2015-07-22, 10:06, w całości zmieniany 2 razy
A tak wogóle to uważam, że smoczynnie startująca wycieraczka tylna jest genialnym wynalazkiem
Nie bardzo rozumiem o co koledzy tak się pieklą
Odkrylam to w moim byłym fordzie i w Dusterze ucieszyło mnie niezwykle :D że również mam !
Mieszkam w Gdyni, jakieś 1500m w linii prostej od brzegu zatoki, z lasem po drodze - co powoduje, że w zasadzie zawsze (około 80% dni "letnich" i "prawiecała" zima) rano mam zroszone/zamglone/mokre szyby (rano to dla mnie 6.30).
Auto parkuję (zawsze jeśli mogę) tyłem (tak, tak, są takie kobiety) i zostawiam na wstecznym (bez ręcznego, pod domem mam płasko).
Rano wsiadam, odpalam i...w zasadzie codziennie muszę machnąć przednimi wycieraczkami, a ponieważ odpalam z nogą na sprzęgle (jak Bóg przykazał) a wsteczny jest wrzucony...to tylna startuje mi "z urzędu" sama
Machnie raz i wystarczy jedziemy ;D
Proste, łatwe i przyjemne.
Doceńcie a nie narzekajcie
Visena, to chyba muszę się do Ciebie przenieść, wtedy też docenię tą funkcję
Tu u nas bardziej na południu Polski to częściej na szybach mamy pył niż rosę i bez maźnięcie ciężko jechać dalej a to często powoduje włączenie funkcji "proste, łatwe i przyjemne" .
Rozwiązanie zadowalające wszystkich - dać możliwość dezaktywacji funkcji, choćby w ASO. Ci którym przeszkadza wyłączą, reszta będzie nadal szczęśliwa.
Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 16V
Silnik: K4M (105KM)
Rocznik: 2015
Wersja: Duster Pomógł: 5 razy Dołączył: 11 Lip 2011 Posty: 651 Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2015-08-01, 02:09
DD napisał/a:
Zbychu504 napisał/a:
W tej chwili wycieraczka tył zaczyna pracować na wstecznym z automatu tylko i wyłącznie przy włączonych wycieraczkach przednich - logiczne i praktyczne.
Wcześniejsze egzemplarze miały błąd softu.
Nie wiem jak tam w innych Daciach, ale w mojej DD, niedawno wyprodukowanej i odebranej, tylna wycieraczka zdecydowanie nie włącza się w automacie wyłącznie przy włączonych wycieraczkach przednich, ale równiez gdy przednie nie są już włączone, ale były wł. jakiś czas wcześniej.
Tytułem potwierdzenia i dopełnienia. Nie zrobiłem dokładnych pomarów, ale włączyłem na chwilę przednia wycieraczke, policzyłem niespiesznie do 30-stu i po wrzuceniu biegu wstecznego właczyła się samowolnie wycieraczka tylna. Następnie powtórzyłem ww czynności, z tym że licząc do 40-stu. Efekt ten sam. Dopiero przy trzeciej próbie, gdy policzyłem do 50-ęciu, tylna wycieraczka juz nie ruszyła.
Tak więć fajnie byłoby, gdyby było chociaż tak, jak to opisał kol. Zbychu504 (tzn. żeby tylna włączała się z automatu wygłącznie przy włączonych przednich), ale niestety w DD tak nie jest. Może się to zmieni w egzemplarzach z Euro6 ...
Ostatnio zmieniony przez DD 2015-08-01, 04:59, w całości zmieniany 1 raz
Na tą chwilę mogę potwierdzić, że poprawiono nowym softem błąd tylnej wycieraczki - a mianowicie to, że komputer "zapamiętywał" automatyczne wycieranie tyłu nawet po wyłączeniu zapłonu. Pisałem, że wycieraczka tylna włączała mi się sama na drugi dzień przy wpiętym wstecznym.
wycieraczka wsteczna w dokerze przy załączonym wstecznym ma działać czyli bez załączania wycieraczki przy wrzuceniu wstecznego wyciera, ostatnio zauważyłem że raz się włączy a 10 razy nie generalnie to i nawet lepiej bo pod wycieraczką zawsze są drobiny piasku i każde wytarcie to rysy więc wolę sam załączyć wycieraczkę
Ostatnio zmieniony przez laisar 2016-04-27, 15:58, w całości zmieniany 1 raz
Może i masz coś skopane w tych "automatach", ale co do wycieraczki z tyłu, to chyba się włącza na wstecznym tylko w przypadku uruchomionych przednich wycieraczek.
O ile dobrze pamiętam to to można ustawić za pomocą klipa.
Standardowo działa to w ten sposób że jeśli od momentu uruchomienia silnika chociaż raz była włączona wycieraczka przednia to w chwili wrzucenia wstecznego biegu zacznie działać wycieraczka tylna. Jeśli zaś nie były włączane wycieraczki przednie to tylna się nie włączy.
Marka: Daćka i "łopel"
Model: Duster 4X4
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate Pomógł: 6 razy Dołączył: 22 Lis 2010 Posty: 912 Skąd: z Powołania ;-P
Wysłany: 2016-04-30, 13:51
arnold napisał/a:
Jeszcze po jakimś czasie normalnej jazdy tej tylnej wycieraczce przechodzi działanie na wstecznym.
Czy pisząc o normalnej jeździe masz na myśli trwającą jazdę do przodu? Miałbym w takiej sytuacji obawy przed włączeniem wstecznego. Jakiś konserwatywny jestem
Przy manewrach parkingowych wsteczny, jedynka i tak dalej to mimo że wycieraczki z przodu zostały wyłączone, tylna przeciera ciągle szybę na wstecznym. Nie wiem czy zależy to od prędkości jaką się jedzie żeby nastąpił reset, ale po krótkiej jeździe (nie wiem ile) tylna wycieraczka się nie włącza razem z wstecznym (oczywiście jeśli nie były na chwilę przed włączone przednie).
Drażni mnie że zapamiętuje to że przednie działały i nawet po kilku sekundach włącza tą tylną. W Pandzie działały tylko razem przód i tył na wstecznym.
Ostatnio zmieniony przez arnold 2016-04-30, 16:27, w całości zmieniany 1 raz
Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 16V
Silnik: K4M (105KM)
Rocznik: 2015
Wersja: Duster Pomógł: 5 razy Dołączył: 11 Lip 2011 Posty: 651 Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2016-07-16, 03:20
jas_pik napisał/a:
Standardowo działa to w ten sposób że jeśli od momentu uruchomienia silnika [...]
To działa nawet bez żadnego uruchamiania silnika, wystarczy tylko "włączony zapłon" i już działa (w każdym razie u mnie w DD 2015).
jas_pik napisał/a:
chociaż raz była włączona wycieraczka przednia to w chwili wrzucenia wstecznego biegu zacznie działać wycieraczka tylna.
Tak, gdy przednie wycieraczki są włączone, ale również jeśli działały w ciagu ostatnich 60s (uruchomione bezpośrednio lub pośrednio - za pomocą przednich spryskiwaczy), to wraz z wrzuceniem biegu wstecznego włącza się automatycznie również wycieraczka tylna.
jas_pik napisał/a:
Jeśli zaś nie były włączane wycieraczki przednie to tylna się nie włączy.
Oczywiście tak samo mam.
arnold napisał/a:
Przy manewrach parkingowych wsteczny, jedynka i tak dalej to mimo że wycieraczki z przodu zostały wyłączone, tylna przeciera ciągle szybę na wstecznym. Nie wiem czy zależy to od prędkości jaką się jedzie żeby nastąpił reset, ale po krótkiej jeździe (nie wiem ile) tylna wycieraczka się nie włącza razem z wstecznym (oczywiście jeśli nie były na chwilę przed włączone przednie).
Ta automatyka tylnej wycieraczki załapuje jeszcze przez 60s od ostatniego działania wycieraczek przednich (uruchomionych bezpośrednio lub pośrednio - za pomocą przednich spryskiwaczy).
arnold napisał/a:
Drażni mnie że zapamiętuje to że przednie działały
Mnie też się to bardzo nie podoba.
arnold napisał/a:
i nawet po kilku sekundach włącza tą tylną.
Akurat kilka sekund to byloby jeszcze dużo znośniejsze, niż to w rzeczywistości jest, a jest to niestety aż 60s.
arnold napisał/a:
W Pandzie działały tylko razem przód i tył na wstecznym.
O, i tak IMO już byłoby zdecydowanie lepiej niż z tym pamiętaniem 60s.
ajax napisał/a:
Czy pisząc o normalnej jeździe masz na myśli trwającą jazdę do przodu? Miałbym w takiej sytuacji obawy przed włączeniem wstecznego. Jakiś konserwatywny jestem
witam
fakt wycieraczka tylna działa automatycznie gdy włączy się na chwilę jakaś opcje wycieraczki przedniej , ale czy to dobre dla szyby ? sprawdziliście ile piasku jest pod wycieraczką? a każdy kolejny ruch rysuje szybę , staram sie przed jazda zawsze oczyścić szybę z piachu
Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os. Pomógł: 57 razy Dołączył: 15 Wrz 2013 Posty: 2951 Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2017-08-21, 18:58
Mi w aso we Francji powiedzieli, ze do wlaczenia interwalu wycieraczek trzeba przeprogramowac uch i trzeba zostawic auto na tydzien. O cene nie pytalem, bo nie chcialem stracic przytomnosci.
Wyłączenie automatycznej tylnej wycieraczki
Nie znalazłem informacji w instrukcji w jakich warunkach powinna działać automatyczna wycieraczka z tyłu. Włącza się przy biegu wstecznym wystarczy że nawet na chwilę mieliśmy włączone przednie wycieraczki a w momencie wrzucenia wstecznego mamy wyłączone przód i tył.
więcej informacji: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1587
Uruchamiamy DDT4ALL, skanujemy dostępne moduły po CANie.
Wchodzimy w UCH (BCM, moduł komfortu) np. dla Sandero II: T4_VS_BCM_DDT2000_SW15_1
Z listy rozwijamy Rear Wiper > Rear Wiper Configuration
Zmieniamy LINKED_WITH_REVERSE_CF na false
Klikamy Send
Masakra jakaś...
Jadę sobie w deszczu, ale o dziwo tylna szyba sucha. albo deszcz krzywo padał, albo owiewające powietrze nie pozwala kroplom spadać. Na szybie dużo wysuszonego błota z wiejskich dróg.
Pod domem wsteczny, patrze, a tu tylna wycieraczka szybę szlifuje. No mówię zahaczyłem ręką. Drugi raz: to samo. W instrukcji 0 (słownie: zero) opisu takich anomalii. Szybki wpis tematu i wyskakuje to forum. Wszystko już wiem: Ten Typ Tak Ma.
Ale jeśli chcesz możesz to sobie wyłączć.
Działa to tylko wtedy jeśli w czasie działania silnika włączyłeś wycieraczkę przednią to jesli będziesz cofał to wycieraczka tylna się włączy :)
Dlatego czasami po jeździe w deszczu warto zrobić przerwę dla rozprostowania nóg i wyłączyć silnik . Takie wyłączenie silnika zdezaktywuje włączenie tylnej wycieraczki.
Widzisz Dacia dba o Twoje potrzeby a ty twierdzisz że to niedobrze
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum