DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
E-duster-plus
Autor Wiadomość
Killer King 



Marka: Honda / Hyundai / Dacia
Model: City / i10 / Duster 3
Silnik: 1.4 / 1,0 / 1.0
Rocznik: 09' / 08' / 25'
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 529
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 2025-07-15, 09:23   

Ładnie przebieg rośnie.
Wpuszczałeś olej albo jakiś środek konserwujący w progi ?
_________________
Pozdrawiam
Marcin
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1124
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2025-07-15, 12:39   

eplus napisał/a:
W końcu trzeba było uzupełnić czynnik w klimatyzacji. Było 185 gramów gazu, jest 480


Czy to była pierwsza interwencja? Bo jeśli tak (a nawet jeśli druga, trzecia), to i tak nieźle.
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2025-07-15, 20:32   

Klima nabijana pierwszy raz od fabryki, w zeszłym roku syczała przy uruchomieniu, podobno to znak, że działa już na rezerwie. W tym roku kicha.

Kolega mi robił te poprawki i konserwację, kupowałem taki środek, do tego był metrowy wężyk:

IMG_2569.JPG
Plik ściągnięto 145 raz(y) 52,6 KB

_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1124
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2025-07-15, 20:41   

eplus napisał/a:
Klima nabijana pierwszy raz od fabryki


No to nieźle, chyba trochę fuks -- ale nieźle.
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 122 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 4172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2025-07-16, 09:52   

eplus napisał/a:
W końcu trzeba było uzupełnić czynnik w klimatyzacji. Było 185 gramów gazu, jest 480, oleju - 19, jest 20. YF1234. 319700
Rocznik 2010 i czynnik 1234YF ? :roll:
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2025-07-18, 06:10   

RACJA, na naklejce jest drobno R134A - nie wiem, skąd mi się wziął ten YF.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Killer King 



Marka: Honda / Hyundai / Dacia
Model: City / i10 / Duster 3
Silnik: 1.4 / 1,0 / 1.0
Rocznik: 09' / 08' / 25'
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 529
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 2025-07-18, 07:20   

Po 3 latach i przebiegu około 50k.km robiłem profilaktycznie serwie klimy - 1234YF w Tipo

Było 600 z 620 deklarowanego - możliwe, że nic nie ubyło, bo jakaś tolerancję producent też przewiduje.
_________________
Pozdrawiam
Marcin
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2025-08-19, 15:49   

A zapomniałem, w tym roku był też wymieniony pasek wielorowkowy akcesoriów, bo był już spękany.
Ostatnio samochód stał tyłem do ostrego słońca i rozsypała się tylna szyba. Na bezpiecznym zamkniętym parkingu, nikt nawet nie przechodził w pobliżu, ktoś sprawdził monitoring, chociaż i bez tego nie podejrzewałem przyczyn zewnętrznych. Szyba nawet nie zarysowana, nic nie ukruszone, nigdy nie uderzona, wszystkie nitki grzania nawet grzały.
Już naprawione.

P1110752mini.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 89,02 KB

IMG00858.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 133,62 KB

IMG00859.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 161,03 KB

_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
franius 



Marka: Dacia / MG
Model: Logan II / ZS III
Silnik: 0.9 TCe Easy-R / 1.5 Hybrid+
Rocznik: 2016 / 2025
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Mar 2016
Posty: 259
Skąd: Poznań
Wysłany: 2025-08-26, 10:04   

eplus napisał/a:
Olej, filtry, pasek akcesoriów. 311429


To pierwszy pasek akcesoriów dopiero ? Nie brałeś tych rolek i napinaczy ? Nadal są dobre ? Szok że masz taki wytrzymały egzemplarz który mimo wieku i przebiegu trzyma się super
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2025-08-28, 17:02   

Dziękuję za miłe słowa. Pasek akcesoriów chyba już był wymieniany, teraz mam chyba trzeci. Samochód już nie wygląda jak z salonu, ale staram się, żeby nic nie odpadało i nie było rdzy. 8-)
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
wlodarek1 



Marka: renault
Model: captur
Silnik: 1.3 mild
Rocznik: 2024
Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 530
Skąd: Częstochowa
  Wysłany: 2025-09-07, 17:19   

Cytat:
Ostatnio samochód stał tyłem do ostrego słońca i rozsypała się tylna szyba

Czy tylko tobie takie coś się przytrafiło , vczy jest jeszcze ktoś inny tu na forum ,
komu by w aucie pękła od słońca tylna szyba :?:
Czy to oznacza że szyby w dusterach są słabej jakości :cry: :?:
_________________
Sandero dla bratanka a dla mnie Captur
 
dudu$ 



Marka: Dacia
Model: JOGGER Expression
Silnik: 1,0Tce 110KM@200Nm
Rocznik: XII 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 58 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 2068
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2025-09-07, 22:06   

wlodarek1 napisał/a:
Cytat:
Ostatnio samochód stał tyłem do ostrego słońca i rozsypała się tylna szyba

Czy tylko tobie takie coś się przytrafiło , vczy jest jeszcze ktoś inny tu na forum ,
komu by w aucie pękła od słońca tylna szyba :?:
Czy to oznacza że szyby w dusterach są słabej jakości :cry: :?:


Poszło jakieś naprężenie i szyba pękła i tyle. Czasem tak bywa. Mój znajomy posiada Fiata Grande Punto z 2009 r. Auto garażuje pod chmurka, w maju br. miał zaparowaną szybę, włączył podgrzewanie tylnej szyby , poczekał z 2 - 3 minuty i ruszył w drogę do pracy. Po przejechaniu z 500m usłyszał głośne hukniecie z tyłu, odwrócił się a w szybie na środku duża dziura. Naprężenie, zmiana temperatury, zmęczenie materiału - czasem tak bywa.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2025-09-08, 17:35   

Trudno ocenić jakość, tylko jedno auto miałem dłużej w zasięgu - Skodę Felkę, 18 lat. Ale tylną szybę musiałem wymienić już po 3 latach, bo ogrzewanie zgniło, klapa i uszczelka były beznadziejnej jakości. Szybę, którą wkładałem, zaimpregnowałem wtedy kilkoma warstwami lakieru w miejscu kontaktu z uszczelką, aby woda nie miała dostępu do pasków grzejnych.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2026-03-07, 15:34   

Przegapiłem wpis o wymianie tylnych sprężyn - coś strzeliło metalicznie z tyłu, obejrzałem dokładnie, ale obie strony wyglądały tak samo. Dopiero po jakimś czasie zauważyłem, że jedna końcówka jest krzywo zakończona, brakowało jakieś 5 centymetrów.



328.000 - wymiana oleju i filtrów, kontrola i smarowanie szczęk hamulcowych. Dostałem olej 900SXR, tym razem 5W30, nie wiem dlaczego.



Wymiana zamka w drzwiach kierowcy. Przy zatrzaskiwaniu często odbijał się od drugiego stopnia i trzymał tylko ten pierwszy ząbek. Im mocniej się trzaskało, tym mocniej drzwi odbijały. Za to powoli z zewnątrz dawało się zawsze docisnąć kolanem. Zdjęcie już po wymianie.



Dziś sprawdzałem skuteczność klimatyzacji - na wyłączonej wylot z kratek 17,6C. Na załączonej:

_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2026-06-05, 11:29   

Ostatnio nasiliła się (tn. pojawiła 2 czy 3 razy w ciągu 2 tygodni) dolegliwość, którą przez kilka sekund zaobserwowałem jeszcze w zimie, ale nie byłem do końca pewny, czy mi się nie zwidziało.
Otóż na postoju na zegarach pojawiło się na krótko 6 pałek temperatury silnika. Wyskoczyłem ze samochodu - wentylator pracował, ale tak cicho, jak na pierwszym biegu. Czyżby znów rezystor chłodnicy?
Mój brat elektromechanik wymusił przez OBD pierwszy bieg - wiatrak szumi. Drugi bieg - huragan. Co nie działa? Nagrzałem silnik w jeździe - dwie pałki to z OBD 60C, cztery pałki pojawiają się przy 80C i przy 85 otwiera się termostat, jadę pod lekką górkę czy z górki na IV - V biegu, a temperatura trzyma się ściśle 84<T<86. Idealnie. Zajechałem pod garaż, grzejemy silnik - wentylator załączył się na pierwszy bieg wraz z pojawieniem 6 pałek, przy temperaturze 98C. To OK, tylko dlaczego straszy mnie 6 pałek? Włączenie pierwszego biegu pokrywa się idealnie z wyświetleniem 6 pałek, to ten sam sygnał. Po 20 sekundach schładzania temperatura spada chyba o 3 stopnie, wiatrak wyłącza się. Zawsze dotąd wentylator na pierwszy bieg włączał się w tle 4 pałek, bez zmiany wskazań, na postoju dawał się delikatnie słyszeć w kabinie.
Zaczęliśmy robić próby z wyciąganiem przekaźników, aby odłączyć pierwszy bieg i sprawdzić, przy jakiej temperaturze włączy się drugi. Przy którymś nietrafieniu zgasł nawet silnik na ostro. :lol: Nagle pyk i wszystko zaczęło działać jak należy: pierwszy wiatrak włącza się już na 4 pałkach, oczywiście nie od razu. Ale nie zmienia wskazań. Dokładnie wraz z 6 pałkami powinien wejść drugi bieg - przećwiczyłem to, gdy trzy lata temu upalił się rezystor dmuchawy.
Pierwszy stopień włącza się nadal przy 98C, ale świecą wciąż 4 pałki. Błąd musiał być w liczniku i jakimś sposobem został skasowany. Nie pomyślałem wcześniej, żeby spróbować tej sztuczki z resetem licznika (trzymanie przycisku przy włączaniu zapłonu czy jakoś tak).

Stan licznika i termometru w stanie błędu jak na zdjęciu. Następny przystanek? Chyba Księżyc (umownie 384.000). Szerokiej drogi wszystkim!

_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2026-06-05, 11:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2026-06-17, 19:11   

Wczoraj pewna osoba pokręciła kluczykiem, żeby uchylić szybę na postoju. A że postój trwał kilka godzin, to akumulator skapciał. Na szczęście samochód z ręczną skrzynią i ręcznym hamulcem wystarczy zepchnąć z krawężnika i zapala od pierwszego szarpnięcia. Całonocne ładowanie nie dało już dodatniego efektu. Dziś rano kupiłem i założyłem UltraPower za 400 zł. Stary był Centra ZAP z lutego 2022, więc już najnowszy i tak nie był.



_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2026-06-17, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
wojtek013 



Marka: Ford/Dacia
Model: Fiesta/Duster
Silnik: 1,4i LPG/ Blue dCi 115 4WD
Rocznik: 2013 Trend, GoldX/2020 Ptestige
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 374
Skąd: KR
Wysłany: 2026-06-17, 20:38   

Hmmm,
U mnie jeszcze fabryka. Auto kupione z placu w 2020.
W Fieście fabryczny wytrzymał bodaj 7 lat. A potem już dwa kupiłem...
_________________
miała być Sandero Laureate tce, jest Fiesta mk7, no i Duster
 
dudu$ 



Marka: Dacia
Model: JOGGER Expression
Silnik: 1,0Tce 110KM@200Nm
Rocznik: XII 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 58 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 2068
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2026-06-17, 21:00   

4 lata na akumulator to z jednej strony mało a z drugiej dużo. Mało bo są akumulatory, które wytrzymują kilka ładnych lat, i tak np. w moim ostatnim Loganie MCV II Stepway z 2017 roku, akumulator był oryginalny i jak sprzedawałem auto miernik pokazywał jeszcze 91 % sprawności. Kontakt z nowym właścicielem mam i nie skarżył się na problemy z akumulatorem, wiec śmiem przypuszczać, że ma się on dalej dobrze i ma na dzień dzisiejszy prawie 9 lat . Wracając do tematu akumulatorów, 4 lata można uznać również za dobry wynik, bo to co teraz produkuj to jest po prostu słaby żart, chociaż wszystko zależy tutaj ok firmy jak i danej partii. W drugim aucie mam akumulator z 2021 roku i nadal ma się dobrze a nie ma łatwego życia ponieważ ma on pojemność bodajże 45 lub 48Ah gdzie pod maska powinien siedzieć akumulator o pojemności 64Ah i tak już jeździ ponad 3 lata.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3579
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2026-06-18, 17:22   

Nie było wcześniej najmniejszych problemów i pewnie do zimy by nie było, ale po rozładowaniu już się nie podniósł. :idea:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne