DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Rozmiar wycieraczek przednich

laisar - 2007-10-21, 22:00
Temat postu: Rozmiar wycieraczek przednich
Jak na razie (prawie 6000km przebiegu) wycieraczkom zdarza się popiskiwać jedynie przy zbyt małej ilości deszczu, ale... są jednak trochę za krótkie. Czy ktoś próbował zakładać dłuższe pióra?

Na starym forum udało mi się znaleźć tylko informację, że 53cm nie działały zbyt dobrze, ale dotyczyło to chyba sedana i nie wiem czy ramiona w MCV są na pewno identyczne.

W ramach przygotowań do sezonu zimowego obmierzyłem wszystko i wygląda, że zmieściły by się nawet 60cm, bo przy aktualnych "50" u góry zostaje 9cm do krawędzi szyby, a na dole ponad 15 - tylko czy to zadziała?
Ewentualnie - jak to zmusić do zadziałania?

A problem jest w tym, że strasznie irytuje mnie duży, nieoczyszczony, trójkątny fragment szyby tuż pod wewnętrznym lusterkiem wstecznym :evil:

W dodatku lubię siedzieć wysoko za kierownicą, ale przy moim wzroście (187) mam wtedy dokładnie przed oczami krawędź oczyszczonego pola na szybie. Oczywiście mógłbym siedzieć niżej, ale to jest rozwiązanie dla mięczaków ;) a poza tym nie rozwiązuje to pierwszego problemu...

jan ostrzyca - 2007-10-21, 22:19

Mam w MCV 53 centy (zamiast fabrycznych 50 cm) i jestem b. zadowolny. Gdybym miał kupować ponownie wybrałbym teraz 55 centów. Mam ponad 180 cm wzrostu i 53 cm jest lepsze od 50 cm, a 55 byłoby jeszcze lepsze.
Andrzej - 2007-10-22, 07:04

Tylko zwróćcie uwagę na to, że dłuższe wysieraczki to większe obciążenie dla silnika i mechanizmu napędowego wycieraczek. A ewentualna naprawa może nie być uznana jako gwarancyjna gdy np. spali się silnik, a mechanizm będzie OK, tzn. np. nie zardzewiały i nie stawiający dużego oporu dla silnika.
jan ostrzyca - 2007-10-22, 08:11

Sądzę, że wydolność mechaniczna silniczka wycieraczek NIE JEST wyliczona tylko i wyłącznie do wycieraczek o wym. 50 cm.

W przypadku zastosowania wycieraczek 55 cm obciążenie wynikające z oporów wzrasta o 10 %. I to niekoniecznie, bo fabryczne gumki są cholernie sztywne i prowdopodobnie powodują większe opory niż inne (zresztą z tego powodu je wymieniamy).

Black Eryk - 2007-10-22, 08:14

Ja jeszcze nie wymieniłem, a popiskiwania od przebiegu około 5000km słychać już bardzo rzadko
petek - 2007-10-22, 09:01

Andrzej, kupując nowy samochód nie jesteś niewolnikiem jego serwisu. Tego typu podejście, żeby się bać wszystkiego powoduje rozpasanie ASO i dowolność wyboru co do gwarancji należy a co nie. Gdzie masz napisane, że nie możesz włożyć dłuższych wycieraczek???? To Twój samochód, a nie serwisu i to Ty decydujesz (oczywiście rozsądnie) co będziesz z nim robił. Przy kupowaniu samochodu zawierasz umowę z producentem, do którego obowiązków należy zapewnienie Ci gwarancji. Przestańmy więc ciągle kulić ogony i bać się ciągle o gwarancję, która nam się należy. Jeszcze trochę i będziemy pytać na forum czy dziś możemy wsiąść do samochodu, żeby nie stracić gwarancji.
Co do wycieraczek - czy ktoś już próbował wstawić dłuższe niż 55 cm? Też chciałbym u siebie wymienić na jak najdłuższe i byłem nawet w tym celu w Norauto, ale niestety nie pozwolili mi przymierzyć, więc u nich nie kupiłem. Oryginalne wycieraczki są bardzo kiepskiej jakości i obawiam się, że zimą będzie z nimi kłopot. U mnie rano już teraz nie zbierają dobrze wody, choć nie piszczą. Niestarty trójkąt przy lusterku strasznie mnie denerwuje, a już szczególnie wieczny zaciek poniżej. Któryś z inżynierów Renault tego zbyt dobrze nie przemyślał.
Jakiej firmy i jaki model wycieraczek warto kupić?

Andrzej - 2007-10-22, 09:18

Petek, mi nie chodzi o być czy nie być niewolnikiem ASO. Chodzi mi o to, że założenie większych wycieraczek to większy opór dla mechanizmu i silnika, a co zatym idzie szybsze ich zużycie. Oczywiście warto sprawdzić, od jakiego innego auta jest zastosowany silnik i cały mechanizm wycieraczek, i jakie tam są długości zarówno ramion ja i piór wycieraczek.

[ Dodano: 2007-10-22, 10:22 ]
Co do jakości piór, to ja kiedyś kupowałem wycieraczki Champion [do malucha] i były bardzo dobre - ale potem bardzo zdrożały. Co do zaupu wycieraczek w Norauto - to odradzam - drogo.

petek - 2007-10-22, 09:28

A gdzie byś radził kupić?
Też słyszałem dużo dobrego o Championach.

Andrzej - 2007-10-22, 09:39

Ja kupowałem, w stacji obsługi w Starej Miłosnej [dawny Agip], bo tam robiłem przeglądy techniczne. Ale można jeszcze popatrzeć na stacjach benzynowych i w sklepach z akcesoriami jak paski klinowe, świece itp.
laisar - 2007-10-22, 10:41

W przypadku problemów zawsze można przed wizytą w serwisie zamontować stare piórka ;P

A na obecny ich rozmiar to pewnie największy wpływ mieli akurat księgowi, a nie inżynierowie.

Patrząc po aktualnych cenach wydaje się, że ekonomiczniej zdecydować się na strategię "od tańszych" - dopiero 3-krotna zmiana w przypadku naprawdę pechowych problemów zsumuje się do kosztu faktycznie drogich piór (które po prawdzie i tak gwarancji działania nie dają).

jurek - 2007-10-22, 11:16

ja mam motgum. sa tanie i nienajgorsze. pozdr
Andrzej - 2007-10-22, 11:20

A ja nie polecam najtańszych. Kiedyś takie kupiłem i w czasie pracy pióro się rozpadło i porysowało mi szybę.
dmas - 2007-10-22, 11:46

z ta jakoscia to teraz jest naprawde roznie. Ja wymienilem skrzypiace wycieraczki na oryginalne Boscha i juz (tj. po 3mies, malego uzytkowania) rozmazuja...
laisar - 2007-10-22, 12:01

Specjalnie napisałem "od tańszych" a nie od "naj-..." ;)
Black Eryk - 2007-10-22, 12:09

Bo niestety wycieraczki padają przy wysokich i niskich temperaturach i niestety żadna guma długo nie wytrzyma, a wycieraczki powinno się zmieniać przynajmniej 2 razy w roku, po lecie i po zimie. Ale sam tak nie robie i póki zbierają to je zostawiam, zawsze to kilka dych w kapsie ;-) , a to oryginalne dziadostwo jeszcze sobie daje radę ;-) .
El Logano - 2007-10-22, 12:12

Hmmm ja aktualnie mam u siebie 575mm i 425mm chyba, ale przypuszczam, że dwa razy 55cm powinny wejść i ładnie chodzić. W Clio II robiłem różne kombinacje z wycieraczkami i z silniczkiem nic się nie działo. Gorzej w Oplu Astrze, tragedia, a nie był to jedyny znany mi opel z problemami mechanizmu wycieraczek.
dmas - 2007-10-22, 12:15

laisar napisał/a:
Specjalnie napisałem "od tańszych" a nie od "naj-..." ;)


Rozumiem. Przy kazdym zakupie mozna zastosowac te filozofie. To juz kwestia wyboru kupujacego.
W obecnych czasach masowej produkcji jakosc niestety gdzies umyka, nawet w markowych produktach.
Osobiscie wyznaje zasade raz a dobrze - jak sie okazuje tu tez mozna sie naciac...

laisar - 2007-10-22, 12:25

Też bym wolał "raz, a dobrze" ale trudno jednak nie zauważyć, że wyższa cena nie daje żadnych gwarancji.
petek - 2007-10-25, 11:26

Właśnie wstawiłem dłuższą wycieraczkę po stronie kierowcy - 56 cm. Jest to jak się wydaje najdłuższy rozmiar, który można zastosować. Wycieraczka jest firmy MotGum. Narazie ściera dobrze.
jan ostrzyca - 2007-10-25, 13:57

Rozmiar ma jednak znaczenie;)
piotrres - 2007-10-25, 16:15
Temat postu: wycieraczki do zupy
dmas napisał/a:
laisar napisał/a:
Specjalnie napisałem "od tańszych" a nie od "naj-..." ;)


W obecnych czasach masowej produkcji jakosc niestety gdzies umyka, nawet w markowych produktach.
Osobiscie wyznaje zasade raz a dobrze - jak sie okazuje tu tez mozna sie naciac...


Kupiłem w Leclerc'u ca. ½ roku temu wycieraczki marki "Bottari" (L=510 mm tyle co oryginalne Daćkowe "Motrio" :-? ) z niecałe 50 PLN za 2 szt.
Scierają dobrze, sa dość ciche, ale ta po stronie pasażera od czasu do czasu przy mniejszych prędkościach "wzbudza się", zwłaszcza przy prędkościach jazdy poniżej 50 km/h (bo mają docisk aerodynamiczny aerodynamiczny he, he, he). Wczoraj zdekompensowałem sie mocno, bo rzeczona wycieraczka wypieła mi się (może na mnię) drugi raz w ciągu dwóch miesięcy. Pierwszy raz wżyciu widzę takie cudo :shock:
Dla ścisłości zrobiłem test z tarciem na sucho i wszysto niby było ok. stat piór prawie idealny (myslę o gumce :lol: ) Używając brutalnej siły ;-) nie zdejmiesz więc, może nie była to raczej kwestia nieudolnego założenia.
Chyba jakiś kitajski szajs :evil:

petek - 2007-10-25, 19:08

Ja za swoją MotGum zapłaciłem tylko 16 zł.
Yoda - 2007-10-29, 23:01

laisar napisał/a:
A problem jest w tym, że strasznie irytuje mnie duży, nieoczyszczony, trójkątny fragment szyby tuż pod wewnętrznym lusterkiem wstecznym :evil:
I, co gorsza, zaciekający przy małych V.
No właśnie, macie jakiś patent na to? Ja myślałem, żeby wycieraczkę kierowcy dać większą, a pasażera zostawić, wówczas ten "trójkąt" byłby odpowiednio mniejszy.
Dziwi mnie trochę, że wycieraczka pasażera nie ma większego kąta działania, problem by nie istniał.
Black Eryk napisał/a:
Ja jeszcze nie wymieniłem, a popiskiwania od przebiegu około 5000km słychać już bardzo rzadko
A moje właśnie zaczęły piszczeć po przekroczeniu 4000 :mrgreen:
jurek - 2007-10-30, 15:02

jak tylko nie bedzie wadzic o slupek to na pewno mozna. tak ma np laguna, ktora ostatnio troche jezdzilem. musze Wam powiedziec, ze po dluzszej trasie jestem o wiele mniej zmeczony w momim uniaku niz w lagunie. moze kwestia przyzwyczajenia, ale osoby z2 rzedu tez nie byly w lagunie zadowolone. pozdr
petek - 2007-10-30, 15:52

Jak wymieniłem wycieraczkę po stronie kierowcy na dłuższą to trójkąt się zmniejszył, ale za to przesunął w stronę kierowcy. Sam nie wiem co lepsze.
Karpiu66 - 2007-11-04, 17:52

Ja mam 53 i 51 cm i wydają sie optymalne :idea:
Black Eryk - 2007-11-08, 10:45

petek napisał/a:
Właśnie wstawiłem dłuższą wycieraczkę po stronie kierowcy - 56 cm. Jest to jak się wydaje najdłuższy rozmiar, który można zastosować. Wycieraczka jest firmy MotGum. Narazie ściera dobrze.


Powiedz mi po co stosować tak długą wycieraczkę skoro już 51cm przy wyższych prędkościach wychodzi poza szybę ... :-?

laisar - 2007-11-08, 11:31

Po co - to zdaje się dość jasno było powiedziane, ale... nie mam pojęcia w jaki sposób może stać się coś takiego co opisujesz???
Black Eryk - 2007-11-08, 11:45

U mnie notorycznie 51cm wycieraczka podczas jazdy górną krawędzią wychodzi poza lewą krawędź szyby, dlatego się dziwie że kupujecie dłuższe. Ogólnie podczas większych szybkości pole wycieranej szyby zwiększa się przy lewej krawędzi o co najmniej 2cm.
petek - 2007-11-08, 12:26

Black Eryk napisał/a:
U mnie notorycznie 51cm wycieraczka podczas jazdy górną krawędzią wychodzi poza lewą krawędź szyby


A widzisz, u mnie nie wychodzi i właśnie po to kupiłem dłuższą.

Black Eryk - 2007-11-08, 12:43

Czyli wychodzi że mamy kolejną różnicę między sedanem a MCV-ką

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2009-11-02, 23:10 ]
60 cm w MCV: http://fotoalbum.web.de/g...Bosch_Twin_608S

laisar - 2007-11-08, 15:58

Założyłem dziś 2 x 55cm - jest lepiej: zgodnie z przewidywaniem wredny trójkącik niewytartej szyby za lusterkiem zmniejszył się oraz przesunął w lewo i w górę.

Z prawej strony to już rozmiar maksymalny, ale z lewej spokojnie wejdzie 60cm - co zamierzam wypróbować w najbliższym czasie, tym razem kupując jednak tylko pojedyncze pióro.

Gregosa - 2007-11-08, 18:02

laisar napisał/a:

Z prawej strony to już rozmiar maksymalny, ale z lewej spokojnie wejdzie 60cm - co zamierzam wypróbować w najbliższym czasie, tym razem kupując jednak tylko pojedyncze pióro.

Można mieć tylko wątpliwości, czy wówczas silniczek wycieraczek nie będzie zbytnio obciążony... ja takie mam :-/

laisar - 2007-11-08, 18:24

Obciążony oczywiście będzie bardziej, ale myślę, że nie są to wartości przy których się można martwić. Np gigantycznie większe obciążenie będzie wtedy, gdy włączy się przymarznięte wycieraczki - i jakkolwiek nie powinno się tego oczywiście robić, to nie wyobrażam sobie, żeby taki silniczek od razu padł! Musi mieć pewien zapas mocy, a i sama konstrukcja ze swej istoty nie jest w końcu aż taka delikatna.

No i rzecz jasna będę obserwował działanie i ewentualnie odpowiednio reagował.

Tak swoją drogą, ciekawe jakie wycieraczki montują na zachodnie rynki... :>

aaryt - 2007-11-09, 14:05

moje piszczaly jakby ktos im za to placil, ale potem przestaly i teraz juz nie piszcza. Dlugosci nie znam, moge zmierzyc...
Gregosa - 2007-11-09, 14:08

:-D A jestem wręcz rozczarowany, że moje nigdy nie piszczały i mimo, że nastawiłem sie na ich natychmiastową wymianę, to mam powodu, bo pracują (znaczy wycierają) znakomicie.
laisar - 2007-11-09, 20:51

Pojeździłem dziś w sporym deszczu i jestem bardzo zadowolony z wymiany! :D
laisar - 2007-11-13, 00:03

Kolejny raport: wycieraczka kierowcy urosła mi dziś do 60cm (^:

Potestowałem od razu w ciężkich warunkach pogodowych i jestem już prawie całkowicie zadowolony.

Do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze przestawić wycieraczkę pasażera, żeby "zamiatała" aż do kąta ok.95-100° (to ta przerywana linia na rysunku-bardzo-poglądowym poniżej - rozmiary i kąty są na nim oczywiście bardzo przesadzone).

W związku z tym wycieraczka będzie pewnie siedziała wyżej na szybie, ale to akurat zmniejszy opór powietrza (; - a sama różnica i tak nie powinna być duża: jakieś 5 cm wzdłuż bocznej krawędzi szyby (pionowy czerwony odcinek).

Rzecz jasna byłoby lepiej, jakby się dało po prostu zwiększyć oczyszczane pole szyby, ale jakoś wątpię, że to się uda. W każdym razie w pełni zadowoli mnie już przedstawione rozwiązanie:

wojtus - 2008-10-23, 06:29

laisar napisał/a:
Aha - dziękuję wszystkim za cenne uwagi w dyskusji [:



Odgrzebałem ten stary post i mam pytanie, jak zachowują się dłuższe wycieraczki, czy nadal użytkujesz 60 po lewej i 55 po prawej, pytam bo niestety muszę kupić, bo te fabryczne piszczą i pozostawiają smugi

laisar - 2008-10-23, 08:28

Tak, wciąż używam, a zachowują się właściwie idealnie - czasem, na niezbyt mokrej szybie, zdarza im się zapiszczeć, ale to sporadyczne przypadki i w sumie zdarza się chyba każdym.

(No i na nitach jednego z piór pojawił się lekki rudawy odcień, ale to oczywiście nie ma wpływu na samo ich działanie...).

KaS602 - 2008-10-23, 13:39

To i ja swoje dorzuce... a co?
Podobnie jak Laisar uzywam wycieraczek: 60 cm po stronie kierowcy i 52 cm po stronie pasazera. Sprawuja sie dobrze i uwagi z ich pracy beda tozsame z uwagami Laisara w poscie powyzej.
laisar napisał/a:
(No i na nitach jednego z piór pojawił się lekki rudawy odcień, ale to oczywiście nie ma wpływu na samo ich działanie...).

Podobnie jak u mnie, z tymze dodatkowo pojawil sie na nich (tulejkach laczacych) lekki luz, w zwiazku z czym ramiona zostaly zakwalifikowane do wymiany.

Laisar, propo poprawy "pola dzialania" wycieraczek. Chodzi mi po glowie jeszcze taki pomysl: wydluzenie ramienia wycieraczki po stronie pasazera (mniej wiecej o 1.5 -2 cm) i zastosowanie tam krotszego piora. Efekt bylby taki, ze przy 60 cm po stronie kierowcy i 48-50 po stronie pasazera nie nachodzily by na siebie po srodku, a zyskaloby sie troche szersze czyszczenie szyby. Fakt,m faktem nie rozwiazuje to problemu o ktorym piszesz wyzej (kat wychylenia wycieraczki pasazera), ale mimo wszystko byloby chyba troche lepiej...

loganik - 2008-10-23, 17:58

Miałem 60 po lewej stronie, musiałem wrócić do 50, powód - nie wytrzymał spaw łączący bolec ramienia z dzwignią, trzeba wymontować cały zespół i pospawać, wtedy wysiądą plastiki w dzwigniach, są dość delikatne.

Duży plus dla konstruktorów Logana, wymontowanie zespołu napędu wycieraczek bardzo łatwe

laisar - 2008-10-24, 08:18

KaS602 napisał/a:
laisar napisał/a:
No i na nitach jednego z piór pojawił się lekki rudawy odcień

Podobnie jak u mnie, z tymze dodatkowo pojawil sie na nich (tulejkach laczacych) lekki luz, w zwiazku z czym ramiona zostaly zakwalifikowane do wymiany.

Tylko ja pisałem o samych piórach, nie o ramionach... (:

Cytat:
taki pomysl: wydluzenie ramienia wycieraczki po stronie pasazera (mniej wiecej o 1.5 -2 cm) i zastosowanie tam krotszego piora.

Nie jestem przekonany co do efektów. Osobiście absolutnie nie przeszkadza mi zachodzenie piór na siebie w spoczynku, a poza tym:

- po pierwsze, zwiększyłoby się martwe pole pod oczyszczoną szybą przed pasażerem - niedobrze...

- po drugie, sama przedłużka to proszenie się o jakieś problemy: przy tradycyjnym zamocowaniu pióra siła działa na zaczep równomiernie, ale dodanie nawet niewielkiego odcinka spowoduje zachwianie tej równowagi. A nie trzeba chyba mówić, że odpadnięcie pióra w trakcie pracy może mieć fatalne skutki...

loganik napisał/a:
Miałem 60 po lewej stronie, musiałem wrócić do 50, powód - nie wytrzymał spaw łączący bolec ramienia z dzwignią, trzeba wymontować cały zespół i pospawać, wtedy wysiądą plastiki w dzwigniach, są dość delikatne.

Być może te elementy faktycznie bywają słabsze, ale wydaje mi się, że to raczej problem poszczególnych egzemplarzy i ich wykonania, a nie samego marnego projektu. Z liczenia na palcach wychodzi mi, że siły z jakimi musi poradzić sobie nawet zwykła wycieraczka są na tyle zmienne, że cały zespół musi mieć na tyle duży zapas wytrzymałości i mocy, że zmiana długości pióra nawet o 20% (z 50 na 60 cm) nie powinna powodować żadnych problemów. Nawet uwzględniając dużą budżetowość Logana...

(Czy Ty przypadkiem nie masz Logana z pierwszej serii, która faktycznie miewała problemy z materiałami ramion wycieraczek?).

A najważniejsze dla mnie jest w każdym razie, że po roku w moim aucie nie widać najmniejszych oznak zmęczenia materiału (:

KaS602 - 2008-10-24, 13:55

laisar napisał/a:
Tylko ja pisałem o samych piórach, nie o ramionach... (:

Dlatego ja napisalem "podobnie". Podobienstwo konczy sie na uwagach dotyczacych pracy pior. :)

laisar napisał/a:
po pierwsze, zwiększyłoby się martwe pole pod oczyszczoną szybą przed pasażerem - niedobrze...

Nie bylo by wiekszego (zauwazalnego, w gre wchodzi moze 1cm) martwego pola (u mnie). Nie wiem jak sytuacja wyglada w MCV, ale w sedanie przy zestawie pior: 60 po lewej i 50 po prawej piora wycieraczek nachodza na siebie. Co schematycznie przedstawilem na wlasnie wykonanej dokumentacji technicznej za pomoca MS Paint ;-)
Wydlyzenie tego ramienia (po stronie pasazera) zniwelowaloby zachodzenie na siebie pior w srodkowej czesci i poszerzylo by ich dzialanie po stronie prawego slupka A.
Co do wytrzymalosci - wychodzilem przy tym pomysle z podobnego zalozenia jak twoje - margines producenta na pewno ( :?: ) jest wystarczajacy...

loganik - 2008-10-24, 18:49

Faktycznie, mam Logana z pierwszej serii,ale farba na ramionach jest ok, reszta też, tylko ten nieszczęsny spaw.

Ciekawostka: Serwis nie zajmuje się naprawą takich rzeczy które można pospawać, wymieniają całą dzwignię.

Loganik

KaS602 - 2008-10-24, 20:43

loganik napisał/a:
Serwis nie zajmuje się naprawą takich rzeczy które można pospawać, wymieniają całą dzwignię

W ASO zazwyczaj nie funkcjonuje pojecie "naprawa" tylko "wymiana".

Bernhard Basten - 2008-12-04, 18:15
Temat postu: Bosch Twin 608S
Witaj,

wycieraczek z fabryki są nie tylko małe (500/500), ale
również złej jakości. Mam kilka innych wycieraczek w mojej MCV
próbował (Bosch Aerotwin) i jestem teraz z 608S (600/550) bardzo zadowolony.
Do montażu na 608S jest jednak, że karty z oryginalnym wycieraczek potrzebne!
Bosch Twin 608S

Pozdrowienia
Bernhard

(google translate)

laisar - 2008-12-04, 21:02

Jak widać - dokładnie ten sam rozmiar co u mnie (: aczkolwiek inny producent... Co prawda prawa, krótsza, zaczęła ostatnio podobno (teraz głównie żona jeździ) trochę smużyć, więc będę jej się musiał przyjrzeć - czy to już zużycie samego pióra, czy jakiś problem z ramieniem.
laisar - 2008-12-12, 21:17

No i przyjrzałem się - totalnie padła sama gumka, wymieniłem więc na tę, która została mi po wymianie po stronie kierowcy na 60cm. Jak widać wytrzymała troszeczkę ponad rok, ale jak na jej taniość (coś z 7-8 zł za 2 szt., marki Bottari) i tak jestem zadowolony (:

Lewa "60" jak na razie nie wykazuje oznak zużycia - no ale była prawie dokładnie 2x droższa (Alca).

Nova - 2009-02-14, 11:50

Mam pytanie.
Czy ktoś instalował w Daćce wycieraczki w technologii płaskiego pióra i jeżeli tak, to co poleca (producent i ew. gdzie najlepiej kupić).
Jeżeli było to już na forum, to prośba o podpowiedź gdzie - jakoś nie mogę znaleźć...

stempik - 2009-02-14, 13:27

Są na allegro. Wczesniej już o tym myslałem ale jakoś dotąd się nie zdecydowałem. Ma z pewnoscią jedną niezaprzeczalna zaletę . Nie zamarza mechanizm. No i są nawet produkowane w Polsce przez firmę mot-gum.

http://www.allegro.pl/ite...skie_lubin.html

Mamert - 2009-02-21, 21:58

W selgrosie są wycieraczki
Nova napisał/a:
technologii płaskiego pióra
firmy Unipoint tanie ok 15-20 zł i dosyć dobre.
gigi303 - 2009-02-22, 12:55

za późno przeczytałem dzisiaj byłem i mogłem kupić :evil: no trudno trzeba będzie zrobić następną wycieczkę :lol: ciekawe czy będzie różnica w cenie między sklepami :-)
Mamert - 2009-02-22, 13:43

Tylko uważajcie jakie Unipointy kupujecie w Selgrosie, są dwa rodzaje, jedne uniwersalne, a drugie typowe zaczepy do płaskich wycieraczek.
gigi303 - 2009-02-22, 13:59

to które mam wybrać ?
Mamert - 2009-02-22, 15:58

Uniwersalne, nie pamiętam koloru opakowania ale tam jest wszystko napisane drobnym druczkiem.
gigi303 - 2009-02-22, 19:27

Kupiłem ale nie w sellgrosie tylko w makro, różnica w cenie spora 50cm 7,76 zł/netto 55 cm 9,46 zł/netto, wreszcie szyba czysta nic nie rozmazuje się i ładnie wyglądają :mrgreen: jednym słowem udany zakup i polecam :mrgreen:
Darciu2 - 2009-03-12, 11:09

Jak na razie dobrze jest jeśli chodzi o spalanie ale wycieraczki musiałem wymienić , bo kiepskie były i za krótkie.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2009-03-18, 23:51 ]
Przeniesione z http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1820.

Powolniak - 2009-03-12, 19:36

Darciu2 napisał/a:
Jak na razie dobrze jest jeśli chodzi o spalanie ale wycieraczki musiałem wymienić , bo kiepskie były i za krótkie.

To chyba Ci podmienili te wycieraczki, bo ja ze swoich jestem zadowolony, nawet nie piszczą.

Szerokości, pozdrawiam :-)

jackthenight - 2009-03-12, 19:58

Powolniak napisał/a:
To chyba Ci podmienili te wycieraczki, bo ja ze swoich jestem zadowolony, nawet nie piszczą.


Jeszcze jesteś w euforii nowego auta. Poczekamy z miesiąc, góra dwa i z pewnością
stwierdzisz że wycieraczka kierowcy jest za krótka :)

Powolniak - 2009-03-12, 20:11

jackthenight napisał/a:
Jeszcze jesteś w euforii nowego auta. Poczekamy z miesiąc, góra dwa i z pewnością stwierdzisz że wycieraczka kierowcy jest za krótka :)

Ja Daćką jeżdżę już rok, może nie aż tak bardzo intensywnie, ale zawsze i długość wycieraczki jest odpowiednia dla mojego wzrostu (nie mam głowy pod dachem), a jadąc samochodem nie muszę oglądać nisko przelatujących samolotów ;-)

Darciu2 - 2009-03-18, 23:42

Wycieraczki zaczeły mi piszczeć a z reguły używam płaskich więc tu też zmieniłem i dodatkowo wydłużyłem lewą do 600mm a prawą do 560mm i teraz jest lepiej, ze zmian to zastosowałem jeszcze zaworki zwrotne na spryskiwacze(opisywane gdzieś tu na forum) a teraz czeka mnie jeszcze sprzężenie spryskiwaczy z wycieraczkami.
Darciu2 - 2009-03-26, 21:42

Ja kupiłem płaskie ALCA , ale lewa 60 nie do końca zbiera(nie dokładnie dociska do szyby) a 56 z prawej też nie dochodzi dobrze do szyby, może dlatego , że jest zimno a może dlatego , że kosztowały 15 zł sztuka a nie 60 zł jak innej znanej firmy.
gigi303 - 2009-03-27, 06:25

a może za duże są i dlatego??? ja po lewej mam 55 a po prawej 50 i wszystko idealnie przylega.
centercar - 2009-03-30, 11:30

ja u siebie mam zalozone Trico Neoform 2 x 500mm - zgraniaja idealnie, przylegaja idealnie, nie skrzypia nie piszcza i fajnie wygladaja - w dziale sprzedaz mam wystawiona oferte na te wycieraczki. Cena jest moze wysoka w porownaniu do "marketowych" ale ja nie kupie juz innych - te zalozylem przed wakacjami w zeszlym roku i po calej zimie nie widze sladow zuzycia :mrgreen: Jak sie jakis spocik w Wawie wiekszy odbedzie to zawitam i zrobie mala prezentacje :) a jak ktos sie nudzi to zawsze monza do mnie podskoczyc na Bemowo na Wroclawska 4 i oblukac jak na Loganie wygladaja bo stoi caly dzien pod firma :)
jackthenight - 2009-03-30, 11:36

A czym się różni wycieraczka NF506 od 507 lub 509 ?

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2009-09-29, 23:32 ]
Część postów została wydzielona do http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2515.

gigi303 - 2009-04-02, 19:08

a ja mam marketowe płaskie pióra i jestem zadowolony, a jak się zużyją nawet za pół roku to.... kupię sobie nowe bo cena przystępna i mi nie żal :mrgreen:
Beckie - 2009-04-02, 19:21

Za przystępną cenę można kupić też wycieraczki Norauto. Do Astry lepszych od nich (w podobnej cenie) nie znalazłem. Najgorsze jakie miałem to Valeo - jednym słowem: szajs.
jacek - 2009-04-02, 21:31

Kupiłem w markecie pióra "banany" sena Flat Premium 500mm 17.9zł szt bardzo fajne polecam
centercar - 2009-04-03, 07:24

hej, widze ze za mna tesknicie :) spokojnie ostatnio mam sporo pracy a ze zagladam na forum z roboty niezbyt mam czas za kazdym razem ogladac wszystkie watki :):)

jackthenight napisał/a:
A czym się różni wycieraczka NF506 od 507 lub 509 ?


Kazda z wycieraczek jest dostosowana do konkretnego modelu samochodu - wycieraczki typu NF480, NF500, NF530 maja standardowe mocowanie typu U czyli takie jakie większość samochodów , wycieraczki typu NF506,NF507,NF509 maja specjalne mocowania dostosowane do pojazdow ktore maja specjalne mocowania - np. Fiat Grande Punto.

pozdrawiam :)

MR - 2009-07-19, 18:32
Temat postu: Jakie wycieraczki?
Witam kolegów!

Mam krótkie pytanko.
Jakie wycieraczki (pióra) kupić do Dacii, żeby pasowały zaczepy i oczywiście żeby były dobre?


Pozdrawiam
MR

wox - 2009-07-19, 18:59

Z tańszych wycieraczek polecam Sena 21" (525 mm - dłuższe niż fabryczne, ale mają dodatkowe ramię przez co jest lepszy docisk). Raz na promocji kupiłem 1 szt. za 6 zł (drugą kupiłem drożej - normalnie kosztują 9 zł). W opakowaniu są dwa rodzaje zaczepów - wybierasz odpowiedni. Nie polecam (z tych tanich) Unitec.

Oczywiście można kupić coś droższego, ale ja przedstawiłem wersję ekonomiczną ;-)

jurek - 2009-07-19, 19:56

Z taką pewną nieśmiałoscią kupiłem w Tesco płaską bottari za 19,90. Jedną o nie chciałem ryzykować dwóch. I na razie pełne zaskoczenie. Naprawdę dobra. Kilka różnych adapterów w komplecie. pozdr
Nova - 2009-07-19, 20:01

A czy do Sandero też będą pasować wycieraczki 500 mm?
Fabryczne kończą swój krótki żywot i za chwilę będę musiała kupić jakieś porządne a nigdzie w specyfikacjach nie doczytałam się na temat wymiarów piór...
Mogę zmierzyć, ale ciągle zapominam :oops:

laisar - 2009-07-19, 20:14

W Sandero też 500 mm.

Większość dostępnych w sklepach piór jest dość uniwersalna - mają w komplecie właśnie różne adaptery.

gigi303 - 2009-07-20, 05:16

wox napisał/a:
Unitec.



ja nie mam nic przeciwko tym wycieraczkom sam je używam, jedyny minus że trzeba je co pół roku wymieniać a może nawet częściej bo się szybko zużywają, ale i kosztują tyle że można sobie na to pozwolić, ostatnio w promocji 4,99 50 cm

wilanowiak - 2009-07-20, 09:00

Mnie też czeka wymiana, bo te fabryczne po 2,5 miesiącach już bardzo rozmazują !
Beckie - 2009-07-20, 09:19

U siebie też chyba będę musiał wymienić przed zimą bo juz coraz gorzej zbierają.
Tak że fabryczne muszą wytrzymać koło roku.
Wypróbuję chyba Norauto - w Astrze najlepsze jakie miałem.

wilanowiak - 2009-07-20, 09:26

Beckie napisał/a:
U siebie też chyba będę musiał wymienić przed zimą bo juz coraz gorzej zbierają.
Tak że fabryczne muszą wytrzymać koło roku.
Wypróbuję chyba Norauto - w Astrze najlepsze jakie miałem.


Koło roku? Kurde to mnie po 2,5 miesiącach naprawdę już mocną męczą!

gigi303 - 2009-07-20, 10:00

co do wycieraczek norauto to już lepiej wziąć oryginalne renult jakościowo bardzo dobre a cena podobna.
psur - 2009-07-20, 10:44

Ja mam wciąż oryginalne (od listopada 2007, 29 tys. km) i nie narzekam...
wox - 2009-07-20, 10:51

gigi303 napisał/a:
wox napisał/a:
Unitec.



ja nie mam nic przeciwko tym wycieraczkom sam je używam, jedyny minus że trzeba je co pół roku wymieniać a może nawet częściej bo się szybko zużywają, ale i kosztują tyle że można sobie na to pozwolić, ostatnio w promocji 4,99 50 cm


O to mniej więcej mi chodzi. Działają z początku dobrze, ale szybko się zużywają. Fakt - cena rekompensuje częstsze zmiany. Za podobną cenę używam trochę lepszych (Sena) i przy okazji trochę dłuższych (52,5 cm).

gigi303 - 2009-07-20, 11:11

ja mam 50cm i 55cm, ale poszukam tych twoich i przetestuję bo niedługo znowu pora na zmianę :mrgreen:
Beckie - 2009-07-20, 13:14

wilanowiak napisał/a:
Koło roku? Kurde to mnie po 2,5 miesiącach naprawdę już mocną męczą!

Może to nie jest wina samych wycieraczek (piór).
Jeśli często myjesz auto używając programu "woskowanie" (automaty, ręczne samoobsługowe) to każde wycieraczki będą zostawiały smugi i rozmazywały wodę po szybie zamiast ją zbierać.

EDIT:
A po za tym: czy przy myciu szyb lub auta ktoś w ogóle pamięta by przetrzeć pióra :?: Nieraz tyle syfu się ich trzyma, że też mogą nie dać rady. :-D

mgg - 2009-07-20, 13:47

Ja w 2007r. kupiłem xtra 510 (na listwie tworzywowej - elastyczne - nowy rodzaj docisku) nie zmiemiłem ich od tamtej pory. Poprzednio próbowałem różnych od markowych BOSCH po tanie za 5zł z marketu i efekt ten sam po 1-6 m-cy zaczynały piszczeć.
Co do mocowania to logan ma typowe mocowania i w zestawie z wycieraczkami napewno znajdzie się adapter.

wilanowiak - 2009-07-20, 14:07

Beckie napisał/a:
wilanowiak napisał/a:
Koło roku? Kurde to mnie po 2,5 miesiącach naprawdę już mocną męczą!

Może to nie jest wina samych wycieraczek (piór).
Jeśli często myjesz auto używając programu "woskowanie" (automaty, ręczne samoobsługowe) to każde wycieraczki będą zostawiały smugi i rozmazywały wodę po szybie zamiast ją zbierać.

EDIT:
A po za tym: czy przy myciu szyb lub auta ktoś w ogóle pamięta by przetrzeć pióra :?: Nieraz tyle syfu się ich trzyma, że też mogą nie dać rady. :-D


Myłem 2 razy i to bez woskowania bo mam samochód dopiero 2,5 miesiąca!
Co do przecierania piór to rzeczywiście tego nie robiłem bo nie pamiętałem o tym.
Sprawdzę może pomoże :)

Jarosław P - 2009-11-02, 17:08

To w koncu czy ktoś z Was wyeliminował ten niestarty trójkącik na szybie ???
laisar - 2009-11-02, 17:23

Znam tylko jeden przypadek: http://cklaus.go.ro/stergatoare.htm - natomiast sam planuję przed tą zimą coś innego: http://www.daciaklub.pl/f...php?p=3370#3370
Jarosław P - 2009-11-02, 18:04

To taki sam sposób na jaki ja wpadłem żeby podnieść prawa wycieraczkę na wieloklinie , tylko o ile ząbków ? i czy łatwo zdiąć ramie z wieloklinu ?
KaS602 - 2009-11-02, 23:51

Jarosław P napisał/a:
To w koncu czy ktoś z Was wyeliminował ten niestarty trójkącik na szybie ???


Jak ktos nie dba o strone pasazera - piora bezstelazowe - 60 cm na strone kierowcy i 45 na strone pasazera.

marcio - 2009-11-09, 11:34
Temat postu: Sena Flat Premium 007
Kupiłem wczoraj wycieraczki SENA Flat Premium 007, jedną 550 mm ( 22 cale ) i drugą 525 mm ( 21 cali ) - po 18,99 PLN/sztuka i wczoraj też obie przeszły "chrzest bojowy", w czasie którego bardzo dobrze się spisały. Nie jest to może najekonomiczniejszy ( czyt.: najtańszy ) z prezentowanych na forum zakupów, ale nie chciałem ryzykować zakupu tanich "piórek", z których nie byłbym potem zadowolony.
tomi - 2009-11-10, 07:17

Kupiłem bezstelarzowe 2 x 51cm i jestem zadowolony.
Trójkąt mi nie przeszkadza.
Jestem ciekawy jak będą się sprawowały zimą?

kier - 2009-11-10, 07:29

Witam!

A ja kupiłem C51 Valeo, do dacii :D 30zł za parę.
Co to są wycieraczki bezstelażowe? (w necie nic nie mogę znaleźć)

--
pozdrawiam
kierek

tomi - 2009-11-10, 07:45

Nie mają one metalowego stelarzu.
Kupując trzeba zwrócić uwagę czy pasują do starych ramion (mocowania są do nowych i starych ramion)

gigi303 - 2009-11-10, 11:34

Cytat:

Co to są wycieraczki bezstelażowe?


wszystkie wycieraczki typu flat, technologia płaskiego pióra
Tak jak kolega pisał nie mają stelaża z metalu który dociska pióro do szyby.

Jarosław P - 2009-11-19, 20:35

KaS 602 , mam prośbę powiedz jak zbierają te wycieraczki bezstelarzowe ?
Masz 60 i 45 cm tak ? Jak długo tak użytkujesz , nie cierpi na tym mechanizm wycieraczek ?
Pozdro.

KaS602 - 2009-11-19, 23:20

Wycieraczki bezstelarzowe zbierają dobrze, aczkolwiek sytuacja jest analogiczna do tych konwencjonalnych - zazwyczaj ich jakość jest proporcjonalna do ceny.

Teraz mam założone 60 i 45 cm. Od samego początku (prawie 3 lata) po stronie kierowcy mam założone pióro o długości 60 cm i nie zauważyłem, by ucierpiał na tym którykolwiek z elementów mechanizmu wycieraczek.

Jarosław P - 2009-11-20, 18:05

Dzięki za wyjaśnienie , wypróbuje Twoje rozwiązanie na wiosnę bo teraz mam nowe auto (1,5 miesiąca ) , a poza tym w zimie pióra bardziej się niszczą , pozdrawiam.
flowerman - 2009-12-17, 10:48

Bosch Aero Twin 600 i 500 mm - 90 zł za dwie.

Drogo :oops: , ale sprawują się b. dobrze.

Zobaczymy jak długo. :roll:

laisar - 2009-12-18, 00:09

To i ja się pochwalę (choć jak widać - z niejakim opóźnieniem):
jackthenight - 2009-12-18, 00:39

A może zamiast zakładać coraz to dłuższe wycieraczki, wymienić ramię pasażera na takie jak na zdjęciu ramię pierwsze od dołu :

http://motgum.pl/foto/ram..._13cba7f6c6.jpg

Takie wygięte ramię efekt powstającego trójkącika by całkowicie chyba usunęło.

Mamert - 2009-12-18, 00:42

Laisar muszę Cię trochę zmartwić, też już miałem te MotGumy, i moim zdaniem są BEE, lepsza jest ta chińszczyzna z Selgrosa.
laisar - 2009-12-18, 02:31

jackthenight napisał/a:
zamiast zakładać coraz to dłuższe wycieraczki

Przecież tym razem są krótsze - tzn. jedna, o 2 cm <:


(Natomiast TSD długość piór nie ma bezpośredniego związku z samą obecnością nieszczęsnego trójkąta - jedynie z jego rozmiarem...).


Cytat:
wymienić ramię pasażera na takie jak na zdjęciu ramię pierwsze od dołu

A właśnie dziś (ach, to upojne wielokrotne odśnieżanie...) zacząłem się zastanawiać, czy może po prostu nie wygiąć tego ramienia! ((((:

Za linka - dzięki; ciekawe czy pasują... Albo jakieś inne? Bo średnio kosztują poniżej 50 zł / szt. - a oryginał w ASO stówkę - więc właściwie można by zaryzykować (;


Mamert napisał/a:
miałem te MotGumy, i moim zdaniem są BEE

Jak widać: ile ludzi, tyle opinii - inni chwalili... Ja zdam raport po zimie.

(A akurat chińskich produktów staram się po prostu nie kupować. Bo tak).

KaS602 - 2009-12-18, 08:38

laisar napisał/a:
(Natomiast TSD długość piór nie ma bezpośredniego związku z samą obecnością nieszczęsnego trójkąta - jedynie z jego rozmiarem...).


Nie do końca... http://www.daciaklub.pl/f...p?p=41479#41479 ;-)

laisar - 2009-12-18, 11:27

Czyli:
Cytat:
60 cm na strone kierowcy i 45 na strone pasazera

- jaaaaasne, a jak całkiem zdejmę tę pasażera to już w ogóle nie będzie żadnego problemu? d;


A na serio: ograniczenie widoczności przy 45 cm byłoby dla mnie jeszcze gorsze niż trochę zaciekający trójkącik - klasyczny przypadek leczenia cholery dżumą <;

KaS602 - 2009-12-18, 14:21

Co kto lubi, Laisarku...

Ja mam taki zestaw założony już od dość dawna i na pogorszoną widoczność nie narzekam... Jednakże, co oczywiste, nie mam zamiaru przekonywać Cię do swoich racji. :)

laisar - 2009-12-18, 21:58

Aaaleź doskonale rozumiem- dlatego też akcent w tamtym zdaniu był na "dla mnie"... (;
tomaszgebala - 2009-12-20, 13:40

wszyscy piszecie o zastosowaniu u siebie różnych kombinacji co do długości piór - podeprzyjcie to najlepiej jakimiś fotkami wtedy będzie na prawdę doskonale widać jak się wszystko spisuje - opisy słowne są subiektywne...
Pawlo - 2009-12-20, 14:17

Ja powiem tak miałem już różne pióra wycieraczek : oryginalne, motgum, alca, heyner jakieś z Tesco i nie wiem czego to przyczyna ale zbierają dobrze tak ok dwóch trzech miesięcy potem zaczynają skakać raz w jedną stronę a raz przy powrocie. Zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem wina moich ramion a raczej sprężyny która za mocno dociska całe pióro do szyby lub jak to się inaczej mówi że jest zły kąt natarcia na szybę no i co ew. z tym zrobić. Teraz kupiłem boscha eco 530mm kierowca i 500mm pasażer poprzednie też były o takich wymiarach za wyjątkiem oryginalnych.
Jarosław P - 2010-01-11, 21:00

KaS602 napisał/a:
Jarosław P napisał/a:
To w koncu czy ktoś z Was wyeliminował ten niestarty trójkącik na szybie ???


Jak ktos nie dba o strone pasazera - piora bezstelazowe - 60 cm na strone kierowcy i 45 na strone pasazera
.

A możesz mi powiedzieć jakiej firmy masz wycieraczki bez stelażowe bo planuję zastosować Twoje rozwiązanie.

laisar napisał/a:
To i ja się pochwalę (choć jak widać - z niejakim opóźnieniem):


A czy przy tych długościach piór wyeliminowany jest nasz słynny trójkąt ?

laisar - 2010-01-11, 21:43

Nie - jego minimalizacja wymaga optymalizacji długości piór względem siebie, a nie maksymalizacji oczyszczanej powierzchni.
KaS602 - 2010-01-12, 01:29

Jarosław P napisał/a:
możesz mi powiedzieć jakiej firmy masz wycieraczki bez stelażowe bo planuję zastosować Twoje rozwiązanie.

Nie pamiętam. Kupione jedne z tańszych z Tesco i jeszcze dają radę.

Tu mniej więcej widać jak się układają i jaką powierzchnę oczyszczają.

Jarosław P - 2010-01-12, 09:49

Wygląda to dobrze i chyba wystarczająco oczyszcza szybę myślę że w sandero też sprawdzi się to rozwiązanie. Logan i sandero mają chyba taką samą przednią szybę ?

A niestarty trójkąt znika w całości ? ( na fotce nie bardzo widać , ale uwierzę na słowo :-) )

KaS602 - 2010-01-13, 22:13

Jarosław P napisał/a:
A niestarty trójkąt znika w całości ?

Przy moim zestawie piór - tak.

Jarosław P - 2010-01-14, 18:33

Dziękuję. Kupiłem komplet piór 60 i 45 cm. motgum cena 49 zł. Zbierają dużo lepiej niż fabryczne ale , no właśnie nie do końca likwidują słynny trójkąt , znacznie go zmniejszają ale dalej występuje ten denerwujący zaciek. Chyba jednak jest jakaś różnica pomiędzy loganem , a sandero.Trzeba by jeszcze podnieść nieco ramię wycieraczki pasażera , albo założyć wygięte ramię ku górze ,a wtedy można zamiast 45 cm dać dłuższe pióro.
W nowych modelach ramię wycieraczek są chyba trochę inne (wycieraczki są niżej ułożone na szybie z tąd ta różnica.

A tak na marginesie to już mi się nie chce poruszać tematu wycieraczek w moim aucie , powiem tylko że konstruktorzy daci dali i to bardzo ciała z tym mechanizmem wycieraczek , przecież we wszystkich autach , które widziałem ramię wycieraczki po stronie pasażera wykonuje dłuższy ruch , a z tego właśnie bierze się cały problem.Wystarczyło przenieś mechanizm np z clio wiem bo mam , to nasz stary samochód teraz jeździ nim żona.
Nie rozumiem dlaczego w takim fajnym aucie jak sandero można spaścić taką prostą ale ważną sprawę ( wielu forumowiczą to przeszkadza ).

Dodano: 2010-01-17, 21:34

KaS602 co TY na to ? :-)

KaS602 - 2010-01-17, 22:19

A co ja Ci mam na to powiedzieć? :)

Ja tego mechanizmu nie projektowałem, a satysfakcjonujący mnie sposób znalazłem i zastosowałem u siebie. Być może masz troche inne pióra (inny producent, model) i to jest powód Twojego rozczarowania.

laisar - 2010-01-17, 22:22

A ja mogę? http://www.daciaklub.pl/f...p?p=44637#44637 ...
Jarosław P - 2010-01-18, 18:33

KaS602 napisał/a:
A co ja Ci mam na to powiedzieć? :)

Ja tego mechanizmu nie projektowałem, a satysfakcjonujący mnie sposób znalazłem i zastosowałem u siebie. Być może masz troche inne pióra (inny producent, model) i to jest powód Twojego rozczarowania.



Pióra chyba tu nie mają znaczenia , byłem trochę niezadowolony , że do końca nie zniknął trójkącik , ale Twoje rozwiązanie jest całkiem dobre i po przetestowaniu stwierdzam , że widoczność zdecydowanie się poprawiła , jest o wiele większe pole oczyszczone co dla mnie -kierowcy to duży plus. A strona pasażera nie ma znaczenia , przecież ta nieoczyszczona część szyby też zapewnia dostateczną widoczność.

Dziękuje za wszystkie rady i proszę o następne.

Przyglądałem się ostatnio na parkingu wielu samochodom pod kątem wycieraczek i wiele z nich przeważnie nowych modeli posiada ramię od strony pasażera wygięte do góry. Takie ramię zlikwidowałoby do końca nasz słynny trójkącik. A gdyby było jeszcze ciut dłuższe to oczyszczałoby większą powierzchnię szyby po stronie pasażera.
Co Wy na to ?

KaS 602 dodałem foto , tak oczyszczają szybę moje wycieraczki 60 i 45 cm. Ciekawe dlaczego u Ciebie nie ma niestartego trójkącika ,a u mnie jest.

KaS602 - 2010-03-07, 12:28

Nie wiem. Sandero ma takie same ramiona jak Logan?
laisar - 2010-03-07, 12:50

Nowe - nie: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1397
Jarosław P - 2010-03-07, 20:08

Nowe nie - i z tąd chyba wynika ta różnica.

Ciekawe czy zamiast pióra 60 cm zmieści się 65 cm czy będzie zahaczać o pióro pasażera ?
Bo krótszego po stronie pasażera nie dam - zbytnio zmniejszyło by to widoczność.

jackthenight - 2010-03-07, 20:17

Jakbyś Jarosław chciał się wymienić na ramiona wycieraczek, bo ja mam te stare co KaS to z chęcią się polecam. Miałbyś wtedy wycieranie szyby bez trójkąta :) :-D
Jarosław P - 2010-03-13, 23:53

Ha ha ale te stare nie dają się odchylać bo opierają się o maskę.
laisar - 2010-03-23, 15:04

Kolejna implementacja metody "skróconego popychacza", owocująca pożądanym skutkiem: http://www.forum-auto.com...a/sujet2882.htm



(Pozycji spoczynkowa ramienia pozostaje podobno bez zmian).

bebe - 2010-11-23, 14:22

Wymieniłem wycieraczki na bezstelażowe Motgum, długości to twórcze rozwinięcie szkoły "późny laisar" ;) - 65 i 53 cm. Nie ma porównania z fabrycznymi - widać więcej, nic nie piszczy i nie warczy, w deszczu przestał się pojawiać Denewrujący Zaciek™.
laisar - 2010-11-23, 15:24

U mnie niestety zaczęły ostatnio właśnie warczeć - muszę się im przyjrzeć bliżej. No, ale to już w końcu niemal rok... Natomiast wbrew obawom Mamerta funkcję podstawową - czyli oczyszczanie szyby - w dalszym ciągu spełniają zadowalająco.


Cytat:
w deszczu przestał się pojawiać Denewrujący Zaciek™.

<skandowanie> Fot-ka! Fot-ka! </> (;

bebe - 2010-11-25, 00:23

laisar napisał/a:
Cytat:
w deszczu przestał się pojawiać Denewrujący Zaciek™.

<skandowanie> Fot-ka! Fot-ka! </> (;

Dobrze, na specjalne życzenie laisara - fotki przezroczystej szyby. :]

To jest miejsce, w którym nie robi się zaciek. :)


Na tym zdjęciu zaciek nadal się nie robi. :]


Widok ogólny, po śladzie z prawej widać, że mimo monstrualnych rozmiarów lewa wycieraczka nadal mieści się na szybie. :)


Wycieraczki zachodzą na siebie w stanie spoczynku, ale nie mąci to spokoju mego snu. :]

krakry1 - 2010-11-25, 16:12

Masz za czyste szybu i nic nie widać. :-P
sereq - 2010-12-08, 12:10

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=70047#70047
lurtz napisał/a:
Takze wymienilem. Typowo maja 52 cm. Ja kupilem asymentryczne 55 i 52 z Valeo. Kolosalna roznica :) Koszt 52zl.


Szukam takiego zestawu, ale znajduje tylko 550/530 550/510 i 550/500 ;) \. Gdzie kupowałeś jesli wolno spytac?

Czy kupowałeś nie zestaw , a dwie pojedyncze?

Rozumiem że 530 tez by weszły na prawą stronę ?

laisar - 2010-12-08, 13:07

@sereq: W zasadzie wszystko w niniejszym temacie dotyczy dokładnie tak samo Dustera.
Martens - 2010-12-08, 15:43

Podepnę się pod temat, bom techniczny gamoń. Kupiłem wycieraczki Boscha. Rozpakowałem. Próbowałem zamontować, ale powyskakiwały mi jakieś plastikowe elementy z tej części pióra, którą się "przyczepia" do ramienia wycieraczki. Co robię nie tak?
sleeva - 2010-12-08, 15:52

A jaką masz końcówkę na ramieniu wycieraczek? Bo to co sprzedają z piórami to są uniwersalne zestawy - czasem trzeba wpiąć jeden element plastikowy, czasem drugi. I całość wciskasz w ramię w samochodzie.
vampiresku - 2010-12-08, 20:04

Ja zamontowałem 60i55cm.Kupowałem na allegro.Koszt coś 90zł valeo.
sereq - 2010-12-08, 20:14

vampiresku napisał/a:
Ja zamontowałem 60i55cm.Kupowałem na allegro.Koszt coś 90zł valeo.



a jak ci to pasuje ? Nachodzą mocno na siebie ? Bo ja przed chwilą zmierzyłem długość fabrycznych wycieraczek w dzisiaj odebranym Dusterze i mają tylko po 50 cm (w innym wątku ktoś pisał że fabrycznie jest 52, ale chyba nawet nie ma takiego rozmiaru) , więc 60/55 będą na pewno nachodzić

laisar - 2010-12-08, 20:35

@sereq:

laisar napisał/a:
W zasadzie wszystko w niniejszym temacie dotyczy dokładnie tak samo Dustera.

Czyli fotki też: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=69575#69575 albo http://www.daciaklub.pl/f...p?p=43355#43355

laisar - 2010-12-08, 20:35

@Martens: http://rb-aa.bosch.com/bo...L&publication=1


Albo u konkurencji (lepsze rysunki, system chyba dość podobny): http://www.motgum.com/index.php?pid=21 ("Ramiona z zakończeniem hakowym").

sereq - 2010-12-08, 20:47

laisar napisał/a:
@sereq:

laisar napisał/a:
W zasadzie wszystko w niniejszym temacie dotyczy dokładnie tak samo Dustera.

Czyli fotki też: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=69575#69575 albo http://www.daciaklub.pl/f...p?p=43355#43355


ok, ale to oznacza że rozmiar szyby i długość/rozstaw ramion w Loganie jest taki sam ? Sorry że tak dopytuje, ale nie jest to jasne dla mnie (na razie ;-)

laisar - 2010-12-09, 00:35

Tak.
esdziewiaty - 2010-12-09, 00:42

Ja juz sie przymierzam do włożenia większych wycieraczek. Te które daje producent sa absolutnie za krótkie. Teraz pytanie do uzytkowników wycieraczek bezstelażowych, jak to się sprawdza w Daćkowych szybach?
Głównie chodzi mi o zachowanie na większej prędkości.

laisar - 2010-12-09, 00:58

Ja nie zauważyłem żadnych problemów.
Martens - 2010-12-09, 08:38

laisar, dziękuję!
mekintosz - 2010-12-09, 09:19

Zaworki zamontowane. Nie demontowalem kratki. Dzialaja ale niestety cos za cos - zmieniszyla sie sila psikniecia. Z tylu i tak lał woda ale z przodu wymaga to na nowo usawienia wysokosci spryskiwania.
bebe - 2010-12-09, 11:23

esdziewiaty napisał/a:
Teraz pytanie do uzytkowników wycieraczek bezstelażowych, jak to się sprawdza w Daćkowych szybach?
Głównie chodzi mi o zachowanie na większej prędkości.

Normalnie się zachowują.

Za to wycieraczki bezstelażowe Motgum bardzo nie lubią się z lodem. W sensie - wystarczą jakieś niewidoczne resztki na piórze i maże niemiłosiernie. Jak się dokładnie wyczyści pióro do czysta - bajka, czyści idealnie.

Jeżeli zima jeszcze wróci i mocniej zmaltretuje mi wycieraczki, rozważę na wiosnę wymianę na Bosch Aerotwin. (Wiem, Bosch ssie, ale ten model akurat ma najwyższe oceny w testach, więc może nie będzie tak źle.)

laisar - 2010-12-09, 12:57

bebe napisał/a:
wycieraczki bezstelażowe Motgum bardzo nie lubią się z lodem

Ale czy to na pewno wina Motgumu, czy samej bezstelażowatości? Czy ktoś mający pióra innej marki ma jakieś obserwacje na ten temat?

Prezes - 2010-12-09, 15:18

Ja mam jakieś marketowe, przy temperaturze powyżej 0 są super, poniżej przymarza na środku i rozmazuje obraz..
Cendra - 2010-12-09, 16:29

laisar napisał/a:
Ale czy to na pewno wina Motgumu, czy samej bezstelażowatości? Czy ktoś mający pióra innej marki ma jakieś obserwacje na ten temat?


Opinia ze Scenica i jego wycieraczek Valeo...
Bananowe rozmazują okropnie jak mają chociaż trochę lodu/sniegu.

Zdecydowanie wolę standardowe, szkoda, że takich do Scenica nie można kupić (te kosztowały 170zl komplet :!: )

marchewa - 2010-12-09, 21:40

Ja kupiłem bezstelażowe Alca 50cm (tak, wiem, poszedłem na łatwiznę, ale nie chciało mi się eksperymentować z rozmiarami ;-) ) Cena 19,90 za sztukę. Przy mrozie około -10 popiskiwały troszkę, czasem troszkę zamarzały ale ogólne wrażenie super, wycierają duuużo lepiej niż standardowe. I łatwiej je oczyścić z lodu i śniegu niż piórowe. No i cena przystępna, nie będzie żal zmienić jak się troszkę zużyją.
wilanowiak - 2010-12-15, 16:00

ja 2 dni temu kupilem w realu sene 50cm za 7zł bo mi od strony kierowcy strasznie mazala. Ta mam nadzieję wytrzyma jakoś do końca zimy :)
piotrres - 2010-12-15, 22:23

Zamierzam wymienić standartowe 510-tki na coś dłuższego i od razu pytanie w kwestii następującej:
Jakim cudem te wycieraczki nie kolidują ze sobą?

skoro typówki w położeniu spoczynkowym są równoległe (mechanizm prostowodowy)
Czy była jakaś ingerencja w ten mechanizm, kształt ramion, etc.
TMM czyli "patyki" miałem dawno ;-)

mekintosz - 2010-12-15, 22:26

U mnie minimalnie od kierowcy zachodzi na te od strony pasazera ( 0.5 cm ). Okazuje sie, ze ta kierowcy "ucieka" przed pasazera i wszystko dziala.
RnR - 2010-12-15, 22:26

zewnetrze wycieraczki porusza sie znacznie szybciej niz wnetrze wiec ta ktora jest na gorze (kierowcy) "odejdzie" szybciutko na bezpieczna odleglosc i nie ma najmniejszego problemu :)
bebe - 2010-12-15, 22:38

piotrres napisał/a:
Zamierzam wymienić standartowe 510-tki na coś dłuższego i od razu pytanie w kwestii następującej:
Jakim cudem te wycieraczki nie kolidują ze sobą?

Odwrócę pytanie - jakim cudem miałyby kolidować? Jak sam zauważyłeś, są równoległe, zaś ramiona prowadzące również działają równolegle, nie z przeciwległych końców maski, więc w momencie, kiedy już ruszą, nie mają możliwości się spotkać. Jedyny moment, kiedy się dotykają (ledwo, ledwo), to w stanie spoczynku.

Nie wiem, jak w Dusterze, ale w Loganie wycieraczki w stanie spoczynku nie są idealnie równoległe, tylko pod niewielkim kątem, może dlatego się nie "spotkały".

piotrres napisał/a:
skoro typówki w położeniu spoczynkowym są równoległe (mechanizm prostowodowy)
Czy była jakaś ingerencja w ten mechanizm, kształt ramion, etc.
TMM czyli "patyki" miałem dawno ;-)

"Wszyscy wiedzą, że pewnych rzeczy nie da się zrobić. Aż przychodzi taki, co nie wie, i on to robi." ;)

Nie było żadnej ingerencji. Tak ekstremalna długość piór wynikła z tego, że się pomyliłem i kupiłem 650 mm zamiast 600 mm. :) Ale okazało się, że pasują i działają świetnie, więc wystarczyło tylko dorobić teorię, że niby tak miało być. ;)

laisar - 2010-12-16, 18:19

http://www.daciaklub.pl/f...php?p=3370#3370
Cytat:
Do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze przestawić wycieraczkę pasażera, żeby "zamiatała" aż do kąta ok.95-100° (to ta przerywana linia na rysunku-bardzo-poglądowym poniżej - rozmiary i kąty są na nim oczywiście bardzo przesadzone).

No i kicha /: Jak zwykle "trochę" mi to zabrało, ale dziś sprawdziłem - niestety, patent nie zadziała, bo lewa wycieraczka, kierowcy, nawet po przestawieniu "wyprzedza" w czasie ruchu tę pasażera...

jackthenight - 2010-12-16, 20:14

A nie lepiej Laisar po prostu kupić krótszą wycieraczkę pasażera np. 45 a kierowcy większą np. 55.
I tak odpowiednio dobrać wycieraczkę pasażera kupując ją mniejszą niż 50 a kierowcy większą niż 50 aż trójkąt całkowicie zniknie - w niektórych autach tak robią fabrycznie.

Tak jak na rysunku niżej, skrócenie wycieraczki pasażera i zwiększenie długości wycieraczki kierowcy usunie niechciany trójkąt.

wat - 2010-12-16, 20:44

najgorsze jest to ze ten patent w sandero nie działa szba jakos dziwnie wyprofilowana i srodki wiekszych wycieraczek zle przylegaja i środków nie zbiera a czasem końców
bebe - 2010-12-16, 20:48

jackthenight napisał/a:
A nie lepiej Laisar po prostu kupić krótszą wycieraczkę pasażera np. 45 a kierowcy większą np. 55.

Sto lat temu w tym samym wątku:

laisar napisał/a:
Czyli:
Cytat:
60 cm na strone kierowcy i 45 na strone pasazera

- jaaaaasne, a jak całkiem zdejmę tę pasażera to już w ogóle nie będzie żadnego problemu? d;


A na serio: ograniczenie widoczności przy 45 cm byłoby dla mnie jeszcze gorsze niż trochę zaciekający trójkącik - klasyczny przypadek leczenia cholery dżumą <;

jackthenight - 2010-12-16, 20:58

bebe napisał/a:
Sto lat temu w tym samym wątku:


A no właśnie, sto lat temu to negował i może nie potrzebnie skreślił, może teraz ma inne zdanie.
Tyle metod już tu opisaliście i każda ma jakieś wady, trzeba wybrać tą metodę, której wady jesteśmy w stanie przyjąć - dlatego ja założę dla próby, 45 cm wycieraczka pasażera a 55 wycieraczka kierowcy -w wycieraczce pasażera 2.5 cm od góry i 2.5 cm od dołu raczej różnicy wielkiej nie robi i chyba tego nie będzie widać, a sumarycznie 5 cm po długości wycieraczki powinno wyeliminować trójkąt.
Poza tym są producenci aut np. Ford w których właśnie w ten sposób eliminują fabrycznie niechciany trójkąt.

piotrres - 2010-12-16, 22:59

wat napisał/a:
najgorsze jest to ze ten patent w sandero nie działa szba jakos dziwnie wyprofilowana i srodki wiekszych wycieraczek zle przylegaja i środków nie zbiera a czasem końców


"No to nici z helikoptera", jak mawiał McGywer(Pomysłowy_Dobromir.us) , bo w Dusterze jest szyba od Sandero, jak mnie poinformował serwisant.
Nb. ten sam pan namawiał mnie do wymiany wycieraczek na większe jak wykończę fabryczne...
bebe napisał/a:
pomyliłem i kupiłem 650 mm zamiast 600 mm. :) Ale okazało się, że pasują i działają świetnie, więc wystarczyło tylko dorobić teorię, że niby tak miało być.
:mrgreen:
laisar - 2010-12-17, 00:08

jackthenight napisał/a:
sto lat temu to negował, może teraz ma inne zdanie.

NIE! <:

Ale rozwiązanie, które ja chyba w efekcie wypróbuje, też już proponowałeś w tym temacie (:

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=43357#43357
jackthenight napisał/a:
A może zamiast zakładać coraz to dłuższe wycieraczki, wymienić ramię pasażera na takie jak na zdjęciu ramię pierwsze od dołu :

http://motgum.pl/foto/ram..._13cba7f6c6.jpg

Takie wygięte ramię efekt powstającego trójkącika by całkowicie chyba usunęło.


Tylko muszę znaleźć sklep, który mi je najpierw wypożyczy celem przymiarki... [:

Ammianus - 2010-12-17, 08:37

Dorzucę swoje dwa grosze.

Mam wycieruchy z supermarketu 600mm i 550mm. u pasażera. Mam trójkąt na szybie. Nie sypiam, nie jadam, koszmar. Następne kupię dwie 600mm, może to ukoi moje nerwy.

jackthenight - 2010-12-17, 09:28

Ammianus napisał/a:
Następne kupię dwie 600mm, może to ukoi moje nerwy.


Nic to nie da, trójkąt będzie tak samo duży jak przy obu wycieraczkach 50cm.

Aby zmniejszyć trójkąt rozmiarami wycieraczek trzeba zwiększać wycieraczkę kierowcy, a zmniejszać wycieraczkę pasażera.

Jak miałeś wcześniej 600 i 550 i był trójkąt, to aby trójkąt zniknął musiałbyś założyć wycieraczkę mniejszą pasażera np. : 450 albo i nawet 400

piotrres - 2010-12-20, 22:59

No i stało się: mieniłem wycieraczki na elastyczne ze spojlerem:

Lewa: 510 mm
Prawa: 550 mm


Od razu lepiej... 8-)
Kombinowałem z lewą 530 ale wychodziła mi kolizja w położeniu spoczynkowym.

TD Pedro - 2010-12-28, 10:11

czy pisząc "lewa" masz na myśli wycieraczkę kierowcy? - ja zamontowałem w jej miejsce również elastyczną ze spojlerem i "weszła"mi 550 mm - może dlatego, że prawą (pasażera) pozostawiłem oryginalną?...
48piotr - 2011-01-03, 09:11

Założyłem "600"-24" od strony kierowcy jest ok.
piotrres - 2011-01-03, 16:15

TD Pedro napisał/a:
czy pisząc "lewa" masz na myśli wycieraczkę kierowcy? - ja zamontowałem w jej miejsce również elastyczną ze spojlerem i "weszła"mi 550 mm - może dlatego, że prawą (pasażera) pozostawiłem oryginalną?...

Zastanawiam się czy nie przełożyć tak jak u Ciebie. Bo moja Żona stwierdziła że "nie widzi różnicy" i w związku z tym lepiej dać dłuższa po stronie kierowcy. "Strzyżono, golono" ;-)

Arturos - 2011-01-05, 00:29

ja od razu tego samego dnia po odbiorze wymieniłem na silencium, ale od strony kierowcy dłuższą chyba 550 a od pasażera krótszą... nie pamiętam rozmiarów ale sprawdzę to dopiszę. Uważam, że było to dobre posunięcie bo fabryczne stanowczo zbyt nisko górę wycierały, teraz jest OK :mrgreen:
esdziewiaty - 2011-01-05, 00:55

Ja kupiłem BOSCHE ECO , stelażówki , 600mm i 550mm , no cóż mogę powiedzieć-luksus. Polecam każdemu.
KaS602 - 2011-01-05, 13:29

esdziewiaty napisał/a:
BOSCHE ECO , stelażówki , 600mm i 550mm


Miałem takie założone ( tu dowód: http://www.daciaklub.pl/forum/download.php?id=710 ;-) ) i faktycznie działały rewelacyjnie, tyle, że trwałością nie grzeszyły...

TD Pedro - 2011-01-05, 14:44

można odnieść wrażenie, że Ci małpa zeżarła :mrgreen: wycieraczki ...
KaS602 - 2011-01-05, 17:54

Małpa przyczyniła się do długości anteny radia, nie do żywotności wycieraczek... :)
TD Pedro - 2011-01-05, 18:51

to już teraz wiem skąd się wzięło powiedzenie: "wredna jak małpa" :lol: :lol: :lol:
esdziewiaty - 2011-01-05, 19:20

Przy ich cenie , nie będę narzekał na trwałośc :mrgreen:
TD Pedro - 2011-01-05, 19:27

możesz cichutko "szepnąć" ile Cię kosztowały?
sereq - 2011-01-05, 23:22

Arturos napisał/a:
ja od razu tego samego dnia po odbiorze wymieniłem na silencium, ale od strony kierowcy dłuższą chyba 550 a od pasażera krótszą... nie pamiętam rozmiarów ale sprawdzę to dopiszę. Uważam, że było to dobre posunięcie bo fabryczne stanowczo zbyt nisko górę wycierały, teraz jest OK :mrgreen:


Ja podobnie zrobiłem - kupiłem jakieś noname w Selgrosie, elastyczne bez spojlera, od strony kierowcy 560 mm, od pasażera 510 mm i jest o wiele lepiej. Cena - ok 20 kilka zł/sztuka, na razie 1500 km w trudnych warunkach zimowych wytrzymały, więc nie jest źle ;-) Fabrycznie były 500 mm obie, więc nieporozumienie.

Poza tym tak jak koledzy piszą - od strony pasażera mogłaby być o parę cm dłuższa (np. 530 mm), ale w sumie mi to nie przeszkadza, ważne że po stronie kierowcy powierzchnia którą "obsługuje" wycieraczka jest teraz naprawdę zauważalnie większa.

esdziewiaty - 2011-01-06, 19:35

TD Pedro napisał/a:
możesz cichutko "szepnąć" ile Cię kosztowały?


Dłuższa 25 , krótsza 20. PLNY

TD Pedro - 2011-01-06, 19:37

dzięki, życzę trwałości :-D
tomaszgebala - 2011-01-16, 16:03

LOGAN MCV - wymieniłem właśnie wycieraki, powiększając wymiar po stronie kierowcy na 560 mm a pasażera została w wymiarze 530 mm (większa już nie wejdzie, gdyż oprze się na plastiku przy szybie
laisar - 2011-01-31, 15:18
Temat postu: Przybyłem, zobaczyłem, PRZYKRĘCIŁEM!
http://www.daciaklub.pl/f...p?p=72210#72210
laisar napisał/a:
Tylko muszę znaleźć sklep, który mi je [wygięte ramię wycieraczki] najpierw wypożyczy celem przymiarki... [:

No i znowu skucha /: Przynajmniej tymczasowo: sklep co prawda znalazłem, ale ramion mogłem przymierzyć tylko kilka i niestety żadne nie pasowało. Mimo wszystko pomysł wciąż chyba pozostaje możliwy do realizacji - aczkolwiek... ja już przestałem być nim zainteresowany!

Odniosłem bowiem zwycięstwo nad złowrogą materią (:


Otóż postanowiłem ostatnio sprawdzić kolejne rozwiązanie alternatywne, czyli skrócenie jednego z popychaczy mechanizmu wycieraczek. W tym celu wymontowałem całe ustrojstwo i dokładnie je obejrzałem, mając nadzieję, że jak większość dacii jest prosto rozbieralne. Niestety, produkt firmy "Bosch" okazał się nieprzyjazny modyfikacjom, ponieważ wspólne osie popychaczy to po prostu... nity :roll: Czyli jest to metoda bez możliwości powrotu do stanu poprzedniego - a takich nie lubię /:

Zniechęcony, zmontowałem wszystko ładnie z powrotem, gdy...

<komiksowe>WTEM!</> (;

EUREKA! Olśnienie! Objawienie! Nirwana!

Wymyśliłem C:

Włączyłem wycieraczki, a potem - gdy były w maksymalnym wychyleniu - podstępnie wyłączyłem je kluczykiem w stacyjce. Następnie odkręciłem oba ramiona (klucz płaski nr 13) i ustawiłem je w pożądany sposób: prawe tuż za granicą Złowrogo Zaciekającego Trójkąta, a lewe maksymalnie blisko bocznej krawędzi szyby.

I TO DZIAŁA!

(Czyli po raz kolejny potwierdziła się u mnie reguła, że pierwsza najprostsza myśl jest też najlepsza, a późniejsze zbytnie (prze)kombinowanie nie prowadzi do niczego dobrego d:).

Bonus: mniejszy opór powietrza (;

Zapraszam do podziwiania mego wiekopomnego dzieła (:

(a tu dla porównania wersja przed)

bebe - 2011-01-31, 15:28
Temat postu: Re: Przybyłem, zobaczyłem, PRZYKRĘCIŁEM!
laisar napisał/a:
Bonus: mniejszy opór powietrza (;

...może czasem trochę mniejszy, ale potem jeszcze większyyy... ;) A konkretnie - w stanie spoczynku większy, teraz bardziej wystają nad turbo-aerodynamiczną maskę!

Ale poza tym super sprawa, gratuluję! :] Jak mnie przyciśnie to też sobie tak zrobię, póki co jednak mam za małe cojones. ;)

laisar - 2011-01-31, 15:34

bebe napisał/a:
w stanie spoczynku większy, teraz bardziej wystają nad turbo-aerodynamiczną maskę!

Ha. Ha. Ha... d:

Wiem co piszę: nigdy się za maską nie chowały, więc teraz opór jest mniejszy.


Cytat:
mam za małe cojones. ;)

Spoko-loko, operacja jest w 200% odwracalna (po 100 na każdą wycieraczkę).

Odkręcamy nakrętkę, podnosimy ramię (jak do zmiany pióra), zdejmujemy z ośki, obracamy, pozycjonujemy aż będzie OK, przykręcamy, THE END.

48piotr - 2011-01-31, 15:37

laisar napisał/a:
Zapraszam do podziwiania mego wiekopomnego dzieła (:

Bardzo sprytnie-teraz tylko listek figowy na nr rejestracji i do fotoradaru po fotkę ;-)

Jarosław P - 2011-01-31, 20:16

Laisar czyli zrealizowałeś dawne plany. ( post z 13-11-2007 )
A czy do zdięcia ramion z osiek potrzebny jest ściągacz ?

Chyba podniesienie tylko prawego ramienia załatwi sprawę , po co ruszać lewe ?

Pawlo - 2011-01-31, 20:39

Ściągacz nie potrzebny wystarczy odkręcić jedną nakrętkę i poruszać ramieniem bo ono jest zamontowane jak by na trzpieniu z rowkami
jjmalin - 2011-01-31, 21:05

ja bedę kombinował w długoscią ramion wycieraczek. dluzsze dam od strony pasazera i mniejsza wycieraczke, troszke dluzsza od kierowcy i wieksze pióro
laisar - 2011-01-31, 21:36

Pawlo ma rację - żaden ściągacz nie jest potrzebny, wystarczy podana przeze mnie procedura (podniesienie ramienia powoduje lekkie poluzowanie dziurki, w którą wchodzi ośka).


Przestawienie wyłącznie prawej wycieraczki nie wystarcza: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=72165#72165

kamel - 2011-01-31, 22:57

Temat już kiedyś przerabiałem,... zacząłem od Malucha kupionego w 1976

Aby zwiększyć zakres ruchu wycieraczki należy zmienić długość dżwigni / ramienia /
prawej wycieraczki, następnie na ośce ustawić dolne skrajne położenie ramienia wycieraczki na szybie.
Zmiana długości ramienia jest niewielka rzędu 3- 4mm.
W dawnych samochodach była regulacja długości.

bebe - 2011-01-31, 23:13

kamel napisał/a:
Aby zwiększyć zakres ruchu wycieraczki należy zmienić długość dżwigni / ramienia / prawej wycieraczki, następnie na ośce ustawić dolne skrajne położenie ramienia wycieraczki na szybie.

Akurat w tym konkretnym przypadku (Denerwujący Zaciek Zagłady!) chodzi nie tyle o zwiększenie zakresu (nie wystarczy w tym celu zwiększyć piór?), co o jego przesunięcie. Konkretnie - chodzi o to, żeby wycieraczki dochodziły dalej, a nie wycierały więcej.

laisar - 2011-01-31, 23:30

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=48967#48967
piotrres - 2011-01-31, 23:33

laisar napisał/a:
Pawlo ma rację - żaden ściągacz nie jest potrzebny, wystarczy podana przeze mnie procedura (podniesienie ramienia powoduje lekkie poluzowanie dziurki, w którą wchodzi ośka).

Przestawienie wyłącznie prawej wycieraczki nie wystarcza: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=72165#72165


A miało nie być o seksie... ;-)
Tzn. rzeczone ramiona siedzą na wielowpuście?
Oj. coś dzisiaj kumam jak kumak karpacki w styczniową noc:
można prosić o uproszczony, graficzny instruktaż, jak zdjąć i bezboleśnie założyć, bom manualnie sprawny inaczej, a z drugiej łapki na widok Złowieszczego Trójkąta mnię świerzbią...

P.S.
Co do anty aerodynamicznego podszybia, to doszliśmy do wniosku z kolegą Grand Scenistą, że to chodzi o pułapkowanie wiru Panie majster, w celu osłabienia oporu indukowanego :-P
Wiem wiem: Docent wy mi się tu nie wymandrzajcie się! ;-)

laisar - 2011-02-01, 01:50

piotrres napisał/a:
A miało nie być o seksie...

"A kto mi ciągle pokazuje te świństwa, panie doktorze?!" <;


Cytat:
Tzn. rzeczone ramiona siedzą na wielowpuście?

Tak.


Cytat:
bom manualnie sprawny inaczej

Postaram się coś nabazgrać albo nafocić, ale naprawdę najprościej jest spróbować samemu. Tam nie ma nić skomplikowanego: jeżeli jesteś w stanie odkręcić i przykręcić najzwyklejszą w świecie nakrętkę - a wierzę w Ciebie - to dasz radę (:



Ad PS: Raczej - "Docent, przypatrz się uważnie; naprawdę sądzisz, że którakolwiek daćka w ogóle widziała tunel inaczej niż przejeżdżając obok...?".

Jarosław P - 2011-02-01, 18:35

Mam 56 cm po stronie kierowcy i 48 po stronie pasażera , wycieraczki motgum bez stelażowe.
zbierają bardzo dobrze. Trójkącik i zaciek jednak pozostają.
Wcześniej testowałem odpowiednio 60 i 45 cm jednak 60 cm wydała mi sie zbyt długa i skakała po szybie , a z kolei 45 oczyszczała zbyt małe pole , trójkacik również pozostawał chociaż był o wiele mniejszy.Dłuższa po stronie pasażera nie wchodzi w grę bo koliduje z drugą , w sandero jest jednak chyba troche inaczej niz w loganie.
Jak sie ociepli to spróbuję podnieść ramie pasażera.

Laisar u Ciebie pióra zachodzą na siebie i dlatego musiałes podnieść oba ramiona , ja mam krótsze pióra i nie zachodzą dlatego wystarczy mi podnieść tylko po stronie pasażera ( tak mi sie przynajmniej wydaje ) martwie się tylko czy bedzie to dobrze wyglądać :-(

Jeszcze jedno mówisz że lewe ramie ustawiłeś maksymalnie przy lewej krawędzi szyby , ale czy przy większych prędkosciach nie bedzie wypychało go poza szybę ? Testowałeś to ?

laisar - 2011-02-01, 20:55

Jarosław P napisał/a:
czy przy większych prędkosciach nie bedzie wypychało go poza szybę ? Testowałeś to ?

Ach, tylko czekałem na to pytanie! (:

Tak, oczywiście, że testowałem (na nowiutkiej S8 (8 ), i nie, wycieraczki wtedy nie wypychało. Choć i tak tego nie oczekiwałem - bo niby czemu? Przecież im większa prędkość, tym bardziej pęd powietrza "zniechęca" ramię do odchylenia się od pionu, w którym to ramię kończy zakres ruchu.


Cytat:
60 cm wydała mi sie zbyt długa i skakała po szybie

To nie wina długości jako takiej, tylko złego docisku (aczkolwiek długość ma na niego oczywiście wpływ, tyle że jedynie pośredni). Zmniejszenie nacisku rozwiązuje problem.


Cytat:
Dłuższa po stronie pasażera nie wchodzi w grę bo koliduje z drugą , w sandero jest jednak chyba troche inaczej niz w loganie.

Chyba jednak nie jest inaczej, natomiast istotne jest to, czy prawa zachodzi pod czy nad lewą - tylko w tym drugim przypadku następuje kolizja. (Co zresztą było przyczyną mego pierwotnego niepowodzenia z przestawianiem tylko prawego ramienia).


Cytat:
martwie się tylko czy bedzie to dobrze wyglądać

Eeeetam d:

Jarosław P - 2011-02-03, 16:40

Podniosłem dziś ramiona wycieraczek i trójkąta ani zacieku nie ma !!!:-)

Trochę wysoko leży wycieraczka prawa na szybie , ale może się przyzwyczaję.
Oczywiście muszę to rozwiązanie jeszcze przetestować.
Laisar dzięki za porady.

A wygląda to tak :

jjmalin - 2011-02-07, 12:35

ja nie umiem tego sciągnąć ( ramienia prawego ) a nie chcę czegoś połamać ...

wie ktoś z jakiego autka pasowałoby takie ramię ?? ( dł. od sruby do zaczepu 50 cm lub troszke więcej )


piotrkrk - 2011-02-07, 12:47

W temacie wycieraczek do Dustera - założyłem stelażowe 60cm + 55cm, teraz jest dobrze:


laisar - 2011-02-07, 13:02

jjmalin napisał/a:
ja nie umiem tego sciągnąć ( ramienia prawego ) a nie chcę czegoś połamać

Bez obaw - pomalutku, jeszcze raz: odkręcić nakrętkę / podnieść ramię / poruszać nim delikatnie, ale zdecydownie (; wzdłuż osi; zejdzie na pewno bez problemu.

jjmalin - 2011-02-10, 14:19
Temat postu: Przedłużenie ramienia wycieraczki
Witam. W jaki sposób mogę przedłużyć ramię wycieraczki?? jakoś poluźnić czy wybić?? jest tam dobre z 4 cm i sprężyna więc technicznie jest możliwe. w 55 cm tak na 57/ 58 cm bym chciał.
benny86 - 2011-02-10, 15:30

Po co chcesz ramię wydłużać? Jak na moje oko jedynym efektem będzie to, że szyby w dolnej części będzie gorzej "wycierana". Rozsądniejszym wyjściem byłoby zamontowanie dłuższych piór wycieraczek, jeśli zależy Ci żeby wycieraczki pracowały na większej powierzchni szyby
jjmalin - 2011-02-10, 18:04

mam wycieraczki kierowcy 61 cm i pasażera 48 cm dodatkowo podniosłem obydwa ramiona
wat - 2011-02-10, 22:11

jjmalin a jak Ci chodzi 61?
bo jak dałem 55 to jakos tak dziwnie jakby siły troche nie miała a dwa jak sie szyba zasyfi to maze i maze a testowałem juz wiele firm.
płaskie jakie nie kupie powyzej 51 to zawsze mi albo środkiem albo koncami pierdzielone nie zbierają :cry:

jjmalin - 2011-02-10, 23:16

ładnie chodzi. mam płaskie 61 cm i spoko nic nie haczy normalnie chodzi
wat - 2011-02-11, 07:05

a z jakiej firmy
laisar - 2011-02-11, 08:31

jjmalin napisał/a:
jest tam dobre z 4 cm i sprężyna więc technicznie jest możliwe

Niewydajemisię... Te 4 cm wygląda na rozsądne minimum, zapewniające odpowiednią sztywność ramienia. A nawet, gdyby udało się jakoś bez zniszczenia całości wyciągnąć końcówkę, to przecież spowoduje to mocniejsze rozciągnięcie sprężyny, co niekoniecznie musi mieć pozytywne skutki... Zatem - zdecydowanie odradzam, lepiej po prostu poszukać jakiegoś zamiennika, nawet z innej marki.

jjmalin - 2011-02-11, 12:41

patrzyłem za clio ale nie znam długości ramienia. w bricomarche kupowalem 4car Aero... chyba troche za długą kupiłem bo nie mam docisku na środku. dzisiaj pada i sprawdziłem...
wat - 2011-02-11, 13:18

jjmalin napisał/a:
chyba troche za długą kupiłem bo nie mam docisku na środku. dzisiaj pada i sprawdziłem...

A nie mówiłem
U mnie nawet na 55 nie było docisku na srodku od strony kierowcy bo jak ta sama była od strony pasazera to było oki nie więc co o tym myleć :cry:

jjmalin - 2011-02-12, 11:43

ja na krotszej mialem a mialem 57 włożoną
marcinelectro - 2011-02-12, 19:19

Dziwna sprawa z tą 55. Ja oryginalne najpierw zmieniłem na bezstelarzowe i była kicha niemiłosierna, ale potem włożyłem normalne (stelażowe) 55 od kierowcy i 50 od pasażera i tak pięknie zbierają jak marzenie - nawet jak jest zimno. A kupiłem najtańsze pióra za 9,99 zł sztuka.
piotrres - 2011-06-09, 21:13
Temat postu: Dluższe wycieraczki w Dusterze
piotrkrk napisał/a:
do Dustera - założyłem stelażowe 60cm + 55cm, teraz jest dobrze

Ja również, z tym, że, założyłem elastyczne ze spojlerem L=600 mm P=550 mm), vide załączona rycina.
Operacja wymagała delikatnego zwiększenia kąta początkowego (przekoszenia) lewego ramienia podług światłej idei kol. Krtka :-) w celu uniknięcia kolizji między wycieraczkami. Wbrew pozorom precyzyjne ustalenie kąta nie było (dla mnie) takie łatwe.
Złowieszczo Zaciekający Trójkąt Zagłady™ zmalał do Le Petit Triangul© ;-)

TD Pedro - 2011-06-10, 19:06

piotrres napisał/a:
założyłem elastyczne ze spojlerem

a te wycieraczki spełniają pokładane w nich nadzieje (poza - oczywiście polem "rażenia" :lol: )...?

Auto Krytyk - 2011-06-10, 22:41

A ja przejechałem już ponad 40 tys.km na fabrycznych i fabryczne są najlepsze.Rozmiar też jest taki jaki trzeba. Na razie nie wymieniam.
limo - 2011-07-11, 09:24

Fabryczne wycieraczki zaczęły piskać, dziś zmieniłem na "płaskie" 56cm od strony kierowcy i 53cm od pasażera, trójkąta prawie brak.
marcinelectro - 2011-07-11, 12:35

Spróbuje dziś pokombinować tak jak wcześniej zostało przez kogoś napisane 65 od strony kierowcy i 45 od pasażera. Zobaczymy jak będzie wyglądał zaciek.
piotrres - 2011-08-12, 18:49

Po epoce "burzy i naporu tj 600 + 550 mm założyłem 2x 550 mm elastyczne i to jest to!
Rzecz w tym, że "600" przy częściowo zwilżonej szybie dostawała drgań samowzbudnych, co było "widać słychać i czuć". Na szybie suchej lub w ciężkiej ulewie problemu nie było (równomierne tacie suche, bądź hydrodynamiczne).
Jak dla mnie: 2x550 mm plus przestawienie w fazie wycieraczki kierowcy jest rozwiązaniem z wszech miar zadowalającym 8-) . Dobra widoczność plus cicha praca, i tylko Zdegenerowany Trójkąt Zagłady™

Okazuje się , że nie tylko my byliśmy gnębieni przez długość wycieraczek, czego dowodem jest poniższe zdjęcie Logana Ph I 1.5 dCi na rumuńskich blachach, uchwyconego w okolicach Złotych Piasków (BG)

DrOzda - 2011-11-03, 11:19

Ja kupiłem w "Biedronce" :-) jakieś chińskie płaskie wycieraczki w rozmiarze 55 i 52,5 cm.
Pasują i zbierają wodę poprawnie - jakość wykonania również znośna.
Cena 9,99 za sztukę.

BLACHA_997 - 2011-12-04, 16:15

Dobry pomysł !!!!

A jeśli już o piórach wycieraczek mowa, może ktoś już próbował większych wycieraczek na przedniej szybie Dustera? Jeśli tak - będę wdzięczny za informację

48piotr - 2011-12-04, 16:16

600/550
esdziewiaty - 2011-12-04, 17:08

Potwierdzam. Mam już w głowie pomysł jak zlikwidować ten paskudny zaciek tworzący się na górze przedniej szyby.

Potrzeba wycieraczki o długości 610mm na lewą stronę, oraz 550mm na prawą. Tutaj jest cały problem. Potrzeba wycieraczki wygiętej tzw"banan". Fabrycznie montowało się na prawą stronę takie wycieraczki chociażby w VW golfie IV, Audi A8 D2, VW T5. Robiłem przymiarki bardzo pobieżne z wycieraczką od T5 (550mm), niestety zaczep od T5 nie pasuje do Dustera. Na szczęście Audi ma zwykłe quick - clip więc nie będzie problemu. Dodam , że już próba z T5 wypadła baaaardzo obiecująco.

Zaczynam działac w tym tygodniu :mrgreen:

BLACHA_997 - 2011-12-04, 18:10

esdziewiaty napisał/a:
Potwierdzam. Mam już w głowie pomysł jak zlikwidować ten paskudny zaciek tworzący się na górze przedniej szyby.
Obrazek
Potrzeba wycieraczki o długości 610mm na lewą stronę, oraz 550mm na prawą. Tutaj jest cały problem. Potrzeba wycieraczki wygiętej tzw"banan". Fabrycznie montowało się na prawą stronę takie wycieraczki chociażby w VW golfie IV, Audi A8 D2, VW T5. Robiłem przymiarki bardzo pobieżne z wycieraczką od T5 (550mm), niestety zaczep od T5 nie pasuje do Dustera. Na szczęście Audi ma zwykłe quick - clip więc nie będzie problemu. Dodam , że już próba z T5 wypadła baaaardzo obiecująco.

Zaczynam działac w tym tygodniu :mrgreen:



Czekam z niecierpliwością na efekty doświadczeń - będę wdzięczny za wszelkie informacje.

laisar - 2011-12-04, 18:23

esdziewiaty napisał/a:
Mam już w głowie pomysł jak zlikwidować ten paskudny zaciek tworzący się na górze przedniej szyby.

1. Post został przeniesiony do właściwego tematu, więc proponuję przeczytać go od początku.

2. Zmiana długości nie wystarcza.

3. Najprostsze i najlepiej działające rozwiązanie: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=77767#77767


esdziewiaty - 2011-12-04, 18:50

Nie mógłbym jeździć z tak ustawionymi wycieraczkami/ ramionami. Według mnie to połowiczne wyjście z sytuacji. Kojarzy mi się z powypadkowymi ustrojstwami. To co chcę osiągnąć to usunięcie zaklętego zacieku bez ruszania ramion, odpowiednią kombinacją odpowiednich ramion. Nie zadowoliło mnie to mówiąc jednym słowem :-P
laisar - 2011-12-04, 19:32

esdziewiaty napisał/a:
Nie mógłbym jeździć z tak ustawionymi wycieraczkami/ ramionami

Gdyż albowiem ponieważ że bo co? Tylko o to skojarzenie chodzi? Bo wiesz, niektórym to sama Dacia się właśnie kojarzy ze szmelcem-nawet-bez-wypadku... <;

Na pociechę - z wnętrza auta w zasadzie nie widać zmiany (Albo może raczej: nie zwraca ona na siebie uwagi).

Oprócz braku Złowieszczego Trójkąta Zacieku, oczywiście C:


Natomiast jak najbardziej kibicuję Twojej - oby - udanej implementacji innego rozwiązania!

Kabe - 2011-12-04, 20:17

laisar napisał/a:
Oprócz braku Złowieszczego Trójkąta Zacieku

Absolutnie potwierdzam. U mnie kombinacja: nieznacznie dłuższe lewe. nieznacznie krótsze prawe, i bajecznie proste przestawienie o JEDEN ząbek obu ramion dało wynik, który sprawił, że od tej chwili Trójkąt Zagłady stał się dla mnie non-issue. Większość obecnie produkowanych samochodów ma ramiona ustawione pod baaaardzo dziwnymi kątami, a prawa wycieraczka jest często wręcz karykaturalnie krótka. Proponowane tu rozwiązanie daciowe po zmianach absolutnie wyróżnia się w tym gronie swoją powagą, umiarem, i efektywnością.

TD Pedro - 2011-12-04, 20:23

Kabe napisał/a:
Proponowane tu rozwiązanie daciowe po zmianach absolutnie wyróżnia się w tym gronie swoją powagą, umiarem, i efektywnością.

i tak trzymać... :lol:

laisar - 2011-12-06, 17:38

laisar napisał/a:
U mnie [bananowe motgumy 60+53 cm] niestety zaczęły ostatnio właśnie warczeć - muszę się im przyjrzeć bliżej. No, ale to już w końcu niemal rok... Natomiast wbrew obawom Mamerta funkcję podstawową - czyli oczyszczanie szyby - w dalszym ciągu spełniają zadowalająco.

Tak się im przyglądałem, przyglądałem i przyglądałem, aż... minął kolejny rok (((: I co prawda w ramach przygotowania do jesieni i zimy kupiłem już z miesiąc temu nowe piórka, ale z rozpędu postanowiłem przeprowadzić dalsze badania polowe działania starych, więc wciąż ich nie wymieniłem.

Zatem - raport: bez zmian; przy za suchej szybie trochę skaczą, ale mokrą oczyszczają bardzo dobrze. Brak też wizualnych oznak zużycia materiału gumowego - nic nie pęka ani nie parcieje. Zobaczymy więc, co będzie dalej...

BLACHA_997 - 2012-01-15, 10:11

Witajcie

Doświadczalnie ustaliłem rozmiar wycieraczek w moim prochowcu. Lewa - 55, prawa 48. Wyszedłem z założenia, że największe pole widzenia potrzebne jest po stronie kierowcy, natomiast obszar po stronie pasażera i tak częściowo, od góry zasłania lusterko wsteczne.
Tym sposobem zlikwidowałem denerwujący trójkącik na górze szyby. Dla mnie jest OK - polecam.
Próbowałem także zakładać większe pióra np. 60 i 55 oraz inne kombinacje, ale jest to możliwe przy standardowych (wąskich) wycieraczkach. Gdy założy się tzw. "banany", których szerokość jest zdecydowanie większa uderzają one o siebie.

Artus - 2012-02-03, 23:32

ian napisał/a:
A może ankieta: ile użytkowników Dacii wymieniło już oryginalne wycieraczki? Chodzi o ten przerażliwy pisk występujacy czasami podczas ich pracy, który niektórych moich pasażerów doprowadza do rozstroju nerwowego. Ciekawe, że częściej występuje on w okresie jesienno-zimowym niż letnim... Już się nawet zastanawiam, czy tak jak w przypadku opon nie występuja wycieraczki letnie, i zimowe...


Kupiłem Motgumy za jakieś 20 zł i są bezszelestne nawet przy -20. Te fabryczne to chyba wersja letnia :mrgreen:

limo - 2012-02-04, 21:59

jak mrozy puszczą to wymieniam na nowe jeszcze nie wiem jakie, raz już wymieniałem bo fabryczne szybciutko zaczęły dawać głos.
Artus - 2012-02-04, 22:03

limo napisał/a:
jak mrozy puszczą to wymieniam na nowe jeszcze nie wiem jakie, raz już wymieniałem bo fabryczne szybciutko zaczęły dawać głos.


Only Motgum ;-)

mekintosz - 2012-02-27, 21:44

Planuje wymienic wycieraczki z aktualnego zestawu 56 i 53 cm na 60 i 53 Boscha. Czy 60 mm plaska-bezstelazowa aero bedzie wystrarczajaco dobrze przylegac do szyby podczas wycierania jej ? Oczywiscie Sandero.
Azrael - 2012-02-27, 23:32

W loganie 60 aero porysowała mi szybę
mekintosz - 2012-02-28, 00:15

Azrael napisał/a:
W loganie 60 aero porysowała mi szybę


Co Ty gadasz ???? W srodku wycieraczki ? Moze jest zbyt sztywna ?

laisar - 2012-02-28, 11:31

mekintosz napisał/a:
Czy 60 mm plaska-bezstelazowa aero bedzie wystrarczajaco dobrze przylegac do szyby podczas wycierania jej ?

Czy aero - to nie wiem, ale moje od Motguma przylegają dobrze.

(I tak, wciąż te stare - powoli dobiegają do 2,5 roku...).

mekintosz - 2012-02-28, 11:53

MCV ma chyba inna krzywizne szyby niz sandero.
laisar - 2012-02-28, 12:23

Niewykluczone - zawsze mogę pożyczyć na chwilę pióra do sprawdzenia na jakimś spocie (;
Azrael - 2012-03-01, 21:51

mekintosz napisał/a:
Azrael napisał/a:
W loganie 60 aero porysowała mi szybę


Co Ty gadasz ???? W srodku wycieraczki ? Moze jest zbyt sztywna ?


Bosch Aero-Twin i żeby było śmieszniej kupiłem nową w styczniu...
Zmieniłem na 53 z zapasu i nowych rysek póki co nie widzę.

mekintosz - 2012-03-05, 00:07

Powiadaja "raz kozie smierc" - wylicytowalem na allegro komplet bosh areo twin 60 i 53 cm. Oczywiscie bede musial pokombinowac z przestwieniem ramion. Mam nadzieje, ze 60 cm zda egzamin i nic nie porysuje.



Aktualizacja.

Wycieraczki dotarly. Zamontowałem. Musialem lekko obrocic na wieloklinie oba ramiona. Plus juz nie rysuja krawedzi maski. Minus przez nieuwage zniszczyłem jedna z osłon sruby mocujacej ramie ( taka plastikowa ). W sumie jestem z modyfikacji zadowolony. Trojkacik drastycznie zmalal, zas dzieki odp dobranym dlugim ramionom mam na prawde duze pole widzenia oczyszczone. Same wycieraczki Bosha warte swej ceny. Wycieraja perfekcyjnie.

Foto & Video ;-)

https://picasaweb.google.com/110513965918801267192/WycieraczkiBoschAeroTwin60Cm53Cm?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNK15-yJnbfldQ&feat=directlink

Film:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/S40G1-4TDj3a8Jc6yayMhVdEASSibLeenD9_xIqrVz8?feat=directlink

Weles - 2012-04-04, 09:06

..witam..czas na wymianę wycieraczek..podawaliście naście rozmiarów :mrgreen: -jaki rozmiar kupić,założyć pod sklepem i odjechać szczęśliwym?..(bez żadnych kombinacji z przestawianiem)..pozdr.
chriskb - 2012-04-04, 09:50

Ja w DD założyłem po stronie kierowcy 600 mm a po stronie pasażera 550 mm i są OK!
Weles - 2012-04-04, 18:04

..podziękował chriskb..jutro poczynię zakupa i montaż,a na wekeenda kurs nad morze bo zapowiadają fajną pogodę ;-) ..przetestuję sprzęta..pozdr.
BLACHA_997 - 2012-04-04, 18:59

Weles - jeśli nie zmienisz położenia ramion wycieraczek, a kupisz szerokie wycieraczki (tzw. "banany") to przy tych rozmiarach pióra w dolnym położeniu będą o siebie zahaczać. W moim przypadku tak było - miałem założone pióra 60/55. W przypadku tradycyjnych piór ten rozmiar pasuje. Próbowałem także innych kombinacji np. 55/55, 60/50 i w końcu stanęło na 55/48. Dla mnie jest OK. Pióra wycieraczek w dolnym położeniu oddalone są od siebie o ok. 0,5 cm.
Weles - 2012-04-04, 19:19

..ok BLACHA_997..zobaczę co mają na stanie w sklepie i poprzymierzam..byleby na boczną szybę od pasażera nie zachodziły :mrgreen: pozdr.
Daster - 2012-04-04, 19:27

BLACHA_997 napisał/a:
Weles - jeśli nie zmienisz położenia ramion wycieraczek, a kupisz szerokie wycieraczki (tzw. "banany") to przy tych rozmiarach pióra w dolnym położeniu będą o siebie zahaczać. W moim przypadku tak było - miałem założone pióra 60/55. W przypadku tradycyjnych piór ten rozmiar pasuje. Próbowałem także innych kombinacji np. 55/55, 60/50 i w końcu stanęło na 55/48. Dla mnie jest OK. Pióra wycieraczek w dolnym położeniu oddalone są od siebie o ok. 0,5 cm.

Ja takie mam i zachodza na siebie ale tylko w polozeniu spoczynkowym co im wcale w niczym nie przeszkadza.

BLACHA_997 - 2012-04-05, 10:13

Daster napisał/a:
Ja takie mam i zachodza na siebie ale tylko w polozeniu spoczynkowym co im wcale w niczym nie przeszkadza.


Generalnie masz rację, jednak zauważyłem, że w położeniu spoczynkowym duża wycieraczka ("banan") jest blokowana przez mniejszą. Zwróć uwagę, że w przypadku gdy pióra na siebie nie zachodzą w położeniu spoczynkowym duża wycieraczka jest o ok. 1 cm. niżej. Być może w przypadku dłuższych wycieraczek na mechanizm działają jakieś nieznaczne siły, które po dłuższym użytkowaniu mogą np. skutkować uszkodzeniem wycieraczek dlatego zastosowałem mniejsze rozmiary. Być może także, nie mam racji i nic się nie stanie. Aby było ok. to w Twoim przypadku należałoby podnieść na wieloklinie ramię wycieraczki pasażera i będzie OK. :-)

laisar - 2012-04-05, 10:33

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=72085#72085 + http://www.daciaklub.pl/f...p?p=72165#72165 + http://www.daciaklub.pl/f...p?p=77767#77767

Wycieraczki bez problemu mogą zachodzić na siebie, byle ta kierowcy w położeniu spoczynkowym zawsze była nad piórem pasażera (i wszystko jedno, która jest tak naprawdę dłuższa).

Weles - 2012-04-05, 11:49

Powitać..jadę do sklepu po sprzęt czyszczący przednią szybę..jak wymiary(te co podawaliście,że niby są ok ;) ) nie będą grały,to komuś z Was zajączek przyniesie nowiuśkie wycieraczki..oczywiście nie gratisowo :mrgreen:
Auto Krytyk - 2012-04-05, 13:33

Ja miałem standardowe fabryczne wycieraczki i nie narzekałem na nie chociaż w mrozy skrzypiały trochę. Przejechały ponad 54000 km i 1,5 roku chyba nieźle jak na fabryczne pojechały do nowego właściciela.
Weles - 2012-04-05, 14:27

..zakupione i założone(standardowe,600-550mm)..śmigają bezkolizyjnie..dzięki i wesołego alleluja..
Weles - 2012-04-05, 17:01

..echhhh..dłuższe wycieraczki wyczyściły "więcej" szyby i ukazały apokalipsę :evil: ..wcześniej nie zwróciłem na to uwagi-tam gdzie kończyła się fabryczna wycieraczka(kierowcy) mam ślicznie wystrugane półkole na szybie..
wojtek_pl - 2012-04-05, 19:42

Standardowe są 2 x 550...

EDIT: Albo 2 x 500 nie pamiętam :oops:

Weles - 2012-04-05, 20:18

..standardowe,w sensie nie "bananowe"..
sereq - 2012-04-06, 16:37

ja fabrycznie miałem założone 2 x 50 cm, to była całkowita porażka :lol:
Duster z Listopada 2010, może później doszli do wniosku że 50 cm to żałośnie mało i w późniejszych modelach wycieraczka się wydłużyła :)

art350 - 2012-04-06, 16:51

w moim Dusterze standardowe są 2x500. :mrgreen:
limo - 2012-04-07, 08:44

Weles, nie panikuj może to nie rysa tylko po prostu "wyświchtanie". Ja tego typu rzeczy u siebie załatwiam glinką po 2 min nie ma śladu. Jedyne co mi doskwiera w temacie szyby to "kropeczki" od piasku po zimie.
Weles - 2012-04-07, 09:17

..limo wiem co piszę(jest delikatna "ryska"-a wszystko przez to,że koniec wycieraczki był "utwardzony" klejem,którym kiedyś ktoś mi auto upaprał)..i tak sobie wycieraczka jakiś czas szybę szlifowała..ale damy radę,już się przyzwyczajam.."ta" rysa ładnie komponuje się z innymi(pozimowymi,od skrobania szyby) wykonanymi rękoma mojej małżonki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
mekintosz - 2012-04-07, 09:33

vulcanor napisał/a:
Ja miałem standardowe fabryczne wycieraczki i nie narzekałem na nie chociaż w mrozy skrzypiały trochę. Przejechały ponad 54000 km i 1,5 roku chyba nieźle jak na fabryczne pojechały do nowego właściciela.


Fabryczne sa g..o warte. Poprzedni własciciel mojej daci ich nie wymienił przez rok i efektem sa małe ryski widoczne pod swiatło zwłaszcza w nocy. Byc moze tez oszczedzał na płynie do spryskiwaczy Jak nabyłem pojazd wymieniłem od razu na wieksze o o lepszje jakosci. Nowych rysek nie zaobserwowano.

PS. Cos wiecej o tym polerowaniu glinem ? Z doswiadczenia ktos moze powiedziec ?

limo - 2012-04-07, 10:53

co do glinkowania to chodziło mi o coś takiego http://www.detailer.pl/bl...czenie-lakieru/

ale to już hardkor, do porządnego wyczyszczenia powinien starczyć dobrej jakości APC

polerować można tlenkiem ceru rozrobionym z wodą - taka pasta

mariush_78 - 2012-04-22, 08:19

Wczoraj założyłem do Drakuli 482mm i 558mm bananowe. Pasują idealnie - pół centymetra odstępu. Trójkąt i paskudny zaciek zniknął. :-D
Nie trzeba przestawiać mocowań na wieloklinie tak jak w przypadku dłuższych.
Próbowałem ale po stronie kierowcy jeden "ząbek do góry i wycieraczka jest nad czarnym obramowaniem szyby - śmieszne wygląda i zasłania widok. A ząbek niżej po stronie pasażera to trójkąt i zaciek są większe bo wycieraczka tak daleko nie dochodzi :cry:

Tak więc 48 i 56 to chyba najlepsze rozwiązanie dla "bananów"

Pozdrowienia

Dar1962 - 2012-04-22, 09:32

najtańszym za to i wcale nie gorszym rozwiązaniem w Dusterze jest dokupienie jednej tylko wycieraczki - ramkowej kierowcy o długości 60 cm (możemy sobie zaszaleć i pozwolić nawet na Boscha aero - kosztuje kilkanaście zet) i jej wymiana. Efekt jest natychmiastowy - a "stara" kierowcy, która nam zostaje, może potem posłużyć jako zapas przy kolejnej wymiani po zużyciu tej od strony pasażera. Moim zdaniem ramkowe wycieraczki w Dusterze (pomijając ich dużo niższą cenę) jakoś lepiej (bardziej klasycznie) wyglądają w SUVie. Te bezramkowe są jakieś takie metroseksualne :-P
TD Pedro - 2012-04-22, 14:59

Dar1962 napisał/a:
Te bezramkowe są jakieś takie metroseksualne

ciekawe skojarzenie... :lol: u mnie jedna jest klasyczna (ramkowa) a jedna metroseksualna... :oops: :-D

czaju - 2012-04-22, 15:14

u mnie obie metroseksualne w takim razie, ale przynajmniej zimą nie ma z nimi problemów... (każdy kto nałapał w trakcie śnieżycy lodu w stelaż wie o czym pisze :evil: )
wojtek_pl - 2012-04-22, 17:21

Jak do tej pory zaobserwowałem, że te bezramkowe wycieraczki bardzo szybko zużywają się.
czaju - 2012-04-22, 17:49

mam valeo od jakiegoś roku i nie mam z nimi do tej pory problemów, takie jakich wiecznie miałem ze stelażowymi (pękające gumy ;D, niedokładne przyleganie). Może trafiłem na jakiś lepszy model ;D
wojtek_pl - 2012-04-22, 19:21

Miałem Valeo, ze wskaźnikiem zużycia i po trzech czy czterech miesiącach już wskazywał na zużycie, podczas gdy "ramkowe" wycieraczki Championa średnio żyją u mnie rok.

Potem chyba przez pomyłkę kupiłem Boscha "bezramkowe" i też padły bardzo szybko...

Abstrahując od długości piór to polecam Championa.

laisar - 2012-04-22, 19:44

wojtek_pl napisał/a:
bezramkowe wycieraczki bardzo szybko zużywają się

Absolutnie nie potwierdzam: http://www.daciaklub.pl/f...p=119648#119648 - test wytrzymałości wciąż trwa (:

Raczej więc zależy to bardziej od firmy, może modelu, może serii, a mniej od konstrukcji.

bushi - 2012-04-24, 18:39

A u mnie po zalozeniu 60tki i 55tki uzyskalem taki efekt jak na zdjeciu - w spoczynku stykaja sie, ale podczas pracy nie hacza. 60tka nie przylega do szyby sama koncowka, tak wiec wg mnie wystarczylyby dwie 55tki - pozostalby maly odstep w spoczynku a efekt dzialania ten sam.
art350 - 2012-06-20, 16:26

Ja dzisiaj zakupiłem wycieraczki firmy All Ride jedną o rozmiarze 61 cm,a druga 56 cm w stanie spoczynku prawie dolegają do siebie jednak podczas pracy nic nie haczy i ładnie zbiera,a o to przecież chodzi.Oryginalne wycieraczki zakończyły swój żywot po czterech i pół miesiącach. :-( :mrgreen:
kapelusznik - 2012-12-09, 15:15

ajuto !
kupiłem dzisiaj 2x510mm MotGumy (po 15zł w Auchan) i próbowałem je zamontować, ale zanim doszedłem do tego która końcówka jest odpowiednia, to łapy mi tak zgrabiały że zrezygnowałem

może ktoś, kto ma doświadczenie z Loganem i MotGumami pamięta która końcówka pasuje, czy może lepiej się nie bawić i montować na plastiku który w tej chwili mam zamontowany ? (choć nie wiem ile lat ma ta przejściówka i wolałbym świeży plastik zamontować)

jakbym wiedział która przejściówka pasuje, to bym sobie w domu w ciepełku uzbroił wycieraczki i poszedł tylko na chwilę montować na mróz - w rękawiczkach niestety nie wychodzi mi tak "precyzyjna" praca ;-)

kapelusznik - 2012-12-09, 16:14

dobra, nie było pytania
pomęczyłem się troszkę w rękawiczkach i doszedłem że prawidłowy rozmiar końcówki to M2 (najmniejsza)

ze starych się nie dało zaadoptować, bo miały końcówkę plastikową na stałe przymocowaną

marszelest - 2012-12-27, 15:22

przeglądając net natrafiłem na taki filmik ale tutaj to już odjazd na max z długością wycieraczek

Cendra - 2012-12-31, 20:24

Ma czujnik deszczu...
piotr. z - 2013-01-01, 15:00

Nie wiem, co jest, znowu się post nie pojawił po wysłaniu...
W każdym razie mając wycieraczki firmowe (510mm) przestawiłem ramię po stronie pasażera aby wyeliminować słynny trójkąt. Kilka dni temu zmieniłem na wycieraczki 600/550 i musiałem również zmienić kąt ramienia po stronie kierowcy. Wygląda na to, że ramiona są montowane z różnymi kątami, w przeciwnym wypadku byłoby plug&play, jak u kolegi art350.

laisar - 2013-01-19, 00:43

Szczęście było już blisko - w ramach czyszczenia piór z lodu, który czasami ma tendencję do osadzania się na wierzchu, "zwichnąłem" jakoś w grudniu gumę wycieraczki na metalowym rdzeniu.

Niestety, udało się to naprawić - w ten sposób moim Motgumom minęło więc już dobrze ponad... trzy lata (60 tys. km) :shock: i... w zasadzie dalej dość dobrze działają (((:

Ale w końcu - w końcu! - zaczyna wyglądać na to, że być może należy rozważyć, czy nie można by uznać, iż wkrótce pojawi się okruch cienia okazji na wymianę ich na nowe egzemplarze...

(Chociaż też już nie są takie nowe, bo kupiłem je rok z hakiem temu d: ).

Szczerze zatem polecam produkty firmy Motgum [:

Dar1962 - 2013-01-26, 12:06

Ważna sprawa !!!
stosując dłuższą wycieraczkę u kierowcy (zjawisko powszechne u właścicieli DD) należy zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół - czy w spoczynku szczyt wycieraczki kierowcy (tej dłuższej)leżąc nad wycieraczką pasażera nie dotyka jej dolnego krańca Miałem niemiłą przygodę - po serwisie umyto mi auto, jakiś nierozgarnięty matołek kładąc wycieraczki na szybę przeplótł je układając szczyt wycieraczki kierowcy POD dół wycieraczki pasażera. Nie zwróciłem na to uwagi, ruszyłem, przetarłem szybę i przed moimi oczami rozpętało się piekło - coś na kształt tańca z szablami :evil: Prostowanie ramki i ramienia wycieraczki kierowcy trwało długo i było żmudne. Na szczęście się udało i śladu nie ma.
Aby Uniknąć tego niebezpieczeństwa
-stosując ramkę dłuższą należy przestawić o jeden lub dwa ząbki ramię wycieraczki kierowcy w górę - tak aby w spoczynku ich krańce dzieliło je 3-5 cm. Kolizja będzie wówczas niemożliwa, podobnie jak omyłkowe założenie końcówek nawzajem za siebie. Należy tylko dopilnować aby wycieraczka kierowcy w górnym skrajnym położeniu nie wyjeżdżała poza szybę (ja przesunąłem o 2 ząbki i bieg kończy 1,5 cm od pionowego jej krańca a leżąc jest skraju naklejki atermicznej)

pluto - 2013-01-26, 12:51

U mnie bez przestawiania ramion wycieraczek odległość wynosi około 1,5 - 2 cm. Wymieniłem tylko stronę kierowcy na 60 cm, pasażera jest oryginalna tj: 50 cm i jest git ;-)
Dar1962 - 2013-01-26, 14:26

tyle powinno wystarczyć, same za siebie nie zajdą i nikt rozumny też ich nie przestawi.Nie wykluczam,że u mnie fabrycznie były źle ustawione.Dmuchając na zimne ustawiłem ramkę w spoczynku w takiej pozycji - podczas pracy zatrzymuje się w pionie 1,5 cm od skraju szyby
laisar - 2013-01-26, 20:18

Kpt.Oczywisty napisał/a:
Ważna sprawa !!!

Genialne! Dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł...

(((;

Dar1962 - 2013-01-26, 22:22

relacjonujemy - jak mniemam - nie do końca o to samo - ty sukces i rozwiązanie tajemnicy słynnego trójkąta bermudzkiego, ja katastrofę drogową ramek w efekcie zbyt blisko zaparkowanych ramion w następstwie błędu czynnika ludzkiego, który ktoś łatwo może powtórzyć, przed czym przestrzegam potomnych. Okazuje się,że rozwiązania najprostsze nie są wcale takie oczywiste, koło też wymyślono na różnych kontynentach i w różnym czasie niezależnie, wcale od siebie nawzajem nie ściągając (szpiegostwo przemysłowe było zapewne jeszcze powijakach) więc ironia i sarkazm są tym bardziej zbędne i pozbawione racjonalnych podstaw
mekintosz - 2013-01-26, 23:58

Przy okazji dodam, że w Sandero 2009 r. producent zastosował nie łamiące się ramiona wycieraczek, co w standardowym fabrycznym ustawieniu skutecznie uniemożliwia ich podniesienie celem np odśnieżenia szyby bez rysowania klapy silnika. Jedynym ratunkiem jest przekręcenie o ząbek lub dwa na wieloklinie.
Paweł - 2013-02-15, 08:36
Temat postu: SanderoII - wycieraczki - rozwiązanie problemu zacieku
Myślę,że udało mi się rozwiązać problem zacieku z trójkącika po pracy wycieraczek. Fabryczne wymiary wycieraczek to kierowcy 550 mm a pasażera 500 ,przy pracy wycieraczek zostawał trójkąt z którego robił się zaciek , bok zostający miał około 2,5-3 cm długości
Rozwiązanie
Wymieniłem wycieraczkę kierowcy na długość 600mm i temat praktycznie zniknął, pozostaje 2- 3 mm, spróbuję skasować całkowicie poprzez wymianę wycieraczki pasażera na długość 480 mm lub przestawienie wycieraczki o 1 ząbek na osi jak zrobi się cieplej

laisar - 2013-02-15, 10:26

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=179
Paweł - 2013-02-15, 10:50

laisar napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=179

ten wątek wcześniej czytałem ale o konkretnym rozwiązaniu dla nowego sandero nie ma w nim słowa ,dlatego zamieściłem ten post.

laisar - 2013-02-15, 11:14

Paweł napisał/a:
o konkretnym rozwiązaniu dla nowego sandero nie ma w nim słowa

Przecież mimo nieco innych ramion wszystko jest w sumie tak samo - więc i takie same są rozwiązania tego problemu...

Paweł - 2013-02-15, 11:55

laisar napisał/a:
Przecież mimo nieco innych ramion wszystko jest w sumie tak samo - więc i takie same są rozwiązania tego problemu...

teoretycznie tak tylko oszczędziłem innym użytkownikom sandero II eksperymentów (które sam przeprowadziłem) czy założyć długość 580 ,600,620 podając konkretne rozwiązanie
IMHO takie fora właśnie do tego służą użytkownikom , że jeżeli ktoś znajdzie konkretne rozwiązywanie to się dzieli nim, bo teoria nie zawsze się sprawdzi w praktyce :-D

laisar - 2013-02-15, 12:04

Paweł napisał/a:
podając konkretne rozwiązanie

Ależ ja nie krytykuję, to zawsze przydatne i zgadza się, że o to chodzi (: - wskazałem tylko temat, gdzie już omawialiśmy sprawę, żebyś nie wywarzał otwartych drzwi, gdybyś go nie znał...

Paweł - 2013-02-15, 12:08

temat doskonale znam bo focusie MK1( którym jeździłem 11 lat) ten trójkąt jest jeszcze większy i tam nie ma tak prostego rozwiązania jak wymiana jednej wycieraczki
laisar - 2013-02-15, 12:21

Paweł napisał/a:
nie ma tak prostego rozwiązania jak wymiana jednej wycieraczki

Dokładnie! (:

Piotr_K - 2013-02-15, 18:10

http://www.daciaklub.pl/f...p=158512#158512
Mariusz napisał/a:
Ja kupuję u nich i muszę powiedzieć towar mają przyzwoity


Wycieraczki też kupowałeś? Nie podają producenta, jaka ich jakość?

Mariusz - 2013-02-15, 20:15

Wycieraczek nie kupowałem. Patrząc na cenę za niewiele drożej kupisz na allegro wycieraczki VALEO
mekintosz - 2013-02-17, 02:37

Czyli nadal producent nie wyciaga wnioskow z poprzedniej wersji pojazdu. Mozna chyba na etapie projektowania tak dobrac długość oraz kąty ramion by zniwelować ten trójkąt. Kolejne osoby beda walczyc z tym zjawiskiem w nowym Sandero ;-(

PS> Pewnie w Clio jest cacy ;-)

laisar - 2013-02-17, 03:15

mekintosz napisał/a:
producent nie wyciaga wnioskow [...] Pewnie w Clio jest cacy

Niby właśnie wyciąga, ale jakoś dziwnie - akurat w lodgy / dokkerze jest cacy...

Boogie - 2013-02-17, 13:43

W Lodgy tak cacy nie jest, też myślę nad zamontowaniem dłuższej wycieraczki bo sie robi trójkąt.
mekintosz - 2013-02-17, 13:55

Tylko Sandero II jest bezposrednim nastepca Sandero I ;-) -> stad moja opinia o braku poprawy wycieraczek.
wat - 2013-02-17, 22:37

mekintosz przecież dali jedną dłuższą i ramiona wymienieli więc cos tam powoli działają że by ją udoskonalic a że im powoli idzie to jz inna inszosc
art - 2013-02-18, 09:17

Mariusz napisał/a:
Patrząc na cenę za niewiele drożej kupisz na allegro wycieraczki VALEO


Nie wiem, może miałem pecha albo coś, ale kiedyś zakupiłem sobie piękne wycieraczki VALEO, drogie jak cho*era :) problem w tym że się rozpadły po 4/5 miesiącach, guma zaczęła odłazić od reszty :) teraz się przerzuciłem na wycieraczki z marketów i nie narzekam, śnieg, mróz, deszcz nic im nie straszne ;)

Mariusz - 2013-02-18, 09:38

Valeo produkuje oryginalne wycieraczki Renault więc dlatego przytoczyłem tą firmę. Teraz założe je i zobaczę jak długo wytrzymają.
marszelest - 2013-02-18, 19:54

w meganie cały czas używałem Valeo i wytrzymywały max 1 rok ,czasem po pół roku mazały
zależy jaka partia trafisz :mrgreen:

DrOzda - 2013-05-13, 17:51

Ponieważ fabryczne wycieraczki do Lodgy to jakiś paździerz (oryginalny rozmiar 22 i 16 cali), zmieniłem je na biedronkowe płaskie po dyszce za sztukę:
http://tugazetka.pl/biedr...owe,wycieraczki
Dłuższa 22 cale ale można dać dłuższą (23 lub nawet24) tyle że 22 jest najdłuższa od tego producenta.
Krótsza 17 cali jest optymalna i dłuższa już się nie zmieści bez kolizji z brzegiem szyby.
Zdecydowanie lepiej zbierają i są cichsze

Karenzo - 2013-06-22, 23:26

Witam totalnie nie znam się w tym temacie a wycieraczki w dustarze mają okrągły rok więc wypadało by je zmienić . Poprosił bym o propozycje konkretnych modeli z długością (a link na allegro w ogóle był by super ) .
Myślę że do 100 zł za komplet można dostać coś porządnego .
Mam teraz fabryczne wycieraczki i są za krótkie

Dar1962 - 2013-06-22, 23:51

temat opisano już dość dokładnie. warto poszukać. Przednie standardowe wycieraczki mają po 50 cm. Proponuję zaopatrzyć się w zwykłe ramkowe (są tańsze niż bezramkowe - myślę tu o produktach markowych - i na szybie DD dobrze się spisują, Bosch robi niezłe) 60 cm kierowcy i 55 pasażera. Poprawimy w ten sposób powierzchnię wycierania i przed oczami nie będzie irytującego nie wytartego trójkąta. Przy nadwymiarowej długości ramek należy zwrócić uwagę aby w spoczynku nie moża ich było przełożyć i żeby ich końce zachodziły na siebie, bo po uruchomieniu pogną się zarówno ramki jak i ramiona
laisar - 2013-06-23, 00:14

@Karenzo: Motgum!

(Wymieniłem w końcu coś z miesiąc temu - ale właściwie tylko z nudów, stan starych był wciąż bez zmian...).

Karenzo - 2013-06-23, 00:52

Jeżeli MOTGUM to wycieraczka pasażera musi mieć 560
bo 550 nie robią
A płaskie nie były by lepsze ? bo jest mała różnica w cenie .

Dar1962 - 2013-06-23, 06:36

Karenzo napisał/a:
A płaskie nie były by lepsze ?
moim znaniem to bez znaczenia - byle dobrze wycierały
laisar - 2013-06-23, 08:51

@Karenzo: Jak widać wcześniej w tym temacie - ja mam właśnie płaskie. (Żeby pozbyć się zamarzającego zimą stelaża).
Piotr_K - 2013-10-25, 13:08

Ciekawostka do regeneracji wycieraczek - czy ktoś próbował?

http://www.conrad.pl/?web...odule3_3_491396

Ja kupowałem 2x 500 mm w Castoramie grafitowe na metalowym czarnym stelażu , pięknie pracują. Cena za sztukę 9,7 zł. Ta regeneracja to chyba do tych droższych Boscha?

Karenzo - 2013-10-25, 14:13

Wracając do tematu kupiłem płaskie motgumy i po 4 miesiącach zaczęły trzeć o szybę a potem wypadły w czasie jazdy tzn jedna wycieraczka po prostu sobie wypadła z ramienia :shock: .
W drugim samochodzie też mam motgumy tylko na stelażu i działają bez zarzutu .
teraz mam 60 i 56 , na stelażu za 5 zł działają super

Dar1962 - 2013-10-25, 17:22

moim zdaniem wycieraczki ze stelażem lepiej leżą na szybie DD
Przemek77 - 2014-02-24, 10:08

Wymieniłem pióra po zimie i cholera, zaraz mnie trafi szlag.
Po stronie pasażera pięknie zbiera, po stronie kierowcy zostawia pośrodku pas nie zebranej cieczy.
Macie jakieś pomysły? Trafiła mi się po prostu wadliwa czy coś ze sprężynami ramion po zimie coś nie tego?

Marmach - 2014-02-24, 17:43

W moim przypadku to była kwestia niewłaściwego mocowania... ale tylko w jednej wycieraczce, bo druga ściera całą szybę tylko w trakcie podróży w dół, niezależnie od mocowania ;P

No ale wszystko przez to, że się rzuciłem na płaskie wycierałki, na stelażowych motgumach nie było żadnego problemu.

mercurysable - 2014-02-24, 19:47

Założyłem do Dustera II wycieraczki bez stelaża , kierowca 600mm , pasażer 530mm firmy Selena ( były w "promocji" ) . Musiałem jedynie odkręcić ramie pasażera i obniżyć o jeden czy dwa zęby . Wycierają dobrze i widoczność jest dużo lepsza .
Karenzo - 2014-02-25, 06:59

spokojnie na pasażera podejdzie 55-56 cm i kierowcy 60 cm
ja tak mam u siebie jest ok a szyba się raczej nie zmieniła

Karenzo - 2014-03-30, 20:12

był temat o wycieraczkach ale napisze tutaj
wymiary wycieraczek do DD
kierowca 60 cm , pasażer 55-57
z tyłu o 50 mm więcej niż jest .
Ja tak mam i jest LUX z przodu nawet można trochę większe dać

piku - 2014-07-12, 19:47

Niemcy z LZParts proponują do Dustera "650 i 530 klassik".
Moje oryginały już trochę gorzej zbierają wodę (30 tys. km) i wkrótce będę musiał kupić nowe, więc się zastanawiam, jakie.

Karenzo - 2014-07-12, 19:54

Dziś kupiłem wycieraczki 61 kierowca 56 pasażer
Niestety ale 61 u kierowcy to już za dużo . Wycieraczka nie w pełni przywiera do szyby co powoduje pozostawianie smug (może przy bez stelażowych było by inaczej ) . Po założeniu 60 było już ok .

56 u pasażera też trochę za długa musiałem podnieść i teraz zasłania nalepkę z numerem ale jest ok .
dalej uważam że 60 k / 55-56 p jest idealne

wojtek_pl - 2014-07-13, 12:01

Kupiłem wycieraczki Motgum 560 . Niby działają ale strasznie skrzypią... Może to wina letniego płynu do spryskiwaczy z BP ? :-?
Marmach - 2014-07-13, 18:52

Karenzo napisał/a:
Niestety ale 61 u kierowcy to już za dużo . Wycieraczka nie w pełni przywiera do szyby co powoduje pozostawianie smug (może przy bez stelażowych było by inaczej ) . Po założeniu 60 było już ok .

Ja mam banany 65 (albo 63) i 56 i g*wno a nie ścierają :evil: - jedna zostawia smugę w trakcie ruchu do góry, a druga generalnie niedociera. Ze stelażowymi nie miałem tego problemu i jak tak dalej pójdzie, to na jesień założę stelażowe, bo inaczej nic nie będę widział...

Karenzo - 2014-07-13, 22:33

Mi też motgyumy skrzypiały aż nawet jedna odpadła w czasie jazdy .
teraz kupuje najtańsze z super marketu za 6 zł szt i jest ok
wole kupić raz na rok tanie niż jeździć ze starymi drogiej firmy

bebe - 2014-07-14, 12:39

Można też kupować raz na rok drogiej firmy, i wtedy jest ok. :) (Bosch Aerotwin w moim przypadku.)
Lajkonik - 2014-07-14, 13:19

Ja używam 60/48. Odpowiada mi to, bo przy takim zestawie wycieraczka kierowcy zbiera to co zostawia po sobie wycieraczka pasażera od strony kierowcy.
Karenzo - 2014-07-15, 23:50

bosha nie polecam
na polskim rynku trudno kupić porządnego
albo podróbki albo zaległe ostatki z magazynu gdzie dawno ścierpła guma.
Sam ostatnio byłem świadkiem jak mechanicy kupowali wycieraczki w lidlu .


Teraz jak kupuje najtańsze to nie mam żadnych problemów z wycieraczkami , kiedyś też kupowałem na allegro dobre wycieraczki i zawsze było jakieś ale ...

wojtek_pl - 2014-07-16, 06:52

Karenzo napisał/a:
bosha nie polecam

Ja również. Polecam za to Championa.

DrOzda - 2014-09-27, 08:13

Jesienna zmiana w Lodgy , kupiłem płaskie MotGumy w rozmiarach 24 i 17 cali - pasują idealnie nie wiem czemu w fabryce od razu nie montują w tym rozmiarze.
Karenzo - 2014-09-27, 16:43

pewnie dlatego

skajter - 2015-01-12, 07:54
Temat postu: przednie wycieraczki do sandero stepway
Witam wszystkich,

temat może błahy ale może się uda;

chodzi mi o przednie wycieraczki moim zdaniem są trochę za krótkie - generalnie mnie nie przeszkadzają ale żona co jakiś czas marudzi; stąd pytanie: da radę zamocować z przodu inne długości? przerabiał ktoś ten temat?

pozdrawiam
Jarek

kicia - 2015-01-12, 08:44

Tak, tutaj: http://www.daciaklub.pl/f...p=158429#158429
Wymień wycieraczkę po stronie kierowcy na 60 cm (5 cm dłuższą).

To jest dość powszechna przypadłość wycieraczek w Daciach. Ja w moim Dusterze kupiłam obie wycieraczki o 5 cm dłuższe od fabrycznych.

skajter - 2015-01-12, 12:14

dzięki! Tak zrobię.
toad - 2015-08-23, 11:35

Odkopuje temat. Jakie wycieraczki (chodzi o rozmiar) na przód do Dacia Sandero I bez żadnego kombinowania. Chodzi o to aby założyć i mieć problem z głowy ;) .
Druga sprawa to wycieraczka tylna, jaki ma rozmiar bo w książce nie ma informacji na temat wycieraczek.

piotr. z - 2015-08-23, 17:43

Popatrz nad Twój post napisany przez kicię. A z tylną? Jaki problem podejść i zmierzyć?... Tak z robiłem w moim ale nie pamiętam za cholerę ile ma cm i przy kolejnej wymianie znowu będę musiał zmierzyć. ;-)
Karenzo - 2015-08-23, 18:21

toad, http://www.daciaklub.pl/f...1644026#1644026

przednia jest ta sama
tylna możliwe że też ,

DD - 2015-10-07, 22:59

Chyba jeszcze nikt na to nie zwrócił uwagi na tym forum (przez szukajkę nic nie znalazłem, jeśli sie mylę, to mnie poprawcie), że nie wszystkie Dacie Duster mają fabrycznie "niefortunne" wycieraczki 2x500mm. U mnie w DD 2015 jest fabrycznie 600mm (L) i 450mm (P). Ale IMO to nie jest tylko tego typu sprawa, że założyli dłuższe pióra wycieraczek...

Parę tygodni temu robiłem przymiarki do założenia u mnie od strony pasażera pióra 510mm (konkretnie Motgum, bo akurat takie miałem pod ręką w garażu) i niestety nie dało rady - wchodzi już na tę plastikową nakładkę przy dolnym rogu szyby. Musiałbym podnieść ramię kilka cm na wieloklinie, a tego zdecydowanie nie chcę, wręcz przeciwnie, prędzej wolałbym nieco opuścić, żeby zbliżyć do poziomu wycieraczki po stronie kierowcy (lewa jest wyraźnie niżej). Jak patrzyłem na ulicy na kilku DD ph1, to im z (najprawdopodobniej) 500mm zostaje jeszcze spory kawałek miejsca (kilka cm) do prawego brzegu szyby, a skoro ja nie moge w normalny sposób wcisnąć 510mm, to nie ma cudów, coś musiało zostać zmienione. Raczej musi to być kwestia róznej długości ramion (od strony pasażera lub obu). No teoretycznie mogłoby być jeszcze zmienione miejsce mocowania ramienia/ramion (wieloklin/y w innym miejscu), ale to wymagałoby zmian w blasze podszybia, być może też w mechnizmie wycieraczek, więc dużo prostsza wydaje się zmiana długości ramienia.
Przy okazji pomierzyłem wtedy też długości obu ramion wycieraczek, ale niestety gdzieś zapodział mi się karteluszek, na którym je sobie zanotowałem. Powtórzę więc pomiar w ciągu najbliższych kilku dni, wtedy będzie można porównać :-) .

DD - 2015-10-09, 22:57

Również tylną wycieraczkę zmieniono - ja mam fabrycznie długości 350mm, natomiast w ph1 było 300mm.

Nie wiem, kiedy dokładnie wprowadzono zmiany w wycieraczkach (przednie i tylna), czy np. wraz z pojawieniem się DD ph2, czy może później. Może jakoś wspólnymi siłami uda się to ustalić :-) ?

DD - 2015-10-11, 18:59

Żeby wszystko było w jednym miejscu, podaję poniżej w komplecie długości piór oraz ramion wycieraczek przednich, a także długość piora i ramienia tylnej. Wszystko pomierzone na Dacii Duster prod. 06.2015.

przód: (L)ewa - pióro 600mm, ramię ok. 51,5cm || (P)rawa - pióro 450mm, ramię ok. 56cm
tył: pióro 350mm, ramię ok. 29cm
.

piku - 2015-10-11, 19:00

DD napisał/a:
Również tylną wycieraczkę zmieniono - ja mam fabrycznie długości 350mm, natomiast w ph1 było 300mm.


Ja mam Dustera ph1, rocznik 2012 i tylna wycieraczka ma pióro dł. 350 mm.

Karenzo - 2015-10-11, 19:09

ja w moim miałem tylną długości 300 mm
DD - 2015-10-11, 20:13

piku napisał/a:
Ja mam Dustera ph1, rocznik 2012 i tylna wycieraczka ma pióro dł. 350 mm.
Jeśli fabrycznie miałeś/masz 350mm, to by znaczyło, że długość wycieraczki tylnej zmienili z 300 na 350mm już w trakcie produkcji ph1, a nie np. wraz z wprwadzeniem ph2.

I o taką wymianę informacji i dyskusję mi właśnie chodziło :-D .

Lajkonik - 2015-10-12, 08:26

Ja mam DD z 2010, ale nie wiem jaka jest tylna wycieraczka. Zmierzę ale nie dzisiaj, bo jest 0 st C i pada śnieg jak głupi. :evil:
Jeżeli mam krótszą to po zimie spróbuję ją wymienić na dłuższą. Można gdzieś dostać taką "wkomponowaną" w ramię, ale bez ramienia? Znalazłem do DD 300mm, ale jest do MCV 350mm. To ta sama wycieraczka? Przydałaby się też informacja, czy ramię się nie zmieniło.
Wycieraczka tył MCV

Karenzo - 2015-10-12, 10:56

http://www.daciaklub.pl/f...lna+wycieraczka
Lajkonik - 2015-10-12, 11:19

Dzięki
Zatem to jest wycieraczka do MCV. Pozostaje zmierzyć posiadaną obecnie, ale z tego co kojarzę, to zostawia spory margines, więc prawie na pewno mam 300mm.

Karenzo - 2015-10-12, 11:22

na 100 % masz 300 mm
ja miałem

Seba - 2015-10-19, 05:17
Temat postu: Wycieraczki
Witam.Mogłby ktoś podpowiedzieć jakąś dobrą firmę wycieraczek do szyb?w mojej dacii logan 1 strasznie hałasują.
Dar1962 - 2015-10-19, 06:55

radzę założyć Bosch, mogą być tańsze ramkowe (lepiej przylegają do szyby w górnej części) lub nieco droższe, bezramkowe Aerotwin. Te ostatnie są bardzo trwałe. W Polo żony jeżdżą chyba już dwa lata
wojtek_pl - 2015-10-19, 08:01

Champion. Albo Motgum. Bosch jest przereklamowany.
kali - 2015-10-19, 08:44

Bosh jest drogi i kiepski. Po 3- 4 miesiącach pracy nadawał się na śmietnik. Więc nie widzę sensu wydawać na wycieraczki 500zł rocznie.
bebe - 2015-10-19, 13:31

Dziwne, u mnie Bosch Aerotwin wycierają już drugi sezon, bo zapomniałem wymienić. Chyba zostawię na jesień, zobaczymy co się stanie. To już trzeci albo czwarty komplet (w przeciągu pięciu lat) i jestem bardzo zadowolony. Przesiadłem się z wycieraczek światowej firmy Motgum, które rozleciały mi się na mrozie. :>
sobol1976 - 2015-10-19, 13:37

Ja na tą chwilę mam jeszcze oryginalne Valeo ale po zimie zapewne wymienię na niedrogie firmy ALCA (niemieckie - do kupienia w marketach). Od 3 lat tylko ich używam zmieniając regularnie co 7-10 miesięcy.
Prawda jest taka że każda wycieraczka traci swoją jakość i zdolność wycierania z czasem - szczególnie po zimie. Więc po co płacić 50 PLN i więcej? Wolę wymienić nawet 2 razy do roku w razie potrzeby tańsze niż dać zarobić koncernom za taki sam kawałek gumy.

Tomcik12 - 2015-10-19, 13:56

Ja kupiłem Boscha, ale w markecie, i chyba trafiłem na jakąś podróbkę bo nie dość że skrzypi, to jeszcze "przeskakuje" po szybie..

Miałem zakładać podobny temat ;)

DrOzda - 2015-10-19, 14:51

Bezramkowe Mot gumy są niezłe na rok użytkowania wystarczają.
Dar1962 - 2015-10-19, 18:54

bebe napisał/a:
u mnie Bosch Aerotwin wycierają już drugi sezon

jw ;-) - to bardzo solidny model, jeśli się ich nie katuje używając zamiast skrobaczki, wytrzymują 2 lata i więcej - cena kompletu nieco ponad 100 zł
zupełnie budżetową (ale wcale nie taką złą - solidne ramki często ze spojlerem, grafitowane gumki) alternatywą są ramkowe "Alca" których komplet na przód kosztuje 16-20 zł. Wytrzymają na pewno do wiosny. 2-3 komplety na cały rok

wieza - 2015-10-19, 19:22

ja wycieraczki zmieniam co 4-6 miesięcy w zaleznosci... a kupuje w biedronce czy innym markecie do max 15zł za szt... droższych się nie oplaca przetestowałm i szkoda wydawac kasy.
Dar1962 - 2015-10-19, 20:08

właśnie dziś tytułem eksperymentu nabyłem w Biedronce dwa "bumerangi" 52,5 cm made in? (pewnie Państwo Środka) w cenie po 9 PLN za szt :-P
Karenzo - 2015-10-19, 20:24

Kupuje się najtańsze bo wszystko zależy jak się trafi .
Czasem bosch trzyma się 2 lata a czasem 2 miesiące .
To zwykła loteria ostatnio kupowałem wycieraczki do 2 aut , w jednym po 3 tygodniach do wyrzucenia w drugim chodzą już kilka miesięcy

Andrzej Zajczuk - 2015-10-19, 20:51

Zachęcony trochę przez artykuł w Auto Świat zainwestowałem w Valeo First Hybryd.
Cena kompletu 83 z przesyłką (60 cm + 52,5 cm).
Dotychczas kupowane po "oryginalnych" od Dacii (50 +50) nieco mnie zawiodły, dlatego postanowiłem zakupić droższe. Czy lepsze okaże się jak dotrą za jakieś dwa dni.

tomek85 - 2015-10-19, 21:09

Tomcik12 napisał/a:
Ja kupiłem Boscha, ale w markecie, i chyba trafiłem na jakąś podróbkę bo nie dość że skrzypi, to jeszcze "przeskakuje" po szybie..

Miałem zakładać podobny temat ;)


Dokładnie mam to samo

Cav - 2015-10-19, 21:11

Andrzej Zajczuk napisał/a:
Zachęcony trochę przez artykuł w Auto Świat zainwestowałem w Valeo First Hybryd.
Cena kompletu 83 z przesyłką (60 cm + 52,5 cm).


Skąd pomysł na akurat taki rozmiar do Dustera?

Andrzej Zajczuk - 2015-10-19, 22:09

Miał być wymiar 60+55 , ale nie znalazłem takiego zetawu Valeo. Wymiary 60+55 kupiłem poprzednio na próbę z biedronki i się sprawdziły tylko żywotność krótka.
Zapewne po stronie kierowcy da się założyć 65, ale od strony pasażera wymiar 55 jest optymalny . Przy dłuższych końcówka na początku ruchu pióra nie zbiera wody bo jest na zagięciu szyby.

kali - 2015-10-20, 07:14

Założyłem je latem przy okazji przeróbki spryskiwaczy. I było super przez 2-3 miechy potem juz gorzej.
http://daciaklub.pl/forum...54786a475aa9f98
Nie katuje ich zimą na lodzi bo mam ogrzewanie postojowe.
http://www.daciaklub.pl/f...?t=741&start=75

SilverTM - 2015-10-27, 14:44

Jestem po wymianie pierwszych wycieraczek zamontowałem 65cm / 55cm firmy valeo zwykłe takie mieli w hurtowni. Wszystko jest ok nic nie zaczepia itd ( nawet zastanawiał bym się czy jeszcze większych nie zamontować :: edit jednak jeśli chodzi o wycieraczkę kierowcy to siedząc wewnątrz auta nie ma takiej potrzeby jeśli chodzi o wycieraczkę pasażera to może +5 cm się zmieści:) )
sobol1976 - 2015-10-28, 14:50

A może ktoś z forumowiczów sprawdzał o ile można zwiększyć rozmiar wycieraczek przednich w stosunku do oryginałów w Sandero II?
piku - 2015-10-28, 17:55

SilverTM napisał/a:
zamontowałem 65cm / 55cm firmy valeo . Wszystko jest ok nic nie zaczepia itd ( nawet zastanawiał bym się czy jeszcze większych nie zamontować :: edit jednak jeśli chodzi o wycieraczkę kierowcy to siedząc wewnątrz auta nie ma takiej potrzeby jeśli chodzi o wycieraczkę pasażera to może +5 cm się zmieści:) )


W Dusterze te wycieraczki wymieniałeś? Ja zamontowałem w Dusterze ph1 długości 60/45 i przy tej długości wycieraczki się stykają, choć wygląda na to, ze nie przeszkadza to im w pracy. Nie wiem jak mogłeś zmieścić bezproblemowo 65/55 (jeśli pisałeś o Dusterze ph2, bo takie auto masz w profilu). Wydaje mi się, że 60 po stronie kierowcy nie mają sensu; w przyszłości spróbuję dać 55, a po stronie pasażera pasowałoby dać 50, a co najmniej 48 - 45 to za mało przy jednakowej długości ramion, jak to ma miejsce w DD ph1. W ph 2 ramiona wycieraczek mają różne długości, więc jest inna sytuacja.

SilverTM - 2015-10-28, 18:04

Duster PH2 65cm i 55cm i nic się nie styka. Tzn gdyby wycieraczka pasażera była o 1-2 cm wyżej to by faktycznie dotykała do wycieraczki kierowcy ale w normalnym fabrycznym położeniu nic do siebie nie dotyka w spoczynku ani podczas pracy. Co do mojego auta to po stronie kierowcy jest optymalnie nie dawał bym ani cm mniej ani więcej. Natomiast po stronie pasażera widać że na upartego można dać minimalnie większe ale nie wiem czy by podczas pracy nie było żadnego konfliktu. Zamieszczę dzisiaj zdjęcia.
SilverTM - 2015-10-29, 20:12

Zdjęcia wycieraczek 65cm na 55cm duster PH2

Jak widać u mnie wycieraczka kierowcy jest idealna, natomiast nic by się nie stało gdyby wycieraczka pasażera była by minimalnie większa. Sprawdzę to z następną zmianą wycieraczek chyba że ktoś się pokusi o taki test ;)

route2000 - 2015-10-30, 10:15

Tzn. na ile wymienisz wycieraczkę pasażera (z 55 cm)?
MSZ już chyba nie warto, bo jak dasz 60 cm to w stanie spoczynku będzie prawie dotykała krawędzi szyby, a szyba jest lekko wypukła i końcówka będzie "wisiała" w powietrzu. ;-)

SilverTM - 2015-10-30, 11:22

Jeszcze są w hurtowni 560mm 575mm i 580mm a co do odstawania na końcu to jak na razie nie ma tego problemu myślę że następnym razem dodam po centymetr z każdej strony więc coś w okolicach 575 a 580mm i zobaczymy co będzie. Jeszcze sprawdzę w sandero 2 jakie można wstawić bezpiecznie ;)
Karenzo - 2015-10-30, 11:25

coś zmienili bo u mnie 60 jest w miejscu jak u ciebie 65
SilverTM - 2015-10-30, 11:41

A co do wycieraczki pasażera to głównie zależało mi na wycieraczce kierowcy. Z racji że jestem dosyć wysoki to irytował mnie fabryczny zasięg wycieraczek.
cookie - 2015-10-30, 12:51

Ją polecam wycieralki denso. Cena może nie najniższa, ale najtańsze, klasyczne denso wytrzymują spokojnie 2lata i nic przy tym nie skrzypi ani nie skacze po szybie.
McRap - 2015-10-30, 13:15

Ja używam Bosch Aerotwin. Od strony kierowcy 60 cm, po stronie pasażera 55 cm. Naprawdę świetne wycieraczki.
SilverTM - 2015-10-30, 13:30

Problem z tymi wycieraczkami bez stelażu ( płaskie pióra, czy tam bez przegubowe ) one faktycznie potrafią nie dociskać do szyby w dolnym położeniu przy większych krzywiznach. Jeśli o to tylko chodzi to lepsze są z tym stelażem.

I bardzo łatwo trafić na podróbki boscha czy innych takich popularnych model, i np po kilku miesiącach wycieraczka zaczyna skakać itd.

Do prób długości wycieraczek wybrałem tanią i dobrą wycieraczkę jeśli wierzyć panom z hurtowni zapłaciłem coś koło 20zł za obie. Jak już znajdę optymalną długość to wtedy pomyślę nad czymś lepszym ale pewnie ten komplet rok wytrzyma ;)

sereq - 2015-11-19, 13:36

Dziś zmieniłem w Sandero Stepway II po ponad 2 latach użytkowania fabryczne zwykłe Valeo 550/500 na Bosch Aerotwin (600/500), ta 600 weszłą po lekkim podniesieniu ramienia (bez tego trochę się zderzały).

Z fabrycznych generalnie byłem zadowolony, ale w ostatnich tygodniach już zostawiały mocne smugi, a na dodatek w jednym miejscu porysowały mi dość wyraźnie szybę (pewnie jakieś ziarnko piasku), dlatego zdecydowałem się wymienić.

keretey - 2015-11-19, 16:41

W poprzednim aucie byłem prawie zadowolony z Bosch aerotwin.

Generalnie było ok.
Ale mają one z obu stron takie cienkie paski gumy. I w czasie gołoledzi / opadów marznącego śniegu musiałem się kilka razy zatrzymywać na trasie bo śnieg i lód o wiele bardziej się na nich osadzał niż na klasycznych...
te gumki to coś w tym stylu:



Cav - 2016-01-25, 17:52

SilverTM napisał/a:
Problem z tymi wycieraczkami bez stelażu ( płaskie pióra, czy tam bez przegubowe ) one faktycznie potrafią nie dociskać do szyby w dolnym położeniu przy większych krzywiznach. Jeśli o to tylko chodzi to lepsze są z tym stelażem.


W górnych też nie dociskają, więc jak dla mnie taki zakup jest bez sensu.
I tak działają tak samo, jak mniejsze, są tylko od nich droższe.

corrado - 2016-12-06, 11:42

krotkie pytanie, szybka odpowiedz :

czy 60cm ( kierowca ) i 56cm( pasazer) nie beda o siebie stukac itd ?
czy lepiej dac 60cm + 53cm ?

:-)

route2000 - 2016-12-06, 11:46

A jakie obecnie masz? Zaobserwuj gdzie są granice pracy wycieraczek i będzie miał odpowiedź czy dać dłuższe czy krótkie. ;-)
corrado - 2016-12-06, 11:54

60cm na kierowcy a pasazera nie wiem :(
53 albo 55, albo 56 :P
nie mam centymetra przy sobie ani w aucie wiec nie wiem :roll:

---

Zamowilem 60cm+ 55cm
jak bedzie zle to trudno - strata 8pln :P

grapess - 2016-12-13, 19:55

Pytanie, coś mam pecha ostatnio do prac przy Lodgy.

Wymiana wycieraczki przedniej.

No niby kupiłem uniwersalne 55 cm, na opakowaniu nie było napisane, że do Lodgy ale mówię zaryzykuję. No i zonk.

Niby jest przelotka na mocowanie typu U ale za cienka. Wchodzi ale jest luźny, szerszego nie ma w zestawie.

Mówię ok, przełożę od starego i kolejny zonk bo bolec, do którego się mocuje przelotkę jest za cienki. W oryginalnych był gruby.

Znowu nie pasuje.

W sklepie nie ma wycieraczek dedykowanych do Lodgy ( tzn z tyłu na liście modeli nie znalazłem Lodgy )

Pytanie:

Czy wycieraczki przednie do Lodgy są kompatybilne z innymi bardziej popularnymi modelami?

Np Dacia Logan, Renault cośtam ???

route2000 - 2016-12-13, 20:18

Mam pióra bezstelażowe firmy Valeo i jestem bardzo zadowolony. Mam je prawie 2 lata. W tym zestawie są różne zapięcia do ramion do różnych marek i modeli aut. ;-)
corrado - 2016-12-13, 20:30

Kupilem 60+55 i dzisiaj wlasnie zalozylem,
na szczescie nic nie stuka i nie nie nachodzi, jest na styk u mnie.
Jest ok :-)

grapess - 2016-12-13, 20:34

route2000, Czy to są jakieś uniwersalne o długości 55 czy dedykowane????
route2000 - 2016-12-13, 20:46

grapess napisał/a:
route2000, Czy to są jakieś uniwersalne o długości 55 czy dedykowane????

Mam uniwersalne jednej firmy Valeo, ale różnej długości i tak od strony kierowcy mam 60 cm a pasażera 40 cm i jest git. Działa mi już prawie dwa lata i jest super. Jednak kosztowało niemało kasy, nie pamiętam dokładnie ile ale gdzieś około 50-60 zł za komplet.

Fruxo - 2017-11-01, 13:10

http://www.daciaklub.pl/f...1740634#1740634
Pabloo napisał/a:
są ciut krótsze, po 500mm każda


do dustera nie warto kupować 2x 500 ale chyba 600/550 dokładna wymiary są na forum
masz wtedy cała szybę wytartą

Pabloo - 2017-11-01, 18:34

Witam
Te 2x500 dostałem w "prezencie" z ramionami :):):)
Pozdrawiam
Pabloo

pluto - 2017-11-01, 18:58

Fruxo napisał/a:
do dustera nie warto kupować 2x 500 ale chyba 600/550 dokładna wymiary są na forum
masz wtedy cała szybę wytartą


Dokładnie, ja zamontowałem:
600 mm strona kierowcy
550 mm strona pasażera

Wycieraczki trochę zachodzą na siebie (około 2 cm - trzeba przesunąć na trzpieniu aby strona kierowcy była na górze) ale za to rewelacyjnie czyszczą szybę.
Można pokusić się nawet na rozmiar 575 mm po stronie pasażera bo jeszcze jest na to miejsce - jak wykończę obecne pióro do spróbuję z tym rozmiarem czy jest sens wchodzić w ten rozmiar.
Zdjęcie wycieraczek po montażu umieściłem w tym poście - http://www.daciaklub.pl/f...1737662#1737662

tosiek - 2017-11-23, 12:55

Przejrzałem wątek ale wszyscy pisza o dusterze.

Jakie długości dla Sandero I i Sandero II żeby nie kolidowały a jakie są fabrycznie?

Paweł - 2017-11-23, 15:57

Oryginał miałem 550/550 teraz używam 600/500 zniknął problem trójkąta ściekającego
sobol1976 - 2017-11-23, 16:10

Paweł napisał/a:
Oryginał miałem 550/550 teraz używam 600/500 zniknął problem trójkąta ściekającego


Serio, dało radę bezkolizyjnie 60-tkę założyć?
Ja 2 lata temu zrobiłem upgrade ale odważyłem się tylko 58cm - jakoś z pomiarów wyglądało, że 60-tka będzie haczyć o brzeg...
W sumie jeśli nie ma żadnych kolizji to super! 58cm jest bardzo rzadko w sklepach.

tosiek - 2017-11-23, 17:21

sobol1976, 58cm kierowca Sandero II. Ile wtedy pasażer?
Paweł - 2017-11-24, 07:47

Nie ma żadnej kolizji 550+50= 600, 550-50=500
sobol1976 - 2017-11-24, 08:14

Paweł napisał/a:
Nie ma żadnej kolizji 550+50= 600, 550-50=500


To jakoś dziwnie miałem założone oryginały: Wczoraj byłem specjalnie zmierzyć moją oryginalną wycieraczkę pasażera Valeo (zostawiłem w piwnicy na wszelki wypadek) i ma 50cm. Taką samą kupiłem też na wymianę.
Natomiast zwiększyłem o 3cm rozmiar wycieraczki kierowcy (oryginał był, tak jak piszesz, 55cm). Jako że ta się właśnie skończyła, a kupić ten rozmiar trudno, to spróbuję z 60-tką. Przy fabrycznym rozmiarze ta cieknąca woda "po trójkącie" jest irytująca. Sereq kiedyś pisał, że przy konfiguracji 600/500 trzeba było ramię tej dłuższej lekko przestawić żeby nie kolidowały? Coś przestawiałeś?

route2000 - 2017-11-24, 08:46

Trzeba tak ustawić ramię, żeby pióro od strony pasażera była niżej położona niż pióro od strony kierowcy, nie zaś ODWROTNIE, bo może być wtedy kolizja. To takie lekkie nakładanie piór i wtedy nie ma kolizji.
Kauris - 2017-11-24, 19:38

550/475 miałem fabrycznie w MCV sierpień 2015
Teraz jest 600/500 (dokładnie 605/503) bosch aerotwin albo aeroeco. Miały adaptery na bagnet (różniły się wyglądem)
Tu widać jak się układają, ale kiedyś wcześniej zdejmowałem ramię wycieraczki od kierowcy i nie mam pewności czy założyłem identycznie (nie miało to wtedy znaczenia). Dochodzą na mikrony bez kolizji. -> http://www.daciaklub.pl/f...ad.php?id=16663

Paweł - 2017-11-25, 09:54

sobol1976 napisał/a:
Paweł napisał/a:
Nie ma żadnej kolizji 550+50= 600, 550-50=500


Coś przestawiałeś?

Nic

Ikarusiarz - 2017-11-26, 22:07

No i wycieraczki już marzą... Ledwo 1300km na wozie...
kicpra - 2017-11-26, 22:11

Serio? 8500km i jakoś się nie mażą.
Ikarusiarz - 2017-11-27, 10:11

No serio. Nie robiłbym sobie jaj z tak poważnego samochodu...

Marzą dwie. Wyczyszczę je i zobaczymy jak będą ścierały.

Fruxo - 2018-09-28, 12:13

Zawsze jeździłem na 60/55 ale od 160 zaczynało stukać o szybę.
Kupiłem teraz motgumy hybrydowe (niższy profil) 60/53 obniżyłem na full start wycieraczek i dalej mi stukają o szybę od 160 tylko dużo ciszej ...
Czy ktoś jeszcze to ma ?

Dar1962 - 2018-09-28, 13:29

może warto zrobić małą regulację na stożku mocującym?
SWilk - 2019-08-08, 10:23

Czy ktoś montował komplet wycieraczek od Dustera 60+45 cm do Lodgy, gdzie normalnie pasuje 55+40cm?

Próbowałem przyczepić karton wysunięty po 25mm z każdej z wycieraczek i wydaje się, że nie ma kolizji, ale te wycieraczki do tanich nie należą, więc wolę dopytać o Wasze doświadczenia.

Najchętniej kupił bym tylko jedną 60-tkę, a wycieraczkę pasażera zostawił w spokoju, bo ciągle jest jeszcze sprawna, ale gdzie nie spojrzę to na nowy uchwyt mają tylko komplety :/

DrOzda - 2019-08-08, 10:58

Tak montuje takie od lat.
przemoc84 - 2019-08-08, 12:20

ja w swojej Sandrze zamieniłem 2x50 jakie wg fabryki miały być na 53 u kierowcy i 51 u pasażera

i jestem zadowolony szczególnie ta u kierowcy niby 1,5cm ale przy moim wzroście wygodniej się patrzy i linia odcięcia nie jest tak nisko

AndrzejW - 2019-08-09, 10:13

Ja w Sanderce zawsze montowałem 60 + 50
Cytrynola - 2021-10-12, 12:02

A czy jakieś eksperymenty na Duster 2 ktoś uskuteczniał?
laisar - 2021-11-24, 19:34

Oderwała się końcówka prawego "banana" z Motgumu. "Noż co za badziew!", podszepnęło id, ale że lewa zaczęła już ostatnio trochę smużyć, to ego w ramach przygotowań na słoty było już zaopatrzone w nową parę piór (też Motgum) i po powrocie do hangaru wywaliłem padliny z szyb.

Potem w domu otworzyłem mój Pokładowy Elektroniczny Rejestr Przebiegu, Części I Czynności Obsługowych Samochodu ("mcv.xls"), by zapisać tą wiekopomną zmianę, i okazało się, że "badziew" przejechał 47978 km w ciągu 3 lat, 9 miesięcy i 6 dni...

(...co i tak jest wynikiem niemal dokładnie o połowę mniejszym niż poprzednich egzemplarzy - 95900 km, 4 lata, 7 miesięcy i 2 dni...).

Pan_ślimak - 2022-02-13, 00:57
Temat postu: Krótkie wycieraczki
Szukałem wymiarów jakie powinienem wybrać dla swojej Sandero II, 2014, 1.2 i widziałem kilka tematów na forum, gdzie sugerowano 550 mm od strony kierowcy i 500 od pasażera. Myślałem, że to poprzedni właściciel dobrał zbyt krótkie, ale tu się okazuje, że nawet jak zamontowałem takie jak powinny być, to 12 cm od góry szyby jest kompletnie omijane…

Może jakieś inne rozmiary dać? 600 mm i 550 (kierowca/pasażer) będzie Ok?

Kauris - 2022-02-14, 13:37

600/500
Jest o tym trochę na poprzednich dwóch stronach tego tematu. Nie pomaga fakt, że część piszących ma dziś w sygnaturkach inne samochody niż wtedy :)

corrado - 2022-02-14, 21:06

ja mam 60/53
Łukasz_M - 2022-05-19, 12:02

Dziś założyłem MOTOGUM 600 / 530 i nadal mam separację 4-5mm pomiędzy wycieraczkami w spoczynku. Oryginalnie było 550/475. Z pomiarów mi wyszło że tak można i tak jest. Prawa wycieraczka zgarnia teraz jakieś 27 mm więcej. To jest kolosalna różnica w widzialności. Wychodzi teraz na szybę tak na 1/3 wysokości prawego słupka, wcześniej to szła chyba od zera... Wycieraczka kierowcy zbiera o 25mm więcej i to też jest bardzo odczuwalne. Trójkąt znacznie się zredukował, jest płytszy i nie tak ostry.
Samochód to Dacia Logan MCV II z 2019 roku, mocowanie na bagnet (adapter - jest o jakieś 50% wyższy niz fabrycznie zamontowany). Układ Uchwytów/bagnetów nie był w żaden sposób modyfikowany. Jak widać na zdjęciach mogło by być nawet 600/550 co pewnie zrobię następnym razem. Przy dłuższej wycieraczce pasażera separacja w spoczynku będzie większa a z prawej strony te 10mm dodatkowo się zmieści.

Łukasz_M - 2022-05-19, 15:21

Po dłuższym oglądzie wchodzi tak może w 1/5 nie 1/3 wysokości na prawy słupek ale nadal znacznie zwiększa to tę widoczność
Pan_ślimak - 2022-07-04, 13:32
Temat postu: Pytanie o wycieraczki
Cześć,

Wszędzie gdzie szukam, podają rozmiar wycieraczkę dla Dacii Sandero II (2014) 1.2, jako 550 od strony kierowcy i 500 od strony pasażera. Jednak po zamontowaniu, jakieś 30% szyby w ogóle nie jest czyszczone. W czasie deszcze jest taki pasek 10-15 cm od górnej części szyby, który jest mokry i w ogóle nie sięga tam wycieraczka. To jest normalne? Ktoś próbował z rozmiarem 2x 550?

laisar - 2022-07-04, 14:08

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=179 - tak, próbował, od dawna, z różnymi efektami.
Pan_ślimak - 2022-07-04, 17:36

laisar napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=179 - tak, próbował, od dawna, z różnymi efektami.


Dzięki. Widziałem ten wpis wcześniej. Niestety tam widzę wiele opcji i konfiguracji. Co mas zna myśli różne efekty? Jak mogę sprawdzić czy u mnie zda egzamin? Ewentualnie czy 600 i 500 będzie Ok?

laisar - 2022-07-04, 18:50

Pan_ślimak napisał/a:
Jak mogę sprawdzić czy u mnie zda egzamin?

Przeczytać o doświadczeniach innych i potem je twórczo wykorzystać.

Dymek - 2022-07-04, 21:08
Temat postu: Re: Pytanie o wycieraczki
Cytat:
W czasie deszcze jest taki pasek 10-15 cm od górnej części szyby, który jest mokry i w ogóle nie sięga tam wycieraczka...

Ale... właściwie w czym rzecz? Jak 4,5 roku tym jeżdżę, tak nie zauważyłem żeby coś mi przeszkadzało w obserwacji drogi. Wycieraczki o fabrycznych wymiarach zapewniają widok na drogę na niezłym poziomie. Nieba w czasie jazdy nie obserwuję...

laisar - 2022-07-04, 23:00

Co komu (nie)przeszkadza to oczywiście sprawa subiektywna - więc można szukać rozwiązań, ale w tym przypadku po zapoznaniu się ze wskazanym tematem nie pozostaje już nic innego jak tylko podjąć się samodzielnych eksperymentów.
eio - 2022-08-18, 13:46

Czas na wymianę wycieraczek.
1. Jakie nry katalogowe powinienem zamowić do swojego bolida? Logan mcv ii 1.0 sce 2017 r.
2. wycieraczka od strony kierowcy zamontowana przez fabryke jest trochę za krotka - na oko 3-5 cm. Czy można starą zastąpić trochę dłuższą 3-5 cm? Jaki nr kat.? Gdzieś ktoś pisal o tym, ale nie mogłem znaleźć.

Kauris - 2022-08-18, 15:44

W wyszukiwajce trzeba zaznaczać "Przeszukaj tylko tytuł wiadomości" i wtedy działa zadowalająco.
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=179

eio - 2022-09-10, 15:45

Założyłem nowe wycieraczki - valeo 600/500. Ladnie wycierają szybę, nie ma kolizji między nimi - w stanie spoczynku dystans między nimi wynosi jakieś 5 mm. Dłuższa wycieraczka 600 nie sięga jednak górnej przeźroczystej krawędzi szyby. Brakuje ok. 4 cm. Trudno. Jak będzie potrzeba, to pochylę głowę w dól w trakcie jazdy żeby zobaczyc wiecej. Na razie jest ok.
villager - 2022-09-10, 21:14

eio napisał/a:
Dłuższa wycieraczka 600 nie sięga jednak górnej przeźroczystej krawędzi szyby. Brakuje ok. 4 cm.
Czy jest symetryczna? Może założyłeś "do góry nogami"?
eio - 2022-09-10, 22:40

villager napisał/a:
Czy jest symetryczna? Może założyłeś "do góry nogami"?
Pierwszy raz wymieniałem ten typ wycieraczek. O ile pamietam nie można założyć ich na odwrót. Tam doklada sie adaptery. Wycieraczki są symetryczne.
dawtaj94 - 2022-11-20, 23:53

Witam, orientuje się ktoś może jaki wymiar mają wycieraczki w Sandero III i jak ktoś kupował ostatnio to poleca jakieś?? Dużo km robię
Paweł - 2022-11-21, 10:25

600/400 mocowanie typ K
laisar - 2022-11-21, 12:58

Paweł napisał/a:
typ K

...znane także jako VATL5.1.

Liakim - 2022-12-08, 12:31

Kupiłem taki zestaw wycieraczek na przód do SS3.
Sprzedawca w sklepie zapewniał że będą pasować, ale walczę już z nimi 30min i żadna przejściówka nie pasuje.
Wymiary jakie kupiłem na przód to 600 i 400.

https://allegro.pl/oferta/bosch-aero-eco-wycieraczki-plaskie-komplet-60-34cm-12212244875

Jesteście w stanie ocenić czy to na pewno dobre wycieraczki do SS3?

Dymek - 2022-12-08, 13:56

Liakim napisał/a:
Kupiłem taki zestaw wycieraczek na przód do SS3...
Jesteście w stanie ocenić czy to na pewno dobre wycieraczki do SS3?
Oceniając jedynie po rysunkach zestawu redukcji- w tym komplecie nie ma redukcji pasującej do ramienia VATL5.1
Wydaje mi się, że w przypadku Boscha, z tym mocowaniem dostępne są tylko zestawy AeroTwin o długościach 600/450 lub 550/400. Oznaczenia zestawów odpowiednio A312S i A109S, one nie mają w komplecie żadnego zestawu redukcji- od razu mają tylko jedno mocowanie VATL5.1


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group